Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

Nestihli jste koupit droždí? Jak si ho připravit doma a čím ho nahradit, poradí šéfkuchaři

Jídlo

  5:44
Poptávka po droždí je nyní v obchodech enormní, i kvůli blížícím se Velikonocům je téměř k nesehnání. Server Lidovky.cz oslovil několik šéfkuchařů, aby čtenářům poradili, jak si ho doma připravit a čím ho popřípadě nahradit.

Různé druhy kvasnic. Čerstvé lisované droždí, suché instantní droždí a aktivní pšeničný kvásek startér foto: Shutterstock

Radek David

(La Veranda, Babiččina zahrada, The Bistro)

Jak nahradit droždí? Nejlépe jedlou sodou, kypřícím práškem nebo kváskem. Někdy se míchá jedlá soda s čerstvě vymačkanou citrónovou šťávou v poměru 1:1. Příprava kvásku je velice jednoduchá. 1:1 smícháme převařenou vodu s moukou, druhý den přidáme zase to samé množství jako první den v poměru, 1:1 převařenou vodu s moukou a třetí den to samé. Vždy promícháme. Pak můžete používat.

Roman Čaník

(J&J Lagarto)

Místo droždí si já osobně zakládám kvásek, který bych doporučil čtenářům si připravit a pracovat s ním.

Takže 250 g rozinek přeliju převařenou vodou cca 400 ml, tak aby byly všechny ponořené. Sklenici zavřu průsvitným papírem a upevním okraje gumičkou. Necháme týden kvasit, scedíme a do scezené vody přidáme 200 g mouky hladké a necháme kvasit při pokojové teplotě v misce zakryté opět papírem. Sledujeme probíhá kvašení. Část odebereme a přidáme do přípravy pečiva jako droždí, například do housek, rohlíků, chleba. Stávající kvas přikrmuje přidáváním vlažné vody a mouky.

Lukáš Nevyjel

(Nota Bene)

Poradím vám, jak na kvásek. Bude to ale trvat několik dní. Takže začínáme: 

1. den: Do velké sklenice (nejlépe 1 litr) nasypeme cca 100 ml žitné mouky a přilijeme vlažnou vodu, tak aby vznikla kašovitá konzistence. Na sklenici dáme potravinářskou fólii, upevníme gumičkou a postavíme na teplé místo (cca 30 °C, rozhodně ne více než 35 °C), kde zůstane do druhého dne.

‚Velikonoční mazance v ohrožení.‘ Droždí je takřka nemožné sehnat

2. den: Přidáme opět cca 100 ml mouky a vlažnou vodu, promícháme až máme opět středně hustou kaši. Přikryjeme a postavíme na teplé místo. V těstě by se měly tvořit bublinky a vůně i chuť by měly být kyselé.

3. den: V případě, že sklenice je menší, přendáme do větší, aby nám kvásek neutekl. Opět přikrmíme kvásek přidáním cca 100 ml mouky a vlažné vody. Promícháme, přikryjeme a postavíme na teplé místo.

4. den: Nyní bychom kvásek měli mít hotový. Můžeme z něj upéct třeba chleba. Předtím než kvásek použijeme, odebereme několik lžic do skleničky s uzávěrem a dáme do ledničky. Určitě se bude zase hodit.

Michal Húsek

(Asten Hotels)

Čerstvé droždí můžeme nahradit nejlépe tím sušeným. Tam platí, že 1 gram sušeného droždí je cca 2 až 2,5 gramů čerstvého. Droždí v době nouze můžeme nahradit jedlou sodou, kypřícím práškem, vinným kamenem a citronovou šťávou v poměru 1: 3/4, ale vím, že funguje i 1:1. Ale výsledek nebude stejný jako za použití čerstvého droždí a ani výsledná chuť.

U receptů, u kterých jsme zvyklí na čerstvé droždí a používáme je tam vždy, je lepší pro jednou změnit i recept, kde funguje jiná složka, než je droždí. Výsledek tak bude jasný a použitelný.

Jak si vyrobit vlastní droždí? 

Já naštěstí tohle řešit nemusím. Pěstuji si svoje droždí. A vždy máme doma v lednici nebo v mrazu kousek schovaný. O domácí kvásek je potřeba se starat! Jak se říká nakrmit ho, aby neměl hlad. Vím, že u nás si babička doma svoje droždí sama vyráběla pomocí brambor, cukru, piva a vody.

Suché kvasnice a droždí

Jak na něj? Postup je jednoduchý. Brambory ve slupce uvaříte do měkka, my to většinou dělali z brambor, co se nesnědly (nesmějí být osolené). Udělala se z nich hustá „kaše“, do které se přidával cukr a voda – vím, že jsme dávali sodovku. Pivo se přidávalo cca dvě hodiny poté, co jsme měli směs hotovou. Která nám většinou stála někde na teple. Vždy to bylo potřeba důkladně promíchat a ne tam nalít vše najednou, ale postupně..

Brambor 300 g, cukr 38 g, voda/sodovka, cca 30 ml piva

Nebo se používá postup na domácí kvásek - voda cca 100 ml se smíchá s polévkovou lžící medu a cukrem cca 50 g, vše důkladně rozmícháme a nasypeme do 100 g hladké mouky, pokud máte možnost, použijte tu s označením 00, nebo pšeničnou mouku. Postupně přidávejte připravenou vodu, než ji nebudete mít všechnu zamíchanou v mouce, poté přidejte 3 polévkové lžíce bílého jogurtu. Zase důkladně rozmíchat a dát na cca 2 dny do lednice do uzavíratelné nádoby. Taky je potřeba se na to za ty dva dny občas podívat.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...