Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čtyři měsíce hrůzy. Mullin kvůli božím hlasům ubil, rozřezal a zastřelil 13 lidí

Lidé

  5:00
SAN FRANCISCO / PRAHA - Chtěl zachránit Kalifornii před dalším velkým zemětřesením. Jak? Hlasy v hlavě mu napověděly, že musí kvůli tomu zabíjet. Herbert Mullin na svojí „misi“ mezi říjnem 1972 - únorem 1973 zavraždil 13 lidí.

Zavražděná Kathy Francisová a její vrah Herbert Mullin. foto: Repro Born to Kill?

Sérioví vrazi

Server Lidovky.cz vám od ledna vždy na začátku týdne přináší seriál - příběhy největších sériových vrahů světa. Všechny příběhy najdete na www.lidovky.cz/vrazi.

Sérioví vrazi.

Denně se modlil, každou neděli chodil do kostela a nejméně jednou měsíčně ke zpovědi. „Byl jsem vzorný katolík. A také jsem pak zavraždil 13 lidí,“ řekl do policejního záznamu v únoru 1973 pětadvacetiletý Kaliforňan Herbert Mullin. Jeho strašné činy šokovaly celý stát.

O měsíc dříve byl detektiv Terry Medina přivolán do malé lesní chaty v horách Santa Cruz. V té žila 29letá Kathy Francisová a její dva synové - 9letý David a 4letý Daemon. „Hned jak jsem vešel, tak jsem si všiml, že vánoční stromeček ležel na zemi a ozdoby byly rozbité. Došlo tam očividně k zápasu. Musela se hodně bránit,“ popsal Medina v dokumentu Born to KIll?

Chata, kde zemřela Kathy Francisová a její děti.

Synové leželi mrtví na posteli, zastřelení a pobodaní. Francisová ležela zastřelená na podlaze chaty. Trojnásobná vražda se přidala mezi ostatní záhadné případy vražd v Santa Cruz a okolí, které zdánlivě neměly žádný motiv. Mezi obětmi byli ženy, děti, kněz i muži. Rozdílné byly i způsoby zabití. Policie však tápala, protože mezi oběťmi nemohli najít žádnou spojitost. Nikdo nebyl v bezpečí.

Zastřelený důchodce na zahradě

13. února 1973 do jedné z ulic na pobřeží Santa Cruz vjel vůz řízený nenápadným mladíkem. Auto zastavilo před jednou ze zahrad před domem, kde 72letý Fred Perez sekal trávník. Pak se ozval jeden výstřel z pušky a auto se znovu rozjelo. Sousedé zavolali na policii a nahlásili poznávací značku vozu. Automobil pak o několik minut později zastavila hlídka. Uvnitř seděl klidný mladík, který se představil jako Herbert Mullin.

Herbert Mullin s policisty.

Na policisty působil jako tichý a zdvořilý člověk. Stejně tak působil dlouho i na své okolí - znali ho jako pobožného mladíka. O dva dny později oznámily celostátní televize, že byl Mullin obviněn z vraždy šesti lidí a z dalších sedmi je podezřelý. „Mullin, který byl na střední škole vyhlášen nejnadanějším žákem ročníku, byl údajně zapleten s drogovou scénou v Santa Cruz,“ znělo v reportáži CBS.

Detektivové si především kladli otázku, proč Mullin vraždil. Začali zkoumat jeho minulost, vypravili se do Feltonu, Mullinova rodného města. Na gymnáziu Svatého Štěpána tam v roce 1965 odmaturoval, ve škole byl úspěšný a nadaný student. Svůj příběh pak začal vyprávět i sám obviněný mladík.

„Moje první vzpomínka je, jak lezu po čtyřech. A jak se dívám do nějaké kaluže a vidím svůj odraz a odraz sekvojí nade mnou. A také odraz slunečního světla. Dotkl jsem se ho prsty, což udělalo na hladině malé kruhy, které se pomalu zvětšovaly. Cítil jsem najednou vnitřní klid, zvědavost, spokojenost, vděk a naději,“ říkal do záznamu.

Při dalších otázkách policistů Mullin najednou řekl: „Když k vám promlouvá Bůh, musíte poslouchat“. Poté v klidu vyprávěl, jak a proč vraždil.

Herbert Mullin se hájil „božími hlasy“.

Podle Mullina mu boží hlasy v hlavě oznámily, že je jedním z vyvolených. A že musí v rámci záchrany lidstva obětovat některé osoby. „Vysvětloval nám, že zabíjením měl zabránit ničivému zemětřesení. Kalifornie se měla v jeho důsledku potopit,“ říkal Medina.

Tento detektiv až nyní zjistil, že čtyři měsíce předtím vyšetřoval první Mullinovu vraždu. 13. října 1972 někdo zabil 55letého bezdomovce Lawrence Whitea. „Bylo to asi kilometr za Santa Cruz u lesní silnice. Leželo tam tělo muže, který byl na první pohled ubit,“ líčil Medina.

„Jsem Jonáš, hoď mě přes palubu“

Mullin bezdomovce uviděl u silnice a pak uslyšel v hlavě hlas. White mu telepaticky řekl, že souhlasí s obětováním. „Jsem Jonáš, hoď mě přes palubu,“ napovídal hlas. Mullin Whitea předjel, zaparkoval vůz, zvedl kapotu a předstíral, že má poruchu. White mu nabídl pomoc a když byl skloněný nad motorem, praštil ho Mullin baseballovou pálkou. Vyšetřování k ničemu nevedlo.

Herbert Mullin.
Zavražděný mladík ve stanu.

O 11 dní později, 24. října, nabral Mullin do auta 24letou Mary Guilfoyleovou, která se rozhodla stopovat. Ve voze studentku ubodal, rozřezal, vyndal vnitřnosti a ty pak rozházel v okolí silnice. Strašné detaily popisoval Mullin policistům bez jakýchkoliv emocí. Pak detektivům vyprávěl, že měl s touto vraždou velký problém. Nemohl totiž odstranit krev z rohože auta...

O dušičkách 2. listopadu vstoupil Mullin do kostela Svaté Marie v Los Gatos. V kostele byl oblíbený kněz Henri Tomei, za druhé světové války člen francouzského odboje. Mullin se knězi vyzpovídal a následně 64letého muže zmlátil a bodl do srdce. Podle Mullina mu pak umírající kněz čin odpustil.

Článek z novin o vraždě Henryho Tomeie.

Jak se z úspěšného studenta stal psychopatický vrah? Po střední škole začal mít Mullin duševní problémy. Po roce 1967 se začal chovat podivně, začal mlátit přítelkyni, nechtěl činit žádná rozhodnutí. Začaly se u něj objevovat příznaky paranoidní schizofrenie. několikrát byl v psychiatrických zařízeních, neúspěšně se zkoušel stát knězem. Mullin se poté zřekl katolické víry a stal se posedlý východními náboženstvími. Svůj zdravotní stav zhoršoval užíváním LSD a marihuany.

Spiknutí hippies?

Po vraždě kněze se Mullin rozhodl narukovat k mariňákům. Prošel fyzickými i psychickými testy, ale nakonec nebyl přijat kvůli několika záznamům v trestním rejstříku za podivné chování a různé drobné činy. Odmítnutí prohloubilo Mullinovu paranoiu, domníval se, že za vším stojí mocná skupina hippies.

V lednu 1973 skončil trojnásobný vrah s drogami. Marihuanu mu dodával spolužák ze střední Jim Gianera. Právě jeho a jeho drogy začal Mullin vinit za všechny své problémy. Nakoupil několik zbraní a 25. ledna se jej vydal zabít. Když dorazil k chatě, kde jeho spolužák bydlel, otevřela mu Kathy Francisová. Právě ona se svými dvěma syny se nastěhovala do chaty po Gianerovi. Mullinovi poskytla novou adresu jeho spolužáka.

Mullin se tam ihned vydal. 25letého Gianeru zastřelil, jeho 21letou manželku ubodal. Pak se vrátil do chaty za Francisovou a jejími syny a všechny zabil. Zahlazoval stopy. Za několik hodin jediného dne zavraždil pět lidí.

Zavražděná Kathy Francisová.

6. února v lese v oblasti nedaleko chaty, kde zemřela Francisová. stanovali čtyři mladíci ve věku 15 - 19 let. Mullin za nimi přišel a tvrdil, že je strážce parku. Napovídal jim, že zamořují les a musí odejít. Mladíci ho nebrali vážně a nedbali na jeho výhrůžky, že se vrátí. Když se pak později opravdu vrátil, střelil všechny uvnitř stanu do hlavy, telepaticky se prý mu nabídli jako oběti.

Na svobodu může vyjít za čtyři roky

Jeden z mrtvých táborníků.

Policie těla objevila až o týden později, prakticky ve stejnou dobu, kdy zadržela Mullina. Ze stanu hochů ukradl pušku, kterou pak 13. února střelil trávu sekajícího Pereze.

I přes psychickou nemoc byl Mullin podle expertů zodpovědný za své činy a byl označen za příčetného. Soud Mullina, který se ke všemu přiznal, v létě 1973 poslal do vězení s doživotním trestem. na svobodu může nejdříve vyjít v roce 2021, v jeho 74 letech.

Další případy

Napravený vrah? Po propuštění zabil dalších 11 žen, v Praze uškrtil prodavačku

Kathryn Brightová, pátá obět BTK.
Caroline Clarkeová snila o cestě do Austrálie už od 10 let.

Karban a Karban, s.r.o.
Řidič/ka dodávky/skladník

Karban a Karban, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 36 500 - 40 000 Kč