„Sezení je pro tělo velmi náročná činnost, když už ale musíme denně prosedět tolik hodin, většinou je to těch šest a podle mého názoru je to hraniční, je to opravdu velmi dlouhá doba a je dobré si dávat pauzy a protahovat se. Sezení není dobré pro krevní zásobení dolních končetin, není dobré ani pro vnitřní orgány v oblasti pánve a už vůbec to není dobré pro srdce a pro páteř,“ vysvětluje jógová terapeutka Zuzana Klingerová. Více se dočtete zde.
Děláte zásoby na 14 dní? Konzervy nechte v regálu. Výživový poradce popisuje, čím byste měli zaplnit spíž |
Protahovat byste se měli celý den, ale především ráno je dobré se na chvíli zastavit, prodýchat se, protáhnout se a trochu si zacvičit. Nemusíte hned dělat dvacet kliků či výpadů, na škodu ale nebudou. Nejjednodušší je doma cvičit jógu, ne každý to ale umí. Dobrým řešením je přizvat televizi či YouTube a cvičit podle toho, kolik si myslíte, že zvládnete. Má to i svá pozitiva, cvičení máte plně ve své režii, nemusíte se nikomu přizpůsobovat a posilování s vlastní vahou je stejně nejzdravější.
Protažení šíjového svalstva do úklonu
„Protažením hlavy do úklonu protáhneme zkrácený a často bolestivý trapézový sval, ve kterém se často ukládá stres z našeho života. Protažením si můžete ulevit od bolesti krku, hlavy nebo třeba migrény,“ vysvětluje lektorka jógy Nicole Nippertová.
Výchozí poloha: Rovný sed (turecký sed, lotosový květ, klek). Pomyslně se vytáhněte za temenem hlavy nahoru. Zastrčte bradu lehce dozadu (dvojitá brada). Uvolněte ramena dolů od uší a spodní úhel lopatek zasuňte „do zadních kapes u kalhot“
Provedení pohybu
- S výdechem proveďte úklon hlavy k jednomu rameni
- Prodýchejte protažení trapézového svalu
- Druhé rameno táhněte od ucha
- Opakujte na druhou stranu
- Pohyb několikrát zopakujte
- Provádějte pomalu vždy s rytmem svého dechu (5–7 dechů nosem do/z břicha)
Protažení šíjového svalstva do předklonu
„Předklonem zakončíme protažení celé této oblasti. Buďte vždy opatrní a dejte na své pocity v těle. Pozice by nikdy neměla působit bolest nebo motání hlavy,“ zdůrazňuje Nippertová.
Výchozí poloha: Rovný sed (turecký sed, lotosový květ, klek). Pomyslně se vytáhněte za temenem hlavy nahoru. Zastrčte bradu lehce dozadu (dvojitá brada). Uvolněte ramena dolů od uší. Spodní úhel lopatek zasuňte „do zadních kapes u kalhot“
Provedení pohybu
- Propleť všech 10 prstů a založ je za temeno hlavy
- S výdechem proveď předklon hlavy
- Brada se dotkne hrudníku
- Lokty se přiblíží k sobě
- Nádech narovnáme, lokty do strany a otevřeme hrudník
- Pohyb několikrát opakuj
- Provádějte pomalu vždy s rytmem svého dechu (5–7 dechů nosem do/z břicha)
Protažení mezilopatkových svalů
„Svaly mezi lopatkami zlobí nejednoho z nás. Tímto cvikem si je krásně protáhnete. Opět seďte v rovném sedu, pomyslně se vytáhněte za temenem hlavy nahoru, zastrčte bradu lehce dozadu (dvojitá brada), uvolněte ramena dolů od uší, spodní úhel lopatek zasuňte „do zadních kapes u kalhot“,“ radí lektorka.
Provedení pohybu
- Před tělem si propleťte prsty a s nádechem vytáhněte ruce vzhůru
- S výdechem proveďte vyhrbení v zádech, ruce vytáhněte před sebe
- Propněte lokty
- Bradou se dotkněte hrudníku
- S nádechem narovnejte, vytáhněte ruce vzhůru
- Pohyb několikrát opakujte
- Provádějte pomalu a vždy s rytmem svého dechu (5–7 dechů nosem do/z břicha)
Kočičí hřbet
Výchozí poloha: Poloha na všech čtyřech, dlaně mějte na šířku ramen a kolena na šířku pánve. Pohled před dlaně. Hlava v prodloužení páteře. Ramena od uší. Rovná záda. Oploštělá břišní stěna.
Provedení pohybu
- S výdechem kulatá záda - kočka
- Podsaďte pánev
- Brada na hrudník
- Lopatky od sebe
- S nádechem se prohněte
- Pohled před sebe
- Otevřte hrudník
- Ramena od uší (Opakuj 5–7x po sobě)
Rotace v bedrech v leže na zemi
Výchozí poloha: Leh na zádech, ruce jsou upažené do stran.
Provedení pohybu
- Pokrčte pravé koleno
- Uchopte ho levou rukou
- S výdechem proveďte rotaci zad a položte pravé koleno přes levé na zem
- Pohled na druhou stranu od pravého kolene
- Obě ramena v kontaktu se zemí
- S každým výdechem přibližujte koleno a rameno k zemi (v pozici vydržte 5–7 dechů nosem do/z břicha)
- Povol a opakuj na druhou stranu
Jak se nepřejídat
Přemýšlíte také nad tím, kolikrát denně byste měli jíst? Svačinky rozhodně vynechte, jídlo vám stačí třikrát denně. „Dnes už je vědecky prokázáno, že jíme velmi často a je to zbytečné, pakliže budete dodržovat skladbu ideálního talíře, ani nebudete mít hlad. Během dne se hýbejte, neseďte kontinuálně celý den, vstávejte pravidelně ze židle, pokud tedy máte sedavý styl během dne, a pamatujte si základní pravidlo z hlediska stravy,“ radí výživový poradce Martin Škába. Více o tom, co jíst a nakoupit, se dočtete zde.