Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Seriály

Kryli se jako „druhý židovský let“. Málo známé okolnosti dramatického odletu Edvarda Beneše z Československa


V britském exilu. Edvard Beneš s manželkou Hanou stojí 30. října 1938 před svou první exilovou adresou v londýnském Putney. | foto: ČTK

Premium
Tragické události podzimu 1938 jsou probírány z různých úhlů pohledu, ovšem málokdo se hlouběji zabývá tím, co předcházelo odletu Edvarda Beneše s manželkou z Prahy do Londýna 22. října 1938. Použili k tomu jedno z nejmodernějších československých dopravních letadel. Jak ale vůbec vznikala celá myšlenka na odchod Edvarda Beneše do zahraničí, alespoň v podání jeho synovce Bohuše Beneše, není dosud v povědomí širší veřejnosti příliš známo.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou 45 %

Adolfu Hitlerovi zůstával Edvard Beneš trnem v oku i po potupné Mnichovské dohodě. Tento jeho vztah k druhému prezidentovi Republiky československé přetrval i po jeho abdikaci 5. října 1938. Pohled Benešových spolupracovníků a tehdejších politiků se různí v tom, zda vůbec zvažoval exil, nebo chtěl zůstat v okleštěné zemi. Podání většiny z nich ale berme s jistou rezervou, neboť ve svých pamětech často spíše vysvětlovali své politické představy a vize, než aby obhajovali zdrceného prezidenta.

Ještě před abdikací stačil Edvard Beneš prosadit jmenování agrárníka Ladislava Karla Feierabenda ministrem zemědělství v druhé Syrového vládě. Toho vláda již 6. října 1938 spolu s ředitelem Živnostenské banky Dr. Jaroslavem Preissem vyslala do Berlína, aby se snažili ovlivnit ve prospěch republiky potupné berlínské jednání o odstoupení pohraničí.

Letěli v letadle Československé letecké společnosti typu Douglas. Ani jeden z nich neuspěl, nechtěli je přijmout ani britští nebo francouzští diplomaté, ani nacističtí představitelé průmyslu, s nimiž se Feierabend osobně znal. Jediný, kdo mu věnoval čas, byl generální ředitel německého draselného kartelu Dr. August Diehn.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

49
89 Kč
Předplatit
Ušetříte 40 Kč
Následně 89 Kč/měsíc
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: