Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Seriály

Emil Hácha: zrádce národa, nebo oběť? Prezidentem „druhé republiky“ a protektorátu byl proti své vůli


Byl „ve věku, v němž životní zkušenosti byly zárukou, že prezidentský úřad bude zastávati se zdarem“. To o Emilu Háchovi (vpravo) řekl předseda vlády generál Jan Syrový (uprostřed), který v den prezidentské volby doprovázel Háchu spolu s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Malypetrem (vlevo) při přehlídce čestné roty před budovou parlamentu. Sám Hácha ale své angažmá chápal jako nutnou oběť ohrožené vlasti, které mu svým způsobem potvrdila i gratulace Edvarda Beneše, zaslaná z Londýna. | foto: ČTK

Premium Seriál
Mám plán, opakuji, mám plán!“ uklidňoval prezident Edvard Beneš rozjitřené nálady ve společnosti poté, co Velká Británie a Francie sdělily československé vládě ultimátum, aby postoupila německá území v pohraničí Hitlerově nacistické říši. V takto vyhrocené situaci Beneše zaskočil neočekávaný telefonát.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Na druhém konci se ozval hlas předsedy Nejvyššího správního soudu Emila Háchy, který prezidentovi radil, aby ihned zahájil přímá jednání s Německem. Beneš ovšem návrh odmítl. Krize eskalovala a završila ji osudná mnichovská dohoda.

Začal územní rozklad státu. Vláda rezignovala a také Beneš své nepříjemné politické postavení vyřešil začátkem října 1938 abdikací. Dva týdny poté vlast opustil. Veřejné mínění ovšem prezidentovo selhání nenechalo bez satirických komentářů. Zemí se začala šířit anekdota, že prý „vybral banku, sebral Hanku, sedl na aeroplán – to byl jeho plán“. Československo vstoupilo do období tzv. druhé republiky.

„Po odstupu a prchnutí Beneše,“ vzpomínal někdejší ministr financí Cyril Horáček, „nastalo kritické mezivládí. Lid se bouřil, Beneš, dokud byl v Praze, musel být na Hradě chráněn policií, vypukly protivládní demonstrace, hrozil chaos.“ Funkci předsedy vlády přijal generál Jan Syrový, který si dal za úkol stabilizovat nově se vytvářející režim.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!