Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Seriály

Emil Hácha: zrádce národa, nebo oběť? Prezidentem „druhé republiky“ a protektorátu byl proti své vůli


Byl „ve věku, v němž životní zkušenosti byly zárukou, že prezidentský úřad bude zastávati se zdarem“. To o Emilu Háchovi (vpravo) řekl předseda vlády generál Jan Syrový (uprostřed), který v den prezidentské volby doprovázel Háchu spolu s předsedou Poslanecké sněmovny Janem Malypetrem (vlevo) při přehlídce čestné roty před budovou parlamentu. Sám Hácha ale své angažmá chápal jako nutnou oběť ohrožené vlasti, které mu svým způsobem potvrdila i gratulace Edvarda Beneše, zaslaná z Londýna. | foto: ČTK

Premium Seriál
Mám plán, opakuji, mám plán!“ uklidňoval prezident Edvard Beneš rozjitřené nálady ve společnosti poté, co Velká Británie a Francie sdělily československé vládě ultimátum, aby postoupila německá území v pohraničí Hitlerově nacistické říši. V takto vyhrocené situaci Beneše zaskočil neočekávaný telefonát.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou 45 %

Na druhém konci se ozval hlas předsedy Nejvyššího správního soudu Emila Háchy, který prezidentovi radil, aby ihned zahájil přímá jednání s Německem. Beneš ovšem návrh odmítl. Krize eskalovala a završila ji osudná mnichovská dohoda.

Začal územní rozklad státu. Vláda rezignovala a také Beneš své nepříjemné politické postavení vyřešil začátkem října 1938 abdikací. Dva týdny poté vlast opustil. Veřejné mínění ovšem prezidentovo selhání nenechalo bez satirických komentářů. Zemí se začala šířit anekdota, že prý „vybral banku, sebral Hanku, sedl na aeroplán – to byl jeho plán“. Československo vstoupilo do období tzv. druhé republiky.

„Po odstupu a prchnutí Beneše,“ vzpomínal někdejší ministr financí Cyril Horáček, „nastalo kritické mezivládí. Lid se bouřil, Beneš, dokud byl v Praze, musel být na Hradě chráněn policií, vypukly protivládní demonstrace, hrozil chaos.“ Funkci předsedy vlády přijal generál Jan Syrový, který si dal za úkol stabilizovat nově se vytvářející režim.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

49
89 Kč
Předplatit
Ušetříte 40 Kč
Následně 89 Kč/měsíc
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: