130 let

Toulaví psi | foto: Lidovky.cz

Toulavé psy a kočky nikdo nekrmí. Restrikce kvůli pandemii jsou pro ně ‚rozsudkem smrti‘

Svět
  •   15:57
V prázdných aténských ulicích pod Akropolí se desítky toulavých koček vrhají na granule, které jim nasypala jedna z dobrovolnic. V nynější karanténě trpí pouliční kočky a psi hladem a lidé na ně zapomínají. Zvířata tak jsou nepřímou obětí pandemie covid-19, píše agentura AFP.

Eleni Kefalopulová z řecké organizace Nine Lives vysvětluje, že dobrovolníci mají hodně práce už od chvíle, kdy v Aténách a celém Řecku začala kvůli koronaviru platit omezující opatření pro lidi. „Obvykle krmíme 600 koček denně, ale dnes to je více než tisícovka,“ říká.

VIDEO: Hladové opice kvůli koronaviru v Thajsku vtrhly do města, skupiny rabují i válčí mezi sebou

Uzavření restaurací připravilo vyhladovělé toulavé psy a kočky o zbytky jídel ze stolů i z popelnic, jimiž se obvykle živí. Obyvatelé a obchodníci nevycházejí z domova, aby je nakrmili.

Pro mnohé čtyřnohé tuláky, jichž je v Řecku všude spousta, znamenají restrikce vnucené epidemií rozsudek smrti.

„Zvířata jsou hladovější a tak jsou více krotká. Tím se vystavují nebezpečí, že se s nimi bude krutě zacházet nebo že je někdo otráví,“ obává se Cordelia Madden-Kanelopulová, spoluzakladatelka Nine Lives v Řecku. Jde o síť dobrovolníků, kteří se starají o rozvětvenou populaci toulavých koček.

Krmení toulavých koček v Turecku.
Žena v Egyptě krmí toulavé kočky.

Úřady se snaží zajistit, aby toulaví psi měli všichni dostatek potravy a nezačali být kvůli snaze ji získat agresivní, prohlašuje Serafina Avramiduová, která má v Aténách na starosti ochranu zvířat. Podle aténské radnice jsou v řecké metropoli tisíce toulavých koček a stovky toulavých psů.

Ve městě byly instalovány dávkovače granulí, aby psi a kočky měli pravidelně přístup ke krmení. Řecké úřady zřídily internetovou platformu, jejímž cílem je shromažďovat dary a žrádlo a zajišťovat veterinární dohled.

Tuna potravy od istanbulských úřadů

V sousedním Turecku rozdělují istanbulské úřady denně pouličním kočkám a psům tunu potravy. Pracovník veterinární služby v Istanbulu Tayfun Koç uvedl, že se zdejší radnice starala o toulavá zvířata i předtím, než propukla epidemie Covid-19.

„Pokračujeme ve všech formách naší práce: zajišťujeme potravu, konzultace, sterilizace a očkování. Říkám všem občanům, aby zůstali doma, my se o naše malé přátele postaráme,“ slibuje.

Také v Evropě si úřady začínají uvědomovat, jaká je situace toulavých zvířat.

Tygřice v newyorské zoo se nakazila koronavirem. Trpí suchým kašlem, ale měla by přežít

Po vyhlášení karantény ve Španělsku uzavřely madridské úřady 125 hektarů parku Retiro, který si za svůj domov zvolilo asi 270 koček. Radnice nejprve zakázala dobrovolníkům, aby tam chodili. Nakonec ale dovolila, aby předávali žrádlo hlídačům parku, kteří je zvířatům rozdělují.

Jeden dobrovolník má povoleno pečovat o šelmičky jednu hodinu třikrát týdně. To však nestačí, zdůrazňuje Mercedes Hervasová, předsedkyně sdružení přátel koček v parku Retiro.

V Srbsku, kde toulavá zvířata nespadají do kompetence státu, jim pomáhají obyvatelé několika měst. V Severní Makedonii vyzývají nevládní organizace obyvatele, aby nechávali potravu pro asi 10 000 toulavých psů v ulicích Skopje. V Chorvatsku žádá čtyřicítka útulků pro zvířata, aby obyvatelé své malé přátele neopouštěli.

„Opatření, která byla vyhlášena pro lidi, jsou pro psy a kočky skutečně rozsudkem smrti,“ říká Indrit Osmani, který řídí organizaci dobrovolníků Animal Rescue v Albánii.

V Hongkongu kvůli koronaviru posílají do karantény i psy. Lidé svým mazlíčkům navlékají roušky

Veterinární kliniky v Bulharsku zahájily informační kampaň poté, co zaznamenaly, že se majitelé svých domácích zvířat stále více zbavují z obavy, že by se od svého psa či od své kočky mohli nakazit.

Libanonci na sociálních sítích publikují fotografie svých psů a koček s poznámkou: „Nepřenáším virus“ nebo „přenášejí jen lásku“. V Bejrútu organizace na ochranu zvířat varovaly proti nárůstu případů otravy a zbavování se zvířat, které se v posledních týdnech nejméně ztrojnásobilo z důvodu paniky vyvolané koronavirem, uvádí nevládní organizace na ochranu zvířat BETA.

Autor: ČTK