• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Izraelské tanky v Rafáhu. | foto: ČTK/AP

Vztahy Egypta a Izraele prudce ochlazují kvůli přechodu do Gazy. Káhira zvažuje odvolání velvyslance

Svět
  •   16:00
Pokračující válka v Gaze ohrožuje jeden ze základních bezpečnostních prvků Blízkého východu, totiž křehkou spolupráci mezi Egyptem a Izraelem. Z Káhiry prosakují zprávy o ochlazení diplomatických vztahů s Izraelem, mírová smlouva z roku 1979 prý ale ohrožena není.

„Už jim nevěříme (...) Jsem přesvědčený, že na obou stranách je tu vysoká míra podezřívavosti z nekalého jednání.“ Citát o probíhající erozi egyptsko-izraelských vztahů připisuje list The Wall Street Journal (WSJ) nikomu menšímu než Muhammadu Anvarovi Sadatovi, vnukovi slavného děda Anvara Sadata.

Ten zastával v letech 1970 až 1981 funkci egyptského prezidenta a za jeho mandátu došlo k uzavření historických dohod s Izraelem v Camp Davidu (1978). Sblížení obou zemí o rok později vyústilo v podpis egyptsko-izraelské mírové smlouvy, na jejíž základě se Izrael stáhl ze Sinajského poloostrova a Egypt jako první arabské země formálně uznala židovský stát.

Uzavření egyptsko-izraelské mírové smlouvy v roce 1978: zleva egyptský prezident Anvar Sadat, prezident USA Jimmy Carter a izraelský premiér Menachem Begin.

Nad normalizací vztahů mezi Egyptem a Izraelem se začaly vznášet otazníky záhy po začátku války mezi Hamásem a Izraelem, prudký spád pak nabraly v posledních dnech. Podle zdrojů WSJ Káhiru rozezlilo zejména obsazení gazanské strany hraničního přechodu Rafáh izraelskou armádou, k němuž došlo minulý týden v rámci zahájení izraelské vojenské operace v tomto městě. Izrael měl Egypt o tomto kroku informovat jen s několikahodinovým předstihem.

Izraelská armáda se k věci na dotaz WSJ nevyjádřila, premiér Benjamin Netanjahu nicméně obsazení přechodu označil za nezbytný krok k tomu, aby se přerušilo pašování zbraní ve prospěch Hamásu.

Hamás kývl na návrh k příměří. Izrael má řadu výhrad, akce v Rafáhu pokračuje

Přes přechod Rafáh do Pásma Gazy přitom od začátku násilností loni v říjnu proudila velká část humanitární pomoci včetně potravin a dalších k životu nezbytných věcí, na nichž jsou obyvatelé Gazy zcela závislí. Tento proud se nyní zastavil a Káhira z toho viní Izrael.

Egypťané podle WSJ také nesou nelibě, že Tel Aviv minulý týden odmítl návrh na příměří v Gaze, který zprostředkoval právě Egypt ve spolupráci s Katarem. Hnutí Hamás přitom s předloženým návrhem souhlasilo.

Genocida a velvyslanec

Podle WSJ, který cituje zdroje z vysokých pater egyptské politiky, se nyní Káhira snaží především vytvořit tlak na Izrael, aby obnovil status quo na egytptsko-gazanské hranici a hlavně aby ukončil vojenské akce ve městě Rafáh.

Před operací v Rafáhu přitom Židy varovaly nejen arabské země, ale i dosavadní spojenci Izraele včetně USA, Spojeného království a Německa. Panují totiž obavy, že vojenská akce by ve městě přelidněném uprchlíky z jiných částí Pásma Gazy přinesla mnoho dalších obětí na životech.

Už žádné vražedné bomby. Biden zastavil dodávku amerických zbraní Izraeli, tlačí tím na příměří v Gaze?

Součástí tohoto tlaku bylo nedělní egyptské oznámení o tom, že Káhira se připojí k podání Jihoafrické republiky u Mezinárodního soudního dvora v Haagu ve věci možné genocidy páchané izraelskými vojsky v Pásmu Gazy. Izrael toto obvinění odmítá, soud nicméně Tel Avivu nařídil, aby zajistil přísun dostatečného množství pomoci do Gazy.

Dalším stupněm tlaku má být odvolání egyptského velvyslance z Tel Avivu. K podobnému kroku sice již od začátku války v Gaze sáhly například Jordánsko (které má z roku 1994 též podepsanou mírovou smlouvu s Izraelem) a Turecko, ovšem Egypt – nejlidnatější arabská země – je přece jen jiná váha.

„Buď bude dohoda, nebo zaútočíme na Rafáh.“ Izrael dal teroristům z Hamásu ultimátum

Špičky egyptské politiky nicméně dávají najevo, že zatím nemají v úmyslu jít až na dřeň. „Nechceme zcela přerušit vztahy (s Izraelem, pozn. red.) ani zahodit dohody z Camp Davidu,“ cituje WSJ dalšího vysoko postaveného egyptského představitele.

Hlas lidu jde proti Izraeli

Podobně jako další státy Blízkého východu a severní Afriky, které vztahy s Izraelem buď formálně normalizovaly nebo alespoň nejsou otevřeně nepřátelské, i egyptská vláda se potýká s odmítavým postojem velké většiny veřejnosti vůči židovskému státu. Ten se ještě prohloubil v důsledku nemilosrdného způsobu, kterým Izrael decimuje obyvatelstvo v Pásmu Gazy. Od loňského října tam podle gazanských úřadů v důsledku izraelských vojenských akcí násilnou smrtí zemřelo přes 35 000 lidí, převážně neozbrojených civilistů.

Sondáž Washingtonského ústavu pro blízkovýchodní studia (WINEP) před časem ukázala, že velká většina Egypťanů normalizaci vztahů s Izraelem odmítá. Pro se vyslovila jen necelá čtvrtina dotázaných. Podobná situace panuje například i v Jordánsku nebo Maroku.

Izraelská armáda drží palestinskou stranu Rafáhu, v Káhiře se jedná o příměří

Egyptská vláda je tak ve dvojím ohni a konkrétní dílčí dohody a vztahy s Izraelem (například co do sdílení zpravodajských informací) s ohledem na veřejné mínění příliš nekomunikuje. Na zachování mírové dohody s Izraelem má však praktický zájem, neboť jde o podmínku masivní finanční pomoci pro Egypt ze strany USA.

Autor: Vít Štěpánek
  • Vybrali jsme pro Vás