130 let
Britský premiér Boris Johnson (vpravo) se svým australským protějškem Scottem...

Britský premiér Boris Johnson (vpravo) se svým australským protějškem Scottem Morrisonem. | foto: ČTK

První od brexitu. Británie uzavřela dohodu o volném obchodu s Austrálií

Svět
  •   8:23aktualizováno  14:39
Canberra/Londýn - Británie a Austrálie v úterý dospěly k dohodě o volném obchodu, která odstraní cla a omezí byrokracii. Jde o první obchodní dohodu Británie po brexitu, která byla sjednána od nuly a není pouhým prodloužením dřívějších dohod, jež měla země v rámci Evropské unie. Británii by mohla umožnit zapojení do širší asijsko-pacifické dohody o volném obchodu nazvané Komplexní a progresivní dohoda pro transpacifické partnerství (CPTPP), poznamenal server BBC.

Obchodní dohodu oznámil australský ministr obchodu Dan Tehan, podle kterého britský premiér Boris Johnson a jeho australský protějšek Scott Morrison na schůzce v Londýně vyřešili všechny zbývající otázky. „Jejich dohoda je vítězstvím pro pracovní místa i podniky,“ prohlásil ministr.

Johnson dohodu označil za „nový úsvit“ ve vztazích mezi Británií a Austrálií. „Naše nová dohoda o volném obchodu otevírá fantastické příležitosti pro britské podniky a spotřebitele i pro mladé lidi, kteří čekají na příležitost pracovat a žít na druhé straně světa,“ uvedl rovněž.

Válka o párky. Británie jde do boje o uzeninu, z místního sporu může být obří obchodní střet

Britská vláda dohodu vnímá jako důležitou součást své pobrexitové obchodní a diplomatické strategie, která počítá se snižováním ekonomické závislosti na Evropě a s hledáním nových příležitostí v rychleji rostoucích ekonomikách v oblasti Indického a Tichého oceánu. Británie je osmým největším obchodním partnerem Austrálie, která je ale až dvacátým největším obchodním partnerem Británie.

Podle oficiálních odhadů by obchodní dohoda mohla v dlouhodobém horizontu zvýšit výkon britské ekonomiky o 500 milionů liber (téměř 15 miliard Kč). Analytici mají nicméně pochybnosti ohledně významu dohody pro australskou ekonomiku, která se již soustředí na asijské trhy, napsala agentura Reuters.

„Tato obchodní dohoda je spíše o symbolice než o bezprostředních a hmatatelných přínosech,“ uvedl Ben Wellings, který je přednášejícím v oboru politika a mezinárodní vztahy na australské Monash University.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás