130 let

Americký senát (ilustrační foto) | foto: Senate Television via AP

Republikánští senátoři zablokovali volební reformu, kterou demokraté považují za vlajkovou loď

Svět
  •   7:35aktualizováno  10:09
Washington - Republikáni v americkém Senátu podle očekávání zablokovali projednání demokraty prosazovaného návrhu volební reformy, která by přinesla největší změny volebních pravidel za několik desetiletí. Informovala o tom agentura AP. Návrh byl předložen s cílem usnadnit Američanům účast ve volbách či zabránit netransparentnímu financování kandidátů, republikáni jej ale odmítají jako nepřípustný zásah do pravomocí jednotlivých států.

Podle webu Politico je nyní jedna z vlajkových lodí demokratického programu na mrtvém bodě, přičemž strana nemá žádnou „zjevnou únikovou cestu“.

Velvyslanec USA se vrátí do Moskvy tento týden, oznámila americká diplomacie

Návrh prošel v březnu demokraty ovládanou Sněmovnou reprezentantů, v úterním hlasování Senátu jej ovšem republikánská menšina zastavila pomocí pravidla zvaného filibuster. Podle něj je nutné k přikročení k hlasování o návrhu zákona získat ve 100členné horní kongresové komoře 60 hlasů, ačkoliv k samotnému schválení návrhu je zapotřebí jen prostá většina, tedy 51 hlasů. Demokraté přitom nyní disponují v horní kongresové komoře právě touto nejtěsnější možnou většinou.

Budova Kapitolu, kde senát zasedá
Nancy Pelosiová oznamuje schválení stimulačního balíčku na podporu americké...

Demokraté drží v menší ze dvou komor Kongresu 50 křesel a Senát kontrolují jen díky rozhodujícímu hlasu viceprezidentky Kamaly Harrisové, tudíž bylo předem prakticky jasné, že volební reforma zde projednávána nebude. Proti ní se v úterý postavilo všech 50 republikánských členů, zatímco všech 50 demokratů debatu o návrhu podpořilo.

Volební reforma označovaná zkratkou HR1 se dotýká prakticky všech aspektů volebního procesu od financování kampaní až po hlasovací práva bývalých vězňů. Někteří komentátoři o ní hovořili jako o nejzásadnější reformě volebních procesů od zákona o volebních právech z roku 1965. Republikáni ji však kritizovali jako pokus o zasahování do práva států organizovat volby podle vlastních pravidel, který by ve výsledku zvýhodňoval demokraty.

Federální reforma v Senátu narazila v době, kdy republikáni v řadě států prosazují nebo už prosadili nová opatření komplikující účast ve volbách, především různá zpřísnění pravidel pro korespondenční hlasování. Demokraté včetně prezidenta Joea Bidena republikány obviňují ze snahy potlačit volební účast u některých vrstev obyvatelstva, zejména chudších černochů, a státní volební opatření napadají u soudů.

„Boj ještě neskončil,“ řekla po hlasování demokratická viceprezidentka Kamala Harrisová, která je z titulu své funkce zároveň předsedkyní Senátu. Podle senátního lídra Demokratické strany Chucka Schumera „republikánská menšina opět zahájila stranickou blokádu v palčivé otázce“. Podle AP republikánům nic nebrání v tom, aby v případě opětovného předložení návrhu volební reformy použili „filibuster“ znovu.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás