130 let

Britská premiérka Theresa Mayová. | foto: Reuters

Summit EU: hraje se o slevu z účtu Britům. Německá média spekulují o pomoci Mayové

Svět
  •   14:00
BRUSEL/PRAHA - Rozhovory o odchodu Britů z EU, které oficiálně začaly v červnu, ani po pěti kolech nepřinesly žádné výsledky. O jejich odblokování se již nějakou dobu snaží britská premiérka Theresa Mayová. Včera se opět pokoušela ostatní evropské premiéry přesvědčit, aby ustoupili a souhlasili s jednáními o nastavení budoucích vztahů Evropské unie a Spojeného království. Kvůli tomu v uplynulých dnech odstartovala ofenzivu.

Zkraje týdne přiletěla už jednou do Bruselu na bleskovou návštěvu, aby povečeřela s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. Následně pak telefonovala s několika unijními premiéry.

Těsně před včerejším summitem nechala zveřejnit otevřený dopis adresovaný unijním občanům v Británii. Oznamuje v něm, že dohoda o jejich budoucím statusu je údajně „na dosah ruky“.

Komik Brodkin narušil proslov britské premiérky a přinesl jí formulář o...
Britská premiérka Theresa Mayová při návštěvě soukromé dívčí školy v Saúdské...

„Chceme, abyste vy i vaše rodiny zůstali,“ uvedla v něm Mayová doslova. Zároveň je ujistila, že pokud nyní žijí v Británii právoplatně, budou moci zůstat.

Právě budoucí status občanů Evropské unie v Británii a britských občanů, kteří žijí v EU, patří k hlavním bodům, o nichž Brusel a Londýn již týdny jednají.

Mayová lídry EU nepřesvědčila. Dali zelenou přípravě druhé fáze jednání o brexitu

K dalším sporným otázkám patří výše účtu, který požaduje Unie po Britech kvůli jejich plánovanému odchodu, a podoba hraničního režimu mezi Severním Irskem a Irskou republikou. Brusel trvá na tom, že bez posunu v těchto záležitostech nesvolí k rozhovorům o budoucích vztazích, včetně vzájemné obchodní dohody.

Dosud jednotná fronta Evropanů, pokud jde o taktiku jednání, ale může za určitých okolností doznat změn.

Jak informoval německý rozhlas s odvoláním na diplomatické zdroje, mohl by Berlín usilovat o to, aby Unie slevila ve věci finančního vyrovnání. Důvodem má být pomoc Mayové, jež kvůli průběhu rozhovorů čelí doma kritice. Tam navíc sílí hlasy, aby Spojené království opustilo Unii bez obchodní dohody.

Kvóty nemají budoucnost

Včerejší summit zahájili lídři EU diskusí o migraci. Státy bloku podle unijního prezidenta Donalda Tuska zajistí, že severoafrická část svěřenského fondu EU pro Afriku bude mít k dispozici dostatečné finanční prostředky. Unijní státy se podle Tuska shodly také na silnější podpoře Itálie, která na řešení migrační vlny pracuje s libyjskými úřady. Spor okolo uprchlických kvót se Tusk snažil zažehnat den před summitem. Agentuře PAP řekl, že systém kvót nemá budoucnost. Včera večer upřesnil, že reformu unijního azylového systému bude řešit prosincový summit. 

Kvůli nepovedené řeči prý rezignovat nebude. Mayová zůstane britskou premiérkou

O „usmíření“ starých členských států se zeměmi Visegrádu se snažil i šéf Evropské komise Juncker, který s premiéry V4 ve středu povečeřel. Podle Bohuslava Sobotky premiéři Junckera požádali, aby Komise postupovala vůči všem členským státům stejně – některé státy mají totiž pocit, že Komise neměří vždy stejným metrem.

Zvláštní debatu měli včera šéfové vlád a států věnovat Turecku. Německá kancléřka Angela Merkelová avizovala přání přestat platit Turecku peníze z unijních fondů kvůli znepokojivému vývoji v zemi. Řekla ale, že miliardy eur slíbené Turecku v rámci uprchlické dohody budou do Ankary proudit dál.

Autor: Robert Schuster
  • Vybrali jsme pro Vás