130 let

Francouzský prezident Emmanuel Macron během videosummitu s ostatními evropskými lídry v rámci Evropské rady. | foto: ČTK/AP

Videosummit se protáhl, lídři zemí EU shodu nenašli. Čelíme hrozbě smrti schengenu, varoval Macron

Svět
  •   21:46aktualizováno  23:31
Brusel - Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se ve čtvrtek po šestihodinovém videosummitu zcela neshodli na podobě podpůrných opatření pro ekonomiky sužované koronavirovou krizí. Lídři dali ministrům financí další dva týdny na přípravu konkrétních kroků. V přijatém společném prohlášení také vyzvali Evropskou komisi a další unijní instituce, aby připravily akční plán na dobu po pandemii. Francouzský prezident Emmanuel Macron varoval před koncem schengenu.

Italský premiér Giuseppe Conte se podle prohlášení svého úřadu postavil proti ekonomické části prohlášení a požaduje ráznější hospodářské kroky. Na ty však nechtějí přistoupit další země.

Brusel monitoruje přiměřenost maďarských opatření v souvislosti se šířením koronavirusu

Videokonference, na níž měli podle předsedy Evropské rady Charlese Michela lídři sedmadvaceti zemí ukázat, že je EU v těžkých časech jednotná, byla původně plánována na dvě hodiny. Kvůli neshodám na síle podpůrných ekonomických opatření se však protáhla na trojnásobek a bez konkrétního výsledku.

Dánská premiérka Mette Frederiksenová během videosummitu Evropské rady.
Videohovor členů Evropská rady. Sedmadvacet prezidentů či premiérů zemí EU ve...

Podle návrhu společného prohlášení měli lídři podpořit například zrušení všech zákazů vyvážet ochranné pomůcky v rámci jednotného unijního trhu. Vyslovit by se měli i pro urychlené zavedení „zelených pruhů“ pro kamiony na hranicích, které mají zajistit plynulé zásobování obchodů, či pro zajištění volného pohybu pro lidi pracující nedaleko za hranicemi své země.

Země EU podpořily uvolnění rozpočtových pravidel unie. Komise chce vytvořit nouzový fond

Brusel by podle vedoucích představitelů měl urychlit společné nákupy ochranných prostředků proti koronaviru, kterých se stále některým členským zemím nedostává. Státy Evropské unie naproti tomu zajistí plynulý provoz zboží přes hranice a budou za podpory komise dělat více pro návraty svých občanů z neunijních zemí.

Zatímco na koordinaci opatření na hranicích či solidaritě při vzájemném poskytování zdravotnických potřeb a ochranných prostředků se šéfové států a vlád shodli bez větších problémů, debata o ekonomických stimulech byla nečekaně dlouhá. Italský premiér Giuseppe Conte, jehož zemi koronavirová nákaza zasáhla nejvíce, odmítl původní návrh prohlášení a požadoval ambicióznější kroky. 

Političtí vůdci se nakonec shodli na tom, že dají ministrům financí další dva týdny na přípravu konkrétních kroků, mezi něž může patřit i zvažované využití záchranného fondu ESM.

Francouzský prezident Macron také varoval ostatní šéfy unijních států a vlád, že bez solidarity během nynější koronavirové krize hrozí konec Evropy bez vnitřních hranic. S odvoláním na nejmenovaného diplomata o tom informovala agentura Reuters. Shodou okolností si ve čtvrtek Evropa připomíná 25. výročí, kdy vstoupila v platnost dohoda o schengenském prostoru bez kontrol na vnitřních hranicích.

„V sázce je přežití evropského projektu,“ řekl podle Reuters Macron ostatním prezidentům a premiérům unijních zemí. „Čelíme hrozbě smrti schengenu,“ dodal. Většina schengenských států včetně Česka i přes nesouhlas Evropské komise kvůli koronaviru obnovila pohraniční kontroly.

Autor: ČTK