Pátek 14. srpna 2020svátek má Alan 28 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Život ve Wu-chanu se vrací do běžných kolejí, čínská vláda ale i nadále zadržuje občanské novináře

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK/AP

Wu-chan (Čína) Život v jedenáctimilionovém městě Wu-chan ve středočínské provincii Chu-pej se po uvolnění karanténních opatření vrací k normálu, ale jeho obyvatelé se stále vyrovnávají s bezprecedentní zkušeností. Reportáž listu The New York Times (NYT) jejich přístup dělí na základě emocí: euforie a úleva, vztek a odcizení, žal a lítost, trpělivost a opatrnost.

Média upozornila, že Čína zadržuje občanské novináře, kteří kritizovali postup místní vlády během pandemie. Peking se podle kritiků snaží kontrolovat informace o šíření koronaviru, který se před půl rokem poprvé objevil právě ve Wu-chanu.

Dítě s ochranným štítem na letišti v čínském městě Wu-chan, odkud se nový typ...
Policie ve Wu-chanu v Číně.

Jedna oslovená žena se v reportáži NYT těší z otevřené čajovny a z toho, že přibylo dopravy. Druhý odešel se ženou a malých synem z města před jeho hermetickým uzavřením a neplánuje se tam vrátit. Třetí se vyrovnává se smrtí matky, která se nakazila koronavirem. Poslední žena pak zachovává při procházkách se synem bdělost.

V pátek list Financial Times upozornil, že Čína zadržuje občanské novináře, kteří v souvislosti s pandemií poukazují na bezpráví. Naposledy byla v polovině května zadržena 37letá Čang Čan, bývalá právnička, která dva dny předtím prostřednictvím platformy YouTube uvedla, že lidská práva jsou omezována i po konci karantény. O situaci ve městě podávala zprávy od února. Přístup vlády, která podle ní zkresluje počty nakažených a obětí, kritizovala.

V jiném videu Čang tvrdí, že lidé ve Wu-chanu se nemají dobře a většina z nich vlivem propagandy komunistické strany věří, že virus přišel ze Spojených států. Uvádí příklad, že jeden muž se ji dokonce snažil přesvědčit, že ve Wu-chanu nikdo s nemocí covid-19 nezemřel.

Čína buduje vlastní narativ, tvrdí badatelka

Státní moc ženě připisuje, že „vyhledává spory a podněcuje problémy“. Její přátelé se později dozvěděli, že je držena v Šanghaji. Před ní byli zadrženi nejméně tři další občanští novináři.

„Vláda se snaží kontrolovat oběh informací a vybudovat svůj narativ, který skrývá přečiny vlády,“ konstatovala badatelka Dorian Lauová, která v Hongkongu pracuje pro Amnesty International.

Místní úřady se kvůli novým ohniskům nákazy rozhodly v polovině května otestovat na koronavirus do deseti dní všechny obyvatele. Vyloučeni byli ti, kteří test postoupili v předchozích sedmi dnech, a děti do šesti let. Do 24. května bylo provedeno devět milionů testů, z nichž bylo ke stejnému datu zpracováno 6,57 milionu. V tu chvíli úřady narazily jen na 200 nových případů nákazy.

„Není pravděpodobné, že se nákaza znovu masově rozšíří,“ řekla deníku The Guardian jedna z testovaných obyvatelek Wu-Chanu. Pokud se objeví nové případy, odpovědnost ponesou ti, pod něž místo spadá, dodala 22letá žena.

„Nemyslím, že bude další karanténa, protože jim více záleží na hospodářském růstu a nechtějí zastavit výrobu. Obyvatelé Wu-chanu si ohledně viru dávají velký pozor. Většina lidí ví, jak je vážný, a epidemiologové zde odvádí dobrou práci,“ uzavřela.

Wu-chan byl jako první město na světě umístěn na konci ledna do karantény kvůli šíření koronaviru. Restrikce skončily až 8. dubna. Už předtím byly otevřeny některé obchody s potravinami a část veřejné dopravy. Místní vláda ovšem nařídila povinné nošení roušek, kontroly teploty a omezila shromažďování lidí. Koronavirem se zde od začátku epidemie nakazilo více než 50 000 lidí a téměř 4000 pacientů s covidem-19 zemřelo.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!