130 let
Premiér Andrej Babiš (ANO)

Premiér Andrej Babiš (ANO) | foto: ČTK

Babiš předal šéfce EK von der Leyenové plán, jak Česko využije peníze z fondu covidové obnovy

Česko
  •   13:58
Brusel - Český premiér Andrej Babiš ve čtvrtek předal předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové takzvaný plán obnovy, na jehož základě může Česko získat až 182 miliard korun z unijního fondu krizové pomoci ekonomikám stiženým koronavirovými omezeními.

Armáda začne v sobotu v Letňanech budovat 500 covidových lůžek. Čísla jsou katastrofální, řekl Babiš

Česko chce být mezi prvními zeměmi, kterým komise plán schválí, řekl premiér novinářům v Bruselu. Současný návrh je pouze první verzí možného využití peněz. Definitivní podobu plánu musí Praha předložit do konce dubna.

EK vyzvala země, aby jí počínaje čtvrtkem předávaly záměry, kam chtějí investovat peníze z fondu, v němž by mělo být 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun). Babiš předal pracovní verzi plánu, o jehož konečné podobě chce nyní Praha s Bruselem jednat. „Řekl jsem paní předsedkyni (komise), že jsme připraveni začít jednat příští týden,“ prohlásil Babiš po zhruba půlhodinovém rozhovoru v sídle unijní exekutivy.

Český plán podle něj reflektuje priority komise, které by měly být v rámci pokrizového restartu ekonomik financovány. Podle českého premiéra počítá návrh s penězi na „digitalizaci, transformaci na nízkouhlíkovou ekonomiku, digitální vzdělávání nebo rekvalifikace“.

Komise bude posuzovat národní plány v rámci takzvaného evropského semestru. Na základě plánů, které by měly ladit s reformními požadavky EK, rozdělí Brusel velkou většinu peněz (přes 670 miliard eur) z fondu.

KAMBERSKÝ: Neviděli jste Babiše? Ne? Tak to je dobře. Tady máte Prymulu

Komise v září vybrala sedm oblastí, do nichž by unijní země měly peníze investovat primárně. Je mezi nimi vývoj klimaticky čistých technologií, zvyšování energetické účinnosti v budovách, podpora ekologické dopravy, budování rychlejších datových sítí, digitalizace veřejné zprávy a služeb, zvyšování kapacity cloudových úložišť či posílení informatiky na školách.

Dvě třetiny peněz z celkového českého balíku, o němž ve středu jednala vláda, mají jít do oblasti označované jako „Fyzická infrastruktura a zelená tranzice“, která zahrnuje dopravu nebo přechod k nízkouhlíkovému hospodářství. Vláda však plán zatím definitivně neschválila, mimo jiné proto, že finanční požadavky jednotlivých českých ministerstev o zhruba 100 miliard korun přesahují možnosti fondu.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás