130 let
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Původní zpráva

Zdravotnická zařízení či akce pro děti. V Česku je 15 potencionálně nebezpečných ‚ostrůvků‘ nakažených

Česko
  •   5:00
PRAHA - Veřejná akce, na níž se sejdou otcové s dětmi, za normálních okolností zahřeje u srdce. V době „covidové“ je to ale možná rozbuška. Takové jedno setkání má totiž v Pardubickém kraji do neděle na svědomí už osm pozitivně testovaných.

Praktik nemá být jen dispečer. A vadí mi, je-li z roušek ideologie, říká muž, který nahradil Prymulu

„Jeden z otců si nákazu dovezl z jiné události ve Středočeském kraji,“ řekl serveru Lidovky.cz ředitel pardubické hygienické stanice Antonín Vykydal.

Pardubické dostaveníčko bylo vyhodnoceno jako jeden z patnácti takzvaných klastrů, tedy ostrůvků s vysokou koncentrací nakažených koronavirem. Vyplývá to z analýzy, kterou server Lidovky.cz získal od ministerstva zdravotnictví.

Počet osob s covidem-19 dle jednotlivých krajů.

Hned šestici ohnisek navíc představují místa, která odborníci považují za riziková. Spadají do nich všechny druhy zdravotnických a sociální péči poskytujících zařízení.

Z těch už ministerstvo eviduje 132 pozitivních případů, přičemž smutným lídrem je v tomto směru soukromé Alzheimercentrum v Jihlavě s 57 potvrzenými případy. Čtyřicet z nich tvoří klienti zařízení, zbylých sedmnáct personál. V souvislosti s tímto ohniskem zemřel včera už druhý člověk.

Párty v Praze se zvrtla, výsledkem je 68 lidí s covidem. Sportovce údajně nakazila mladá dívka

Tři nebezpečné shluky připadají na Prahu, nejznámějším je klub Techtle Mechtle. Z večírku 11. července se tam vyklubalo už 149 nakažených. Podnik je uzavřen, a protože se párty hojně účastnili sportovci, vyšetřují v několika pražských týmech hygienici.

„Situace v Praze je zejména způsobena masivním záchytem ve spojení s akcí v nočním klubu a zároveň není nijak neobvyklá v kontextu aktuální globální situace,“ píše se ve zprávě ministerstva. Stejné je to prý v jiných evropských metropolích, například v Lisabonu či ve Vídni.

V závěsu za Prahou se drží Moravskoslezský kraj – hlavně kvůli, nyní již stabilizovaným, dolům OKD v Karviné. „Problémem stále zůstává zvýšený počet hlášených případů u pendlerů,“ konstatuje materiál. Dalšími klastry jsou firemní provozy a akce pro děti.

Nejpostiženějším krajem zůstává podle ministerského materiálu nadále ten Moravskoslezský. Ačkoliv ohnisko karvinských dolů už spíše jen varovně doutná, jinde v kraji je ještě na čem pracovat.

Zvýšený výskyt trvá na Frýdecko-Místecku, sporadicky ale hygienici zachytí výskyt covidu-19 také na Bruntálsku či Opavsku.

Reportáž z kraje, na který se zapomnělo. Díky nám jste topili, teď na nás kašlete, volají z Karviné

Problémem „uhelného kraje“ jsou nyní podle analýzy zdravotnická a pečovatelská zařízení. V jednom ze zařízení sociální péče v kraji už evidují 17 pozitivních případů, šest z nich jsou zaměstnanci. Hygienici už na místě provedli hromadné testování.

Další dvě zdravotnická zařízení v kraji mají dohromady 44 nakažených. V jednom případě byla nastavena mimořádná opatření, v druhém nařídila hygiena ohniskovou dezinfekci. Další podobně zasažená zdravotnická zařízení identifikuje ministerský materiál také v Praze a ve Středočeském kraji.

Firemní trable s covidem

Potýkat se s omezujícími opatřeními musely také některé provozy. Tři z nich hygienici označili jako zvláště závažné. Jedná se o jednu firmu v Jihočeském kraji a dvě v Kraji Vysočina.

Jihočeský případ už donutil tamní hygienickou stanici, aby ode dneška vstoupila v platnost nová, regionálně omezená opatření. Vztahovat se budou na Prachatice a všechny obce, nad nimiž vykonávají rozšířenou působnost. Roušky budou povinné ve všech vnitřních prostorech i v MHD.

Důvodem je 20 potvrzených případů na ubytovně pracovníků jedné z prachatických firem. „Firma aktuálně provoz uzavřela,“ informuje zpráva. Podle informací ČTK se jedná o společnost Intica Systems, která se věnuje automobilovým technologiím. Velká část pracovníků z ubytovny měla být podle jihočeské hygieny z Maďarska.

Na Vysočině budou povinné roušky ve zdravotnických zařízeních. Opatření bude platit nejdříve od středy

Na Vysočině to „bouchlo“ také v továrně na autodíly Bosch Diesel Jihlava, v souvislosti s kterou ministerstvo eviduje 13 pozitivních případů. „Ve firmě je nařízeno nošení roušek a je kladen zvýšený zřetel na dezinfekci,“ píše resort zdravotnictví s tím, že do devátého srpna mají pracovníci firmy celozávodní dovolenou, je tak v důsledku silně omezen provoz.

Jiná, blíže nespecifikovaná firma z Vysočiny stejné štěstí nemá. Její provozovnu hygienici uzavřeli, zatímco budou trasovat další kontakty nakažených.

Stát přechází na mikropohled

Orientace hygieniků a epidemiologů na jednotlivé shluky je logickým pokračováním strategie, kterou vláda vyhlásila v květnu.

Místo opatření pro celou zemi přešla k řešení situací na úrovni regionálních ohnisek, například v Karviné či v Praze. Zaměření na klastry je tedy krokem na ještě nižší lokální úroveň, na které by se šíření mělo dát co nejrychleji zastavit.

Ukázalo se totiž, že jediný intenzivní shluk nakažených může vést ke zhoršení celkové epidemiologické situace. Kromě dolů na Karvinsku se to projevilo na už zmíněném případě pražského nočního klubu, který vedl k nakažení 149 lidí. 88 z nich bylo návštěvníky klubu, dalších sedm byli zaměstnanci a 54 lidí se nakazilo při následném kontaktu s nimi.

Covid-19 má dopad na srdce, ukazují německé studie. Jde o stejné změny, které se objevují po infarktu

„Vzhledem k rozsahu je epidemiologické šetření prováděno ve spolupráci několika krajských hygienických stanic,“ píší odborníci ministerstva.

Karvinské doly ukázaly, že nechat nákazu delší dobu brouzdat uzavřenou společností není řešení. V rámci dvou dolů – Darkov a ČSM – už čísla nemocných vystoupala na 1214. Celkově jsou v Česku momentálně zhruba necelé čtyři tisíce nakažených.

Za posledních sedm dní vykazuje největší zhoršení Praha, kde na sto tisíc obyvatel přibylo 29,1 nakaženého. Přes dvacet se v tomto směru přehouply ještě kraje Moravskoslezský a Vysočina s 23,9 a 20,6 pozitivně testovaného na covid.

Pro boj s případnou druhou vlnou chystá nyní ministerstvo vnitra novelu ústavního zákona o bezpečnosti. Mělo by ji předložit do poloviny září.

Úprava ústavy by měla vládě umožnit vyhlásit stav nebezpečí a z něj plynoucí omezení jen na vybraném území ČR. Předejít by se tak dalo vyhlašování nouzového stavu pro celou zemi.

Autor: Michal Bernáth
  • Mohlo by vás zajímat