Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Extrémní vítr trhal střechy, má tři oběti. Bez proudu bylo 300 tisíc domácností

Nehoda v Zálužanech, vítr shodil strom na auto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nehoda v Zálužanech, vítr shodil strom na auto. | foto: ČTK

PARDUBICE Celé území Česka zasáhl v neděli silný vítr. Vyžádal si tři lidské životy. U Starče na Třebíčsku spadl strom na ženu, v Jičíně usmrtil padající strom staršího muže. Komplikace na silnicích a především na železnici přetrvávaly i v podvečer. Bez proudu bylo odpoledne více než půl milionu odběratelů, večer se počet snížil na 300 tisíc. Hasiči zaznamenali po celé zemi tisíce výjezdů, nejčastěji k popadaným stromům a strženým střechám.

U Starče na Třebíčsku spadl strom na ženu, v Jičíně usmrtil padající strom staršího muže. Od časného rána byly komplikace na silnicích i železnici. Bez proudu bylo během dne kvůli větru více než 500 tisíc odběratelů. 

ČEZ evidoval zhruba 14 tisíc trafostanic bez proudu. Situace by se měla zlepšovat k večeru s tím, jak bude slábnout vítr. „Máme v pohotovosti asi 700 lidí, povolali jsme i subdodavatelské firmy. Některá místa, například v lesích, jsou ale obtížně přístupná,“ uvedla během neděle Holingerová. Prioritou bylo podle ní odstranění poruch na vysokém napětí, kterých je po celé zemi zhruba 550.

Nejčastější příčinou problémů byly větve a stromy ve vedení nebo popadané sloupy. V Pardubicích utrhl vítr z rozvodny střechu a odhodil ji na dva transformátory. Krizová linka ČEZ odbavila do 14:00 z celé země asi 16 tisíc hovorů. „Je možné, že se mnoho lidí nedovolalo, protože linka byla dost vytížená,“ dodala mluvčí.

Podobný problém hlásili také hasiči, kteří zaznamenali stovky výjezdů k  popadaným stromům a strženým střechám. Jejich operační střediska jsou rovněž velmi přetížená. „Znovu tedy žádáme, pokud se nejedná o bezprostřední ohrožení života, zdraví nebo majetku, aby byli lidé trpěliví, zbytečně operátory nezatěžovali, pomoci se jim dostane, ale až s určitou časovou prodlevou,“ uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

V Praze byl uzavřený Hrad, zoo i Průmyslový palác na Výstavišti, kde se aktuálně koná přehlídka designu Designblok. Nedělní program Designbloku byl zrušen včetně předávání Cen Designbloku. Ředitelka Designbloku Jana Zielinski řekla v České televizi, že už nyní je jasné, že z bezpečnostních důvodů bude zavřeno i v pondělí, a instalace je nyní kvůli poškození střechy vystavena vlivům počasí.

V Mostě se 29. října zřítil pravoslavný dřevěný kostel, pravděpodobně kvůli...

V Mostě se 29. října zřítil pravoslavný dřevěný kostel, pravděpodobně kvůli silnému větru.

Kalamitní stav

Hlavně na severu Čech stoupaly hladiny řek ke třetímu povodňovému stupni, nyní mají většinou po kulminaci a odpoledne by se měly podle meteorologů stabilizovat. Výstraha Českého hydrometeorologického ústavu před silným větrem platí v celé zemi do 19:00.

Kvůli poruchám na vedení vysokého a nízkého napětí platí kalamitní stav pro Karlovarský, Královéhradecký, Liberecký, Pardubický, Plzeňský, Středočeský a Ústecký kraj a Vysočinu. Problémy ale přibývají i na Moravě. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení a ulomené izolátory.

Hasiči vyjížděli ke spadlým stromům po celém Česku.

Přerušení provozu

Podle webových stránek Českých drah byl kvůli větru přerušen nebo omezen provoz na desítkách tratí. Většina z nich je sice regionálních, ale největší komplikace působí právě neprůjezdná trať z Prahy do Olomouce a Ostravy, kterou využívají tisíce lidí. Není zajištěna náhradní doprava. 

České dráhy doporučují lidem, kteří chtěli cestovat z Prahy do Ostravy a opačným směrem, aby cestu odložili. Stál i provoz mezi Prahou a Hamburkem. Nejezdí ani vlaky z Liberce přes Harrachov do polské Sklářské Poreby ani na dalších tratích z Liberce, v neděli se tam provoz zřejmě už nepodaří obnovit.

S přerušením dopravy a komplikacemi musejí lidé počítat na tratích v celé zemi. Na některých z nich bude podle mluvčího ČD přerušen provoz až do nočních hodin a komplikace na některých linkách nelze vyloučit ani v pondělí. Kvůli problémům na silnicích i nedostatku autobusů nemohou ČD často zavést náhradní dopravu.

Na Jizeře a Kamenici v Libereckém kraji byl dopoledne třetí povodňový stupeň, stav ohrožení už byl ale odvolán. Stejně tak na Labi v profilu Vestřev, kde momentálně platí druhý stupeň. Stav pohotovosti je i na Labi na přehradě Les Království.

Silný vítr doprovázený deštěm se přehnal 29. října v ranních hodinách přes...

Problémy jsou i na silnicích. ČHMÚ ve výstraze upozorňoval, že by řidiči neměli vyjíždět, nemusejí-li, protože v silných poryvech větru mohou ztratit nad vozem vládu. Zhruba hodinu byla kvůli spadlému stromu neprůjezdná dálnice D11 mezi osmnáctým a osmým kilometrem ve směru na Prahu. Spadlý strom uzavřel silnici I/20 z Karlových Varů na Plzeň, převrácený vlek nákladního auta komplikoval také sjezd z D1 na Pražský okruh. Za Brnem ve směru na Prahu jsou uzavřené mnohé čerpací stanice, například U Devíti křížů nebo u Velkého Meziříčí.

Vyvrácené stromy

Právě k vyvráceným stromům a větvím na silnicích nejčastěji vyjížděli hasiči. V Havlíčkově Brodě spadl strom na budovu psychiatrické nemocnice, nikdo nebyl zraněn. V Pardubicích vítr sroloval střechu na potravinářské škole, v Toužimi se uvolnily plechy na střeše domova s pečovatelskou službou. V Mostě se zřítil dřevěný pravoslavný kostel a v Lounech vítr strhl střechu činžovního domu. V Pardubicích vítr rozbil na největších městských hodinách ciferníky, na jedné straně Zelené brány zcela zmizely.

Hasiči vyjížděli ke spadlým stromům po celém Česku.

Hasiči vyjížděli ke spadlým stromům po celém Česku.

Zavřeno

Uzavřený byl celý areál Pražského hradu včetně zahrad a Jeleního příkopu. Podle prezidentského mluvčího Jiřího Ovčáčka ohrožovaly návštěvníky padající předměty ze střech. Zavřená byla i Zoo Praha. Její ředitel Miroslav Bobek to zdůvodnil možným ohrožením návštěvníků padajícími větvemi a škodami z vichřice. Evakuován musel být Průmyslový palác na Výstavišti, kde se utrhla část střechy. Až do večera nejezdila kabinová lanovka na Ještěd v Liberci.

Vítr řádí i v sousedních zemích, v Polsku zemřel v bouři člověk, na jehož auto spadl strom.

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Premium

Sovětská legenda: Fourcadovi pomáhají lékaři. Francouz: Ta žena musí být šílená

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slavná sovětská biatlonistka a běžkyně na lyžích, trojnásobná olympijská vítězka Anfisa Rezcovová, si v rozhovoru pro...

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě
SOUTĚŽ: Vyhrajte vstupenky na veletrh Prodítě

Zúčastněte se 16. ročníku veletrhu Prodítě, který se koná na brněnském výstavišti od 5. do 8. března. Těšit se můžete nejen na nákupy potřeb pro děti za zvýhodněné ceny, ale také na bohatý doprovodný program pro maminky i dětičky.