130 let
Na snímku z předání vyznamenání je i strážník Martin Roučka (první zleva v dolní řadě, v černém triku).

Na snímku z předání vyznamenání je i strážník Martin Roučka (první zleva v dolní řadě, v černém triku). | foto: Magistrát Statutárního města Mladá Boleslav

Původní zpráva

Roky měl mučit bezdomovce. Teď městský policista dostal vyznamenání od primátora

Česko
  •   6:00
MLADÁ BOLESLAV / PRAHA - Předávání vyznamenání za věrnou službu je obvykle slavnostním okamžikem pro všechny zúčastněné. Mělo to tak být i tento týden, kdy z rukou primátora Mladé Boleslavi přebírali ocenění za vytrvalost ve své práci tamější strážníci. Radostnou událost však kalila skutečnost, že jeden z oceněných je obžalovaný z týrání bezdomovců. Před soud se má navíc dostavit už tento čtvrtek. Primátor zdůrazňuje, že trestní problémy dotyčného nemají s vyznamenáním nic společného.

Slavnostní okamžik se odehrál v budově mladoboleslavského magistrátu  v pondělí 6. listopadu. Pro ocenění si přišlo dvanáct příslušníků městské policie, podřízené přivedl k nejvyššímu představiteli města velitel Tomáš Kypta. Primátor Raduan Nwelati rozdával ceny vyjadřující vděčnost samosprávy za oddanost městské policii. Vyznamenání náleží těm strážníkům, kteří slouží deset, patnáct, dvacet a pětadvacet let.

Týrání bezdomovců? Strážníci je měli svlékat a bít, hrozí jim 10 let

Deset let působí jako strážník i Martin Roučka. Zkušený městský policista tento týden tak zažije dva rozporuplné pocity. Zatímco v pondělí si vychutnával vděk primátora města, tento čtvrtek ho žalobce posadí na lavici obžalovaných. Roučka měl v rámci služby ještě s jedním kolegou několik let systematicky ubližovat bezdomovcům. Roučka se bude zodpovídat ze tří trestných činů včetně mučení, v případě uznání viny ho mohou stát 10 let svobody.

Primátor Raduan Nwelati (ODS) věděl, jak vážné podezření bude muset Roučka před soudem vyvrátit. I tak má za to, že by ho obžaloba neměla o takové ocenění připravit. „Pan primátor tímto způsobem děkuje zaměstnancům městské policie za odpracovaná léta ve službě. Protože je pan Roučka u městské policie zaměstnán 10 let, byla tato skutečnost oceněna v jeho případě stejně jako u jakéhokoliv jiného strážníka,“ vysvětlila serveru Lidovky.cz mluvčí magistrátu Šárka Charousková.

‚Z morálního hlediska bych ocenění nedoporučil‘

První muž města upozorňuje, že by se případným odepřením vyznamenání pro Roučku vměšoval do rozhodování o jeho vině či nevině. Nic takovému mu podle jeho přesvědčení nepřísluší. „Podle zákona je nutné na pana Roučku pohlížet jako na nevinného. Rozhodnutí o zproštění viny či uložení restu je na soudu, nikoliv na představitelích města,“ sdělil serveru Lidovky.cz Nwelati. Za věrnou službu dostávají strážníci v Mladé Boleslavi ceny již několik let. 

Primátor Mladé Boleslavi Raduan Nwelati.

Podle zástupce Unie bezpečnostních složek, sdružující představitele policie, strážníků, či hasičů, však byla prý na místě úvaha o jisté zdrženlivosti. Předávat cenu strážníkovi obžalovanému z takto závažných činů, prý nemusí zanechat ve veřejnosti dobrý dojem. „Z morálního hlediska bych panu primátorovi řekl, že to není fajn. Osobně bych mu to ocenění nedoporučil,“ přiblížil serveru Lidovky.cz šéf Výkonného výboru Unie bezpečnostních složek pro Městské a obecní policie Richard Krbek. 

Sám by se prý snažil jako velitel Roučkovi vysvětlit, že obdržet ocenění v takové chvíli není vhodné. S vyznamenáním by počkal na chvíli, kdy by strážníka soud případně pravomocně očistil. „Na druhou stranu je to velmi složitý případ. Kdyby byl pak osvobozený, mohl by říci, že ačkoliv byl v té době nevinný, chovali se k němu, jako by něco spáchal,“ připouští nejednoznačnost situace Krbek. 

Obžaloba z mučení, vydírání a zneužití pravomoci

Strážník Roučka se svým kolegou Jaroslavem Bělským podle státního zástupce ubližovali bezdomovcům v letech 2013 až 2016. Lidi bez střechy nad hlavou měli společně vozit na okraj města, kde je údajně svlékali, bili či jim brali boty. Podle informací serveru Lidovky.cz se tím snažili uvnitř tamější bezdomovecké komunity vzbudit strach, aby město opustili. Takto měli trápit minimálně pět lidí bez střechy nad hlavou.

„Obžaloba byla podána pro trestné činy mučení a jiné nelidské a kruté zacházení, zneužití pravomoci úřední osoby a vydírání,“ sdělil serveru Lidovky.cz soudce mladoboleslavského okresního soudu Martin Moc. Velitel městské policie Tomáš Kypta za svými muži stojí. „Myslím si, že neudělali nic protizákonného. Jsem o tom přesvědčený,“ sdělil už dříve serveru Lidovky.cz.

Přesto oba muže stáhl z výkonu služby. Přeřadil je v rámci svého útvaru na jinou práci, aby se nedostali do styku s občany. Ředitel se tak tímto opatřením přesně držel zákona, jak potvrdil Richard Hrbek z Unie bezpečnostních složek. „Neměli by mít možnost vykonávat pravomoc, kterou mají, protože se svým jednáním mohli dopustit porušení povinností vyplývající z povinnosti úřední osoby,“ potvrdil Hrbek.

Autor: Jan Horák
  • Vybrali jsme pro Vás