Pondělí 27. ledna 2020svátek má Ingrid 3 °C zataženo Předplatné LN
9. července 2018 14:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Malá mluvila k obvinění z plagiátorství a k výzvám na odstoupení

Kandidátka ANO na ministryni spravedlnosti ve společné vládě ANO a ČSSD Taťána... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kandidátka ANO na ministryni spravedlnosti ve společné vládě ANO a ČSSD Taťána... | foto: ČTK

PRAHA Internetovou petici na odvolání Taťány Malé (ANO) z funkce ministryně spravedlnosti podepsalo přes 2000 lidí včetně několika členů legislativní rady vlády, které Malá předsedá. V pondělí to sdělil autor petice Petr Bezouška z Právnické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, který patří mezi členy vládní rady.

Podle petentů je ověřitelné, že se Malá ve svých diplomových pracích dopustila plagiátorství. Piráti chtějí, aby se záležitostí zabýval sněmovní ústavně-právní výbor.

Podpisy pod petici připojily děkanky právnických fakult Masarykovy univerzity Markéta Selucká a Univerzity Palackého v Olomouci Zdenka Papoušková, sdělil Bezouška. Vedle něj petici podepsali z členů legislativní rady Stanislav Kadečka, Jan Wintr a Bohumil Havel. Premiéra Andreje Babiše (ANO) vyzývají, aby z jednání Malé vyvodil důsledky a prezidentovi navrhl její odvolání.

Petici v pondělí kolem 14:00 podpořilo 2170 lidí. Bezouška uvedl, že ho překvapila silná odezva napříč všemi obory. „Podepisují se lidé ze všech vysokých škol, desítky profesorů a docentů, přidávají se i z Akademie věd. Zvláště mne ale těší, že jsou mezi nimi stovky studentů a absolventů, kteří se tímto hlásí k základním pravidlům akademické práce,“ sdělil Bezouška.

V posledních týdnech vyvstaly pochyby o diplomové práci Malé při studiu práv na soukromé Panevropské vysoké škole v Bratislavě, v níž experti podle médií objevili opsané pasáže. Obdobná podezření se pak objevila u práce na Mendelově univerzitě v Brně. Podle petice je ověřitelné, že práce jsou v různých pasážích plagiáty. „Nejde o účelové nařčení s cílem paní ministryni diskreditovat. Nejedná se ani o kampaň vůči hnutí, jehož jste předsedou, neboť takto bychom vystoupili vůči každému bez ohledu na politickou příslušnost,“ píší autoři Babišovi.

Případ podle petice nelze zlehčovat. „Má-li být člověk garantem spravedlnosti v našem státě, spravovat resort, s nímž jsou spojovány určité hodnoty a ideály, musí být nejen dobrým manažerem, ale především bezúhonným člověkem,“ stojí v petici. Plagiátorstvím se podle petentů Malá z působení ve funkci ministryně spravedlnosti diskvalifikovala. Upozorňují na to, že morální aspekty vysokého školství nelze přehlížet či relativizovat.

Babiš o víkendu Českému rozhlasu - Radiožurnálu řekl, že pokud se prokáže, že Malá ve svých diplomových pracích opisovala, měla by asi odstoupit. Ministryně by měla záležitost vysvětlovat na úterním jednání poslaneckého klubu ANO. K odstoupení nevidí důvod. Zprávy o svých pracích považuje za útok na Babiše, sebe a nově vznikající vládu.

Šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek dnes požádal, aby se kauzou zabýval ústavně-právní výbor Sněmovny. Navrhuje přijmout usnesení, že jmenování ministrem u osoby, která se dopustila plagiátorství, je nevhodné. Výbor by měl podle něj Babiše požádat, aby navrhl odvolání Malé ještě před středečním hlasováním Sněmovny o důvěře pro vládu.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Komunismus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Komunismus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Komunismus - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!