Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bojovníci o Hrad. Kdo je prezidentský kandidát Miloš Zeman

Česko

  17:42
PRAHA - Během téměř pětiletého úřadování Miloše Zemana na Hradě se leccos změnilo. Ale bude jeho éra pokračovat? Nebo se prezidentem stane někdo z jeho vyzyvatelů? Jak boj o pozici hlavy státu dopadne, se dozvíme o víkendu 12. a 13. ledna, případně o dva týdny později. Server Lidovky.cz vám přináší před volbami jejich profily.

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Jihomoravského kraje. foto: Anna Vavríková, MAFRA

Profily kandidátů ZDE

Obhajobu prezidentského mandátu oznámil Miloš Zeman začátkem března 2017, se čtvrtým výročím svého nástupu do funkce. Úřadu se ujal 8. března 2013 poté, co s 54,8 procenty hlasů porazil Karla Schwarzenberga v prvních českých přímých prezidentských volbách. Jeho kandidaturu svým podpisem podpořilo 133 tisíc občanů.

Zeman se narodil 28. září 1944 v Kolíně, kde také vystudoval střední ekonomickou školu. Na té přednesl pochvalný referát o T.G. Masarykovi, který zpozdil jeho vyšší vzdělávání - krátce pracoval ve strojírnách Tatra Kolín. V roce 1967 nastoupil na denní studium Vysoké školy ekonomické v Praze (již dříve ji studoval dálkově) a v roce 1968 – ještě před okupací – vstoupil do KSČ. Z té byl vyloučen o dva roky později právě kvůli své kritice sovětské okupace.

Kvůli problémům s režimem musel před rokem 1989  několikrát změnit zaměstnání.  Za svou rozsáhlou kariéru byl mimo například předsedou Sněmovny (1996 až 1998) i premiérem jednobarevné vlády ČSSD (1998 až 2002).

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Jihomoravského kraje.

Začátkem 90. let působil v Prognostickém ústavu, v té době se také již definitivně stal politikem. V roce 1992 vstoupil do ČSSD, kterou mezi roky 1993 a 2001 vedl. Za prvních pět let jeho působení se stala jednou z hlavních sil v české politice - ze sedmi procent se malá opoziční strana dostala na 32 procent. Zemanova vláda byla ale také obdobím opoziční smlouvy s ODS. Skončila s tím, že Zemana na třicátém sjezdu ČSSD nejprve v čele strany vystřídal Vladimír Špidla, a následně v červenci převzal i premiérský úřad po demisi Zemanovy vlády.

Zemanův rozkol se sociálními demokraty pokračoval, když se v roce 2003 ucházel o prezidentský úřad – tehdy ho nepodpořila řada spolustraníků včetně tehdejšího premiéra Špidly, který se odkazoval nejen na Zemanovy vazby na Václava Klause, ale také na jeho příliš kladný vztah k alkoholu. Zeman se tedy stáhl  a čekala ho léta odpočinku na Vysočině. V roce 2010 byl krátce předsedou Strany práv občanů - zemanovci (SPOZ). S plnou parou se do politiky vrátil až s úderem přímé volby prezidenta, s níž zřejmě ucítil další šanci.

Jeho prezidentské období se pojí s řadou afér. Mezi nejznámější patří jeho vulgární výroky v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán v roce 2014,  podezření z opilosti při výstavě korunovačních klenotů, či „nekonečné“ hledání článku Ferdinanda Peroutky s titulkem Hitler je gentleman, za jehož nalezení Zeman vypsat stotisícovou odměnu – případ skončil žalobou, za kterou má Hrad zaplatit stejnou částku Peroutkovým pozůstalým a vyvěsit omluvu.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...

Mohlo by vás zajímat