Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

SOMELIÉR: Motání sklenkou a mudrování aneb Jak degustovat víno

Jídlo

  6:32
V prvním díle o základech degustování jsem se věnoval hlavně tomu, jak vybrat víno a jak správně víno podávat. Nyní bych se rád zaměřil už na degustaci samotnou.

Tomáš Brůha foto: Archiv Tomáše Brůhy

Samozřejmě se najde spoustu těch, kteří si představí tu krásnou obecnou parodii, kdy lidé motají sklenkou a mudrují nad chutí vína, ale jistě budeme mít i mnoho těch, kteří se rádi o degustaci poučí.

Barva

Barva vína nám leccos napoví o stáří vína, ale i o přítomnosti kyselin. Barvu udává prvně odrůda a právě jeho věk. U bílých vín platí, že čím světlejší víno, tím mladší. Světlá barva může také naznačovat vyšší kyseliny ve víně. Funguje to vlastně na stejném principu jako černý čaj, do kterého přidáte citron. Také vám o několik odstínů zesvětlá. Červená vína jsou na tom ale zcela naopak. Zráním totiž červené víno barvu ztrácí. U některých starších vín můžete dokonce najít tzv. depot, tedy vysrážené barvivo na dně lahve. Tedy čím temnější barva, tím mladší víno.

Vůně

O vůních ve víně si můžete přečíst mraky odborné literatury, článků a rad. Tu je ale třeba hlavně říct, co máte hledat. Není nutné hned hledat konkrétní specifickou vůni. Vždy postupujte od širší specifikace k té užší. Prvně se podívejte na odrůdu, díky které už máte jasné dané, zda bude víno aromatičtější nebo jemnější. Odrůdy jako Sauvignon nebo Tramín budou velmi výrazné naopak vína jako Müller Thurgau či Rulandské budou mí spíše lehčí vůni.

Ve víně dále hledejte typ vůně, tedy to zda je ovocná, květinová nebo kořenitá, pak se teprve soustřeďte na konkrétnější specifikaci. U ovoce můžete najít vůni připomínající exotické ovoce, sadové ovoce nebo vůni lesních jahod či třešní. Není třeba vyjmenovávat celý sortiment ovoce/zelenina. Stačí najít to výrazné, co vás ťukne do nosu. Vždy před zkouškou vůně je dobré nechat víno chvíli odpočinout a několikrát sklenkou lehce zakroužit, aby se aroma dostatečně uvolnilo.

Chuť

A to nejpříjemnější nakonec. Často se na degustacích setkávám s pohledy typu: „Už o tom vínu nemluv, ale nech nás konečně ochutnat,“ ale věřte, všechno má svůj čas a vše zmíněné má právě krásně naladit chuťové pohárky na to, co má následovat – tedy ochutnávání. Prvně víno lehce poválejte na jazyku a soustřeďte se na základní chutě, tedy sladkost, kyselost, hořkost a další. U červených vín můžete cítit třísloviny a už zde poznáte i sílu vína.

Obecně platí, že vyzrálejší hrozny, které často pocházení z jižních oblastí, značí vyšší hodnotu alkoholu ve víně. Druhý doušek vám otevře dveře k tělu vína, tedy to jak vnímáte víno ve střední části úst. Můžete cítit plnou nebo jemnější chuť. S druhým douškem přichází i tzv. pozitivní délka dochuti – tedy to, jak víno chutná po polknutí. Často se může stát, že má víno nepříjemnou právě dochuť, kterou cítíte na jazyku i v ústech, to značí, že víno není harmonické a krásně sladěné.

Pokud chcete degustovat, snažte se vyhnout pikantním a aromatickým jídlům, které tupí chuťové pohárky. Ideální je degustační vzorky prokládat neperlivou vodou a bílým pečivem. Ať už víno pijete degustačně nebo jen tak večer po práci, hlavní je si ho pěkně užít. Pijte to, co vám chutná, co je kvalitní a po čem vás ráno nebude bolet hlava.

Jídlo pod palbou

Nová rubrika serveru Lidovky.cz. O své názory, zážitky a dojmy z gastronomie se se čtenáři podělí šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk, šéfkuchař restaurace Grand Cru Jan Punčochář, nejlepší český someliér Tomáš Brůha, šéfkuchař a spolumajitel nově otevřeného komplexu restaurací Mánes, člen Pražského kulinárního institutu a ambasador značky Tork pro lepší hygienu v restauracích Jaroslav Zahálka

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč