17. dubna 2019 5:26 Lidovky.cz > Relax > Dobrá chuť

ČERNÝ: Když na kuchaře přijde jaro aneb Barevné jídlo

Jakub Černý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jakub Černý | foto: Alcron

Snad jen málokdo nemá rád jaro. Naše mysl a zejména pak těla jsou po dlouhé zimě a deficitu slunečních paprsků povadlá a čekají konečně na nějakou vzpruhu. A tu jim musíme stůj co stůj dodat. Nestačí jen vystavit se slunci, ale naše tělesné schránky musíme nadopovat především „zevnitř“.

Na jaro však nejsou natěšená jen naše zimou zasažená těla, ale také my kuchaři. Konečně je totiž zde sezóna, kdy zase mohu kouzlit s čerstvými a „barevnými“ potravinami. Jaro je totiž na zdravé a dobře opracovatelné potraviny štědré. V hlavě začínám pomalu spřádat ty nejrozmanitější kombinace a plně popouštím uzdu své fantazii. 

Jakub Černý

Jakub Černý už od malička věděl, že bude kuchař. Vaření je pro něj práce i koníček. Jeho kuchařskými mentory byli Zdeněk Polhreich a Roman Paulus a právě oni mu ukázali jak funguje svět gastronomie. Své zkušenosti sbíral i v zahraniční, lze jmenovat berlínský Tim Raue či antverpský The Jane. Po návratu gastronomicky dospěl a jeho rukopis je více než zřejmý. Působí jako šéfkuchař ve vyhlášené restauraci Alcron.

Originalitě a kreativitě se zkrátka ani na jaře meze nekladou, a tomu se snažím rozhodně dostát. Osobně se mi moc totiž líbí i fakt, že na jaře se veškeré pokrmy doslova předhánějí v pestrosti barev, samozřejmě, že i jindy tvoříme barevně zajímavá jídla, ale na jaře to jde tak nějak snáz. U mě vede zelená s oranžovou.

Lákavou vůni dodají na jaře pokrmu jistě i bylinky, jsou onou pomyslnou třešinkou na dortu. Jsou však také zdrojem vitamínů a energie. Proto na ně nikdy nezapomínám a najdete je skoro v každém mém pokrmu. Mým velkým favoritem je zejména medvědí česnek, jehož vůně je pro mě zosobněním jara.

I nabídka masa je v jarní sezonu podstatně širší. My kupujeme nejraději takzvané mléčné jehně či kůzle z farmy Rudimov. Jsou krmena jen mlékem a oplývají skvělou jemnou chutí, které nikdo, snad jen kromě vegetariánů, nemůže odolat. Je to zkrátka maso jak čokoláda, zcela se vám rozplyne na jazyku.

Jaro je pro mne prostě nejoblíbenějším ročním obdobím, vše začíná jakoby od začátku a člověk je plný sil a nápadů. Což rozhodně i na práci kuchařů je znát. Nechte se proto námi rozmazlovat a překvapit novými „fresh“ nápady.

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.