Středa 7. června 2023, svátek má Iveta, Slavoj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Gastroturistika v Čechách aneb proč si dělat rezervaci do restaurací

Jídlo

  5:50
Jako všichni dobří manažeři si i vedení restaurace podle rezervací plánují práci, objednávky, počet zaměstnanců, vaření a jiné přípravné práce.

Miroslav Grusz, šéfkuchař mg restaurace foto: Archiv Miroslava Grusze

V zahraničí si běžně rezervaci dělá 90-95% lidí, vyhnou se tímto situacím přetíženého personálu či obsazenému oblíbenému stolu. V naší zemi jsme zvyklí, že většina restaurací má neustále otevřeno, to je v jiných zemích vyjímkou až na hotelové restaurace a nebo restaurace sezonní v horských nebo mořských oblastech. 

Jídlo pod palbou

Rubrika serveru Lidovky.cz. O své názory, zážitky a dojmy z gastronomie se se čtenáři podělí šéf Pražského kulinářského institutu Roman Vaněk, šéfkuchař restaurace Grand Cru Jan Punčochář a mnoho dalších špičkových šéfkuchařů. 

Jsem rád, že se naštěstí tyto zakořeněné zvyky i u nás mění. Mnoho restaurací si dnes uvědomuje, že odpočatý a následně usměvavý personál, který Vám plní každé přání, je stejně důležitý jako kvalitní kuchyně na kterou se vyplatí počkat . Někdy samozřejmě může nastat vypjatá nárazová situace, ale jsem rád, že hosté většinou reagují pozitivně a jsou ochotni počkat o chvilku déle a své jídlo si plně vychutnat. 

S nadšením sleduji, že i mimo Prahu se rozvíjí restaurace našeho typu. V dnešní době, kdy lidé více cestují, jsou vzdělaní a mnohem větší zájem věnují i svému zdraví, vyhledávají dobré restaurace s kvalitními surovinami a menšími porcemi. Doufám, že brzy nastane konec dobám přejídání a lidé budou více přemýšlet kolik a co sní. Dalším příjemným a pomalu se rozšiřujícím zvykem, je pro mne pořádání rodinných oslav ,které se začínají týkat i svátků. Rodiny mají čas se věnovat sami sobě a ne vaření, obsluze a mytí nádobí. 

MIROSLAV GRUSZ

Po škole začínal v pražském hotelu Renaissance, kde získával první kuchařské zkušenosti také pod vedením Zdeňka Pohlreicha. Po pěti letech zamířil do svého prvního zahraničního angažmá – Marriottu v Zürichu. Po návratu nastoupil do kuchyně restaurace Allegro v hotelu Four Seasons. Tady se postupně potkal s absolutní špičkou světové gastronomie Vitem Mollicou a Andreou Accordim, s ním byl také u toho, když Allegru získalo michelinskou hvězdu, první v Česku a bývalé střední Evropě vůbec. Tam se také seznámil více s italskou kuchyní, která mu tak učarovala, že se rozhodl zdokonalit na místě, v Restaurantu Palagio hotelu Four Seasons ve Florencii opět po boku michelinské star  Vita Mollicy v obou případech jako jeden ze zástupců. Po návratu do Čech strávil čtyři  roky v pražském hotelu Augustine ze světového řetězce Rocco Forte Hotels, kde se postupně propracoval na pozici executive chefa a spolupracoval s Jeffem Blandem, Lee Streatonem či Markem Hixem. Na své pozici vedl tým 20 kuchařů a posbíral různé ocenění. Příkladem je třetí nejlepší fine dining restaurace v Praze v ročence magazínu EURO a S. Pellegrino a Acqua Panna v roce 2013 a oceněním Bib Gourmand.

Autor: