Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Letní oběd jedním tahem. Šťavnatý candát s hráškovou tarhoňou podle Jana Punčocháře

Jídlo

  5:00aktualizováno  6:00
Šťavnatá ryba s křupavou kůrkou a k tomu slovenská tarhoňa na způsob italského krémového risotta s dvojitou porcí hrášku. Ač může tohle jídlo znít na první pohled komplikovaně, za dvacet minut bude na stole.

Candát si rozumí třeba s dobrým suchým vínem: využijete ho při přípravě omáčky k rybě i přílohy foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Candáta má každý rád – tedy pokud se nevyhýbá rybám jako takovým. Protože je to, podobně jako třeba pstruh či štika, dravec, má pevné a přitom jemné bílé maso a jen malý obsah tuku. „Dokonce by se dalo říct, že blíž než k nejběžnější české rybě, kaprovi, má k některým rybám mořským,“ říká šéfkuchař Jan Punčochář.

Blíží se jim třeba i relativně malým obsahem drobných kostí, největší předností candáta je ale bezpochyby jeho chuť – jemná, čistá a delikátní, trochu podobná čerstvému lososovi. Tuto jemnost je samozřejmě dobré mít na paměti nejen při jeho kuchyňské úpravě, ale taky ve chvíli, kdy se rozhodujeme, čím ho na talíři doprovodíme. „Dochucení a stejně tak příloha by chuť ryby neměly přebít, dobře fungují jemné omáčky, bílé víno, trocha smetany, případně bylinky,“ pokračuje šéfkuchař.

Příprava samotné ryby nemusí být o nic komplikovanější – stejně jako jiné dravce je možné i candáta péct v celku a porcovat až těsně před podáváním. Na druhou stranu, filety jsou přece jen úhlednější a při troše šikovnosti je zvládne i kuchař začátečník. Jak na to?

Nejprve je třeba rybu vykuchat a zbavit hlavy, takto připravenou ji už ale obvykle můžeme koupit, prvním krokem domácí přípravy tak bývá její důkladné omytí. „K filetování rybu položte na bok, za hlavou ji nařízněte až k páteři a řezem vedeným podél ní směrem k ocasu vyřízněte první filet. Na páteři nejspíš trocha masa zbude – seškrábněte ho lžící a použijte třeba na tatarák nebo jako náplň do raviol,“ radí šéfkuchař. „Pak stačí podříznout žeberní kosti, případně pomocí pinzety vytahat i ty vystupující středové a je hotovo.“ Stejným způsobem seřízněte i druhý filet, odřezky a zbytky kostí najdou využití ve vývaru. „Na rozdíl třeba od kapra se dravcům, tedy ani candátovi, nesundává kůže,“ doplňuje Jan Punčochář – je jemná a dobře stravitelná a výrazně „lupínkující“ maso podrží i během tepelné úpravy u sebe.

Krémový doprovod

Druhá polovina receptu, hrášková tarhoňa, je stejně bleskovou záležitostí jako příprava ryby. Ústřední surovina, tarhoňa, je drobná těstovina používaná hlavně ve slovenské a maďarské kuchyni. Svým tvarem a vlastnostmi nemá daleko k sardské fregolle, izraelskému kuskusu či těstovinové rýži orzo, možná by se dala přirovnat i k tuzemskému strouhání do polévky. V maďarské kuchyni se používá třeba jako příloha k perkeltu nebo jiným masitým jídlům a její největší výhodou je právě snadná a rychlá příprava – vaří se jen pár minut.

Ve společnosti na másle upečené ryby to ale tarhoně bude slušet spíš na způsob krémového risotta než coby prostě uvařené „pasty“. Nejrůznější krémy a pyré, nejčastěji z brambor nebo jiné zeleniny, s ní totiž ladí vůbec nejvíc.

„Důležité je tarhoňu na risotto uvařit jen takzvaně na skus – bude se dodělávat spolu s hráškem, tak aby v závěru nebyla rozvařená,“ vysvětluje šéfkuchař. Mimochodem, hráškové je jeho „risotto“ z tarhoni hned dvakrát: kromě šťavnatých kuliček obsahuje i štědrou dávku hráškového pyré, které mu dává nejen zářivou barvu, ale i jemně sladkou chuť. Víc v receptu v rámečku.

CANDÁT S HRÁŠKOVOU TARHOŇOU

Ingredience

Candát:

■ 800 g filetů z candáta

■ 3 šalotky

■ 100 g másla

■ 200 ml suchého bílého vína

■ 500 ml rybího vývaru

■ 150 ml kefíru

■ šťáva z 1 citronu

■ tymián (nejlépe čerstvý)

■ sůl, pepř

Tarhoňa:

■ 4 šalotky

■ 1 stroužek česneku

■ 300 g hrášku (i mraženého)

■ 200 g tarhoni

■ 100 ml suchého bílého vína

■ 1 l kuřecího vývaru

■ 100 g studeného másla

■ tymián (nejlépe čerstvý)

■ olej

■ sůl, pepř

1. Filety rozdělíme na porce o asi 200 g, ochutíme solí a pepřem a opečeme na rozpálené pánvi na troše másla – nejprve asi 3 minuty kůží dolů, potom opatrně otočíme a dopečeme.

2. Hotovou rybu vyjmeme a ve stejné pánvi necháme na másle zpěnit jemně nasekanou šalotku. Přidáme tymián, zalijeme vínem, necháme odvařit alkohol a přilijeme vývar. Varem zredukujeme asi o třetinu, pak přilijeme kefír a opět zredukujeme asi o třetinu. Do omáčky zašleháme zbytek másla a dochutíme citronem.

3. Příloha: na troše oleje si orestujeme dvě najemno nasekané šalotky, osolíme, přidáme česnek, asi dvě třetiny celkového množství hrášku a zalijeme vývarem tak, aby byl hrášek zcela ponořený. Vaříme asi pět minut, pak přidáme studené máslo a rozmixujeme na hladké pyré. Dochutíme solí a pepřem.

4. V dalším hrnci znovu na troše oleje restujeme zbylé šalotky, přidáme trochu tymiánu, zalijeme vínem a necháme odvařit. Pak přidáme suchou tarhoňu, promícháme a zalijeme vývarem tak, aby těstovina byla zcela ponořená. Vaříme na mírném ohni za občasného promíchání. Jakmile tarhoňa tekutinu vsákne, přilijeme další vývar, opět do výšky těstoviny (postupujeme jako u klasického risotta). Když je těstovina uvařená tzv. na skus, přidáme připravené pyré a zbylý celý hrášek.

5. Dovaříme, aby hrášek i tarhoňa byly měkké, a podáváme společně s candátem a kefírovou omáčkou.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...