Pondělí 29. dubna 2024, svátek má Robert
130 let

Lidovky.cz

Jídlo

Nepřepečený vepř. Jak připravit měkké, růžové a krásně šťavnaté kotlety, poradí šéfkuchař Pavel Drdel

Vepřová kotleta s cibulovou omáčkou foto: Pavel Drdel

Recept
Zabijačka na talíři, tak říká Pavel Drdel svým masovým „lasagním“ s ragú z červených jelítek a silnou omáčkou z demi glace. Než přijde čas na lehké salátky z první jarní zeleniny a čerstvého býlí, dopřejte si dřevorubeckou porci masa.
  5:00

Dnešní recept ovšem tím pádem není nic pro ty, kdo se momentálně postí či se tak vůbec vyhýbají masu a uzenářským výrobkům, právě naopak: potěší hlavně jeho velké milovníky – vedle vepřové kotlety zapojuje taky tmavé jelito a hutnou omáčku z demi glace, tedy silného telecího nebo hovězího vývaru.

Aranžmá pokrmu může na první pohled připomínat italské lasagně, pláty těstovin vrstvené s bešamelovou omáčkou a masovým, případně zeleninovým ragú. Těstoviny tu však nahrazují tenké porce šťavnatého masa, bešamel a voňavé ragú zas zmíněné jelito. „Jednoduše zabijačka na talíři,“ komentuje mezi návštěvníky strakonické restaurace Sůl a řepa velmi oblíbené jídlo její šéfkuchař Pavel Drdel.

Dorůžova

Nejen dnešní jídlo, ale samotná, jelítka, případně jitrnice, tlačenka či tmavá „zabijačková“ polévka se samozřejmě dají připravit i bez vlastního pašíka a přizvaného řezníka, doma, z koupených surovin. Na přípravu jelit je vedle vepřového masa různého stupně prorostlosti potřeba menší množství škvarků (na 2 kg masa asi 250 g), vývaru, krup, případně housek, a nezbytné koření – vedle soli a pepře hlavně majoránka, utřený česnek, nové koření a cibule.

Pavel Drdel

Strakonický rodák a šéfkuchař populární restaurace Sůl a řepa propojuje gastronomii s přírodou. Vaří z lokálních a čerstvých surovin, spolupracuje s místními dodavateli. Nakládá, fermentuje, suší a snaží se pracovat šetrně a beze zbytku.

„Ochucené maso se škvarky se ovšem zalévají krví, právě ta stojí za tmavou barvou vepřových jelítek,“ připomíná Pavel Drdel. Právě tahle položka, čerstvá vepřová krev, je ale taky největší překážkou jejich domácí výroby – nepatří k surovinám, které by byly běžně k sehnání.

Většina z nás tak přirozeně skončí u jejich nákupu, a proč taky ne, i tak jídlo skýtá dost možností, aby na něm kuchař předvedl, co umí. „Největší um spočívá ve správném upečení vepřové kotlety,“ shrnuje Pavel Drdel. „Nesmí být vysušená, což se u tohoto druhu ,podaří’ raz dva.“

Skvělý výsledek zaručuje následující postup: „Maso osolíme, opepříme a obalíme v posekaných, nejlépe čerstvých, bylinkách, pak opečeme na pánvi ze všech stran, aby se zatáhlo, a přendáme na plech nebo pekáč s mřížkou. Pečeme v troubě vyhřáté na 160 stupňů asi 35 minut. Pak troubu vypneme a maso v ní necháme takzvaně dojít – uvnitř díky tomu zůstane měkké, růžové a krásně šťavnaté,“ dodává šéfkuchař.

Dočerna

Jelítkové „ragú“ je při použití koupených jelit hotové vmžiku – stačí jejich obsah nechat rozvonět na sádle a lehce dochutit: špetkou koření a černým česnekem, což je fermentovaná podoba klasických stroužků. I černý česnek se dá samozřejmě koupit, ale taky – a tentokrát mnohem snáz než jelítka – připravit doma.

Proces výroby má své kořeny na Dálném východě, kde byl česnek skladován v hliněných nádobách při slabě zvýšené teplotě (kolem 50 °C) a vysoké vlhkosti po dobu několika měsíců.

Výsledná chuť je těžko očekávatelná – stroužky během té doby přijdou o typickou palčivost a kromě tmavé barvy naopak získají na sladké, mírně kořenité chuti. Kromě toho nezanechávají pach v ústech, jsou lépe stravitelné a obsahují násobně víc blahodárných látek než ve své čerstvé podobě – mimo jiné flavonoidů, které mají antioxidační účinky.

Další porci šťavnatosti už tak bohatému jídlu dodá silná omáčka z karamelizované cibule, demi glace, červeného vína a másla (to ji nejenom zahustí, ale i zjemní). Omáčka je pak stejně jako pečené maso obrovsky univerzální – dá se použít i k jiným druhům masových pečínek, ale taky jenom tak samotná, třeba s čerstvými špeclemi a trochou dušené zeleniny.

Vepřová kotleta s cibulovou omáčkou

Ingredience

■ 650 g vepřové kotlety bez kosti vcelku

■ 2 jelita

■ 3 lžíce vyškvařeného sádla

■ 4 stroužky černého česneku

■ 1/3 lžičky mletého nového koření

■ 300 g oloupané šalotky

■ 300 ml kvalitního červeného vína

■ 150 g másla

■ 100 ml hovězí omáčky demi glace

■ olej (na opečení)

■ sůl, pepř

■ čerstvé či sušené bylinky

■ nakládané cibulky

1. Vepřovou kotletu nekrájíme na plátky, ale ponecháme ji v jednom kuse. Osolíme, opepříme a obalíme v posekaných bylinkách. Opečeme na pánvi ze všech stran, aby se maso zatáhlo. Přendáme na plech či pekáč s mřížkou a pečeme ve vyhřáté troubě při 160 ˚C 35 minut. Poté troubu vypneme a maso v ní necháme tzv. dojít. Uvnitř tak zůstane růžové a šťavnaté.

2. Černý česnek posekáme nadrobno a necháme rozvonět na sádle v pánvi. Jelito vyjmeme ze střívka a rozdrobíme k česneku. Na mírném ohni restujeme tak dlouho, až se jelito trochu vysuší, pak přidáme mleté nové koření, popř. dosolíme.

3. Šalotku oloupeme, nakrájíme nadrobno a restujeme v hrnci na troše másla do karamelové barvy. Poté k ní přilijeme víno, osolíme, opepříme a svaříme na polovinu objemu. Propasírujeme přes jemné sítko, k omáčce přilijeme demi glace a znovu krátce provaříme. Sundáme z plotny a do omáčky zašleháme zbylé máslo, které ji nejen trochu zahustí, ale i zjemní.

4. Odpočinutou upečenou kotletu nakrájíme na tenké plátky a při podávání vrstvíme s opečeným jelitem podobně jako lasagně. Nakonec vše přelijeme silnou cibulovou omáčkou, podle chuti můžeme doplnit naloženými cibulkami ap.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!