130 let
Porchetta může mít mnoho podob, tato stojí na šalvěji, slanině a kyselkavých...

Porchetta může mít mnoho podob, tato stojí na šalvěji, slanině a kyselkavých tónech | foto: Pavel Drdel

Recept

Italská srolovaná pečínka. Jak na porchettu, poradí šéfkuchař Pavel Drdel

Jídlo
  •   5:00
Češi jsou milovníci vepřového – spořádáme ho vůbec nejvíc ze všech druhů masa. Porchetta (vyslovuje se porket-ta), připravovaná nejčastěji z vepřového boku, má ovšem, jak název napovídá, jiné kořeny, a sice italské. A protože italskou kuchyni milují všude na světě, s porchettou připravenou třeba k nedělnímu obědu rozhodně nešlápnete vedle.

Porchetta nepatří mezi jídla, na něž by existoval ten jediný správný recept,“ předesílá šéfkuchař Pavel Drdel. Ještě líp: ten „jediný zaručený“ recept na ni najdete na každém italském rohu – jednou dochucenou čerstvým rozmarýnem a česnekem, podruhé semínky fenyklu nebo mletým muškátovým oříškem.

Původně se navíc porchetta připravovala z vykostěného selete – celého selete. To se, vyvrhnuté a vykostěné, naplnilo směsí masa, tuku a bylinek, pečlivě svázalo a pozvolna peklo až do neodolatelné křupavosti, nejlépe nad ohněm. Výsledkem byla nedostižně šťavnatá pečínka s vypečenou kůží a voňavým vnitřkem.

Pavel Drdel

Strakonický rodák a šéfkuchař populární restaurace Sůl a řepa propojuje gastronomii s přírodou. Vaří z lokálních a čerstvých surovin, spolupracuje s místními dodavateli. Nakládá, fermentuje, suší a snaží se pracovat šetrně a beze zbytku. 

Pavel Drdel

I dnes se s ní, takto připravenou, samozřejmě lze setkat, třeba na velkých svatbách a dalších slavnostech. Čím dál častěji se ale připravuje skromněji – z kusu vepřového masa, obvykle bůčku, krkovice, kýty či ramínka alias plecka. I tak jde stále o nevšední záležitost, v obou významech toho slova.

„Libový bůček, krkovice nebo naopak trochu prorostlejší plec jsou pro tento typ jídel ideální, protože mají optimální podíl svaloviny a tuku,“ vysvětluje Pavel Drdel. Velká část tuku se totiž během úpravy v troubě vypeče. I z toho důvodu by kus masa neměl být zrovna malý – v rozpisu uvedené kilo je minimum, pokud má upečené maso zůstat křehké a šťavnaté. Strach, že by po sklizení ze stolu něco zbylo, je předem zbytečný, a kdyby přece snad, porchetta chutná skvěle i vlažná anebo studená, například s chlebem nebo trochou kyselé zeleniny v jednoduchém sendviči. Pečení většího kusu masa navíc nedává smysl jen z hlediska chuti a šťavnatosti, ale i z pohledu úspor energií.

„Tučnost masa pomůže srazit kyselá příloha,“ pokračuje šéfkuchař s odkazem na recept na sýrovou espumu neboli pěnu (v rámečku), jejímž základem je nálev z naložené zeleniny. Pokud jste o jeho využití v kuchyni doteď nikdy nepřemýšleli, případně jej trochu přidávali maximálně do vánočního bramborového salátu, věřte, že v téhle roli je nenahraditelný. Použít se dá jakýkoli zbylý kyselý nálev, tedy nejen ten z okurek, ale třeba i z paprik či rozličných čalamád.

Ve své restauraci šéfkuchař porchettu doplňuje ještě naloženým černým bezem: temně nachové kuličky pečlivě otrhá, zalije lákem z kombuchy, cukru a soli (množství sypkých ingrediencí přidává podle chuti – nálev by měl být příjemně sladkokyselý), přivede jej k varu, ovšem nevaří, a ještě horkým kuličky zalije. Jakmile zchladnou, jsou připravené k použití – chutnají lehce nakysle, a přitom sladce.

Poslední složkou dnešního receptu jsou zprudka opečené papriky. Stejně jako kyselý bez je možné nahradit je jinou podobnou zeleninou i zcela vynechat, voňavou porchettu ale papriky doplní jako máloco jiného. Pokud se rozhodnete je nevynechat, očistěte je tak, že jen odříznete stopku a semínka uvnitř opatrně vyndáte; lusky by měly zůstat pokud možno celistvé. Pečte – na pánvi s kapkou oleje – krátce a zprudka, aby zůstaly křupavé.

PORCHETTA Z VEPŘOVÉ KRKOVICE

Ingredience

Porchetta

■ 1000 g vepřové krkovice

■ 60 g špeku

■ 50 g másla

■ čerstvá šalvěj

■ sůl, mletý pepř

■ olej na opečení

■ 16 špičatých zelených paprik

Sýrová espuma

■ 1 menší cibule

■ 30 g másla

■ 100 ml jakéhokoliv nálevu z naložené zeleniny

■ 100 ml mléka

■ 150 ml smetany

■ 1 oloupaná brambora ■ 125 g čerstvého sýra

■ sůl, pepř

1. Krkovice: Maso bez kosti po kratší straně rozřízneme, aby se otevřelo jako kniha. Díky tomu získáme větší plát. Naklepáme paličkou a z obou stran osolíme a opepříme. Nahoru rozprostřeme na tenké plátky nakrájený špek a lístky šalvěje. Zarolujeme do rolády a pevně svážeme potravinářským provázkem. Na grilu či na pánvi opečeme ze všech stran, přendáme do pekáčku, lehce podlijeme vodou, přidáme máslo, zbytek šalvěje, přiklopíme a pečeme v předehřáté troubě na 160 stupňů zhruba tři hodiny. Půlhodinu před dopečením sundáme poklici a maso podléváme výpekem.

2. Espuma: Na másle necháme zesklovatět nakrájenou cibulku a na kostičky pokrájenou bramboru (ta espumu zahustí). Podlijeme nálevem z nakládané zeleniny, necháme odvařit a přidáme mléko, smetanu a sýr. Osolíme a opepříme. Zredukujeme varem asi na polovinu a pak rozmixujeme. Propasírujeme přes sítko a přelijeme do sifonové lahve. Nebudeme-li espumu hned používat, udržujeme ji teplou v horké vodě.

3. Z paprik odřízneme stopku a opatrně vyjmeme semínka, abychom papriku zachovali v celku. Na pánvi rozehřejeme olej a papriky krátce zprudka opečeme. Přendáme do hlubokého talíře, zastříkneme horkou espumou a servírujeme společně s nakrájenou porchettou. Můžeme doplnit naloženým černým bezem či jinou kyselou přílohou.

Autor: Iva Pospíšilová