Pátek 2. prosince 2022, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Seriály

Poslední chvíle Československa. Pokojné rozdělení přijal svět s obdivem


Ohňostroj nad Prahou, oslavující 1. května 2004 vstup České republiky do EU, kde jsme se opět setkali se Slováky | foto: ČTK

Premium Seriál
Následné soužití dvou nových států řešila série dohod včetně měnové unie. Nedošlo pouze k dohodě o státním občanství.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet tři měsíce zdarma

Rozpad Československa

Seriál Rozpad Československa k 30. výročí rozdělení republiky mapuje události před 30 lety a připomíná málo známá fakta.

Autor seriálu, historik Jan Rychlík – mimochodem přímý účastník tehdejších vrcholných státoprávních jednání - nás provede bouřlivým obdobím začátku 90. let, jež vedlo k rozpadu společného státu Čechů a Slováků.

Rozpad Československa (666x363)

Důsledky rozdělení Československa kompenzovala soustava smluv, jež sloužila k uspokojení znepokojené české i slovenské veřejnosti, zejména pak Slováků v České republice a Čechů na Slovensku. Ti si totiž oprávněně kladli otázky, jaké bude jejich postavení po rozdělení státu.

Devátého listopadu 1992 se v Židlochovicích obě republikové vlády dohodly na textu Smlouvy o dobrém sousedství, přátelských vztazích a spolupráci a podepsaly dalších sedm společných dokumentů a dohod.

Celkem byly připraveny následující dohody: o celní unii, o měnové unii, o vymezení společných státních hranic, o úpravě režimu na společných hranicích, o opatřeních v oboru platnosti osobních dokladů, cestovních pasů a řidičských průkazů, o zrušení vízové povinnosti (dohoda umožňovala občanům obou republik překračovat česko-slovenskou hranici v kterémkoliv místě na základě občanských průkazů), o společném postupu v otázkách pobytu cizinců, o společném využívání informací a archivních zdrojů ministerstev vnitra, o spolupráci v oblasti komunikací a šifrové služby, o sociálním zabezpečení, o svobodném zaměstnávání občanů druhé smluvní strany (bez potřeby mít pracovní povolení), o právní pomoci v občanských a trestních věcech, o spolupráci v oblasti životního prostředí, o spolupráci v oblasti vzdělávání a o uznávání rovnocennosti dokladů o vzdělání.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Mohlo by vás zajímat