Pondělí 26. února 2024, svátek má Dorota
130 let

Lidovky.cz

Seriály

Poslední chvíle Československa. Pokojné rozdělení přijal svět s obdivem


Ohňostroj nad Prahou, oslavující 1. května 2004 vstup České republiky do EU, kde jsme se opět setkali se Slováky | foto: ČTK

Premium Seriál
Následné soužití dvou nových států řešila série dohod včetně měnové unie. Nedošlo pouze k dohodě o státním občanství.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

Rozpad Československa

Seriál Rozpad Československa k 30. výročí rozdělení republiky mapuje události před 30 lety a připomíná málo známá fakta.

Autor seriálu, historik Jan Rychlík – mimochodem přímý účastník tehdejších vrcholných státoprávních jednání - nás provede bouřlivým obdobím začátku 90. let, jež vedlo k rozpadu společného státu Čechů a Slováků.

Rozpad Československa (666x363)

Důsledky rozdělení Československa kompenzovala soustava smluv, jež sloužila k uspokojení znepokojené české i slovenské veřejnosti, zejména pak Slováků v České republice a Čechů na Slovensku. Ti si totiž oprávněně kladli otázky, jaké bude jejich postavení po rozdělení státu.

Devátého listopadu 1992 se v Židlochovicích obě republikové vlády dohodly na textu Smlouvy o dobrém sousedství, přátelských vztazích a spolupráci a podepsaly dalších sedm společných dokumentů a dohod.

Celkem byly připraveny následující dohody: o celní unii, o měnové unii, o vymezení společných státních hranic, o úpravě režimu na společných hranicích, o opatřeních v oboru platnosti osobních dokladů, cestovních pasů a řidičských průkazů, o zrušení vízové povinnosti (dohoda umožňovala občanům obou republik překračovat česko-slovenskou hranici v kterémkoliv místě na základě občanských průkazů), o společném postupu v otázkách pobytu cizinců, o společném využívání informací a archivních zdrojů ministerstev vnitra, o spolupráci v oblasti komunikací a šifrové služby, o sociálním zabezpečení, o svobodném zaměstnávání občanů druhé smluvní strany (bez potřeby mít pracovní povolení), o právní pomoci v občanských a trestních věcech, o spolupráci v oblasti životního prostředí, o spolupráci v oblasti vzdělávání a o uznávání rovnocennosti dokladů o vzdělání.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara
Otestujte šampon vhodný i pro ty nejmenší KIND od Mádara

Že je mytí dětských vlásků věčný boj? To jste ještě nevyzkoušeli organický šampon KIND od značky Mádara, který se pyšní složením bez agresivní...