Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Seriály

Ze své podstaty nestabilní stát. Historik podrobně mapuje rozpad Československa před 30 lety


Proč se mnohonárodnostní státy, jakým bylo v minulém století i Československo, zpravidla rozpadají? Odpověď se snaží najít profesor Jan Rychlík, autor nového seriálu Lidovek,v němž vám nastíníme 30 let staré události, jež vedly k rozbití více než sedmdesát let trvajícího soužití Čechů a Slováků. | foto: Lidové noviny

Premium Seriál
Proč se mnohonárodnostní státy, jakým bylo v minulém století i Československo, zpravidla rozpadají? Odpověď se snaží najít profesor Jan Rychlík, autor nového seriálu serveru Lidovky.cz. V něm vám nastíníme 30 let staré události, jež vedly k rozbití více než sedmdesát let trvajícího soužití Čechů a Slováků.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit se slevou až 45 %

Politici se často mylně domnívají, že mnohonárodnostní stát může fungovat prostě tak, že se jednotlivým národům poskytne dostatečný rozsah národnostních práv, především v oblasti vlastní kultury, jazyka a školství. Když to nestačí, jsou ochotni „přidat“ nějakou omezenou autonomii. Mají za to, že dostatečným pojítkem mezi národy mnohonárodnostního státu je demokracie, která přece zabezpečuje všem občanům státu rovná práva a možnost podílet se na správě země.

Autor seriálu

Profesor Jan Rychlík je historik specializující se na moderní české a slovenské dějiny a dějiny Balkánu a Ukrajiny. Jako poradce předsedy české vlády Petra Pitharta sledoval vrcholná dramatická jednání v době rozpadu Československa z bezprostřední blízkosti.

Pokud se pak ukáže, že je takový stát nestabilní a má tendenci se rozpadat, pak předpokládají, že slabší a menší národy jsou v něm zřejmě nějak utlačovány: hledají důvody v omezeném rozsahu národnostních práv či autonomie, v ekonomické situaci apod.

Vývoj a rozpad mnohonárodnostních států ve 20. století nicméně ukazuje, že takové státy jsou nestabilní už ze své podstaty. Skutečností je, že každý plně dotvořený národ s úplnou sociální strukturou a jasným národním vědomím svých příslušníků se vždy vyvíjí směrem k vlastnímu národnímu státu, i když jeho politici třeba takový cíl otevřeně nenárokují a samotné obyvatelstvo si takový pohyb jasně neuvědomuje.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Roční

490
890 Kč
Předplatit
Ušetříte 400 Kč
Následně 890 Kč/rok
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Dvouleté

990
1 690 Kč
Předplatit
Ušetříte 700 Kč
Následně 1690 Kč/2 roky
+ 2 měsíce zdarma na Canal+
Premier League WTA

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Samostatná/ný účetní

Okresní stavební bytové družstvo Mladá Boleslav
Středočeský kraj