Rozpad ČeskoslovenskaSeriál Rozpad Československa k 30. výročí rozdělení republiky mapuje události před 30 lety a připomíná málo známá fakta. Autor seriálu, historik Jan Rychlík – mimochodem přímý účastník tehdejších vrcholných státoprávních jednání - nás provede bouřlivým obdobím začátku 90. let, jež vedlo k rozpadu společného státu Čechů a Slováků. |
V případě Československa měla být takovouto ideou původně myšlenka jednotného československého národa hovořícího dvěma blízkými a vzájemně srozumitelnými jazyky. Jenže idea čechoslovakismu se ukázala být mrtvě narozeným dítětem: jazyková blízkost sama o sobě není dostatečným poutem.
Slováci, byť byl jejich národní vývoj v 19. století na rozdíl od českého brzděn, vstupovali i tak do nového státu jako už téměř dotvořený národ odlišný od Čechů, a proto většina z nich myšlenku jednotného národa odmítla. Nový stát vnímali Češi a Slováci odlišně: pro Čechy šlo o obnovení starého českého státu po „třistaleté porobě“, přičemž tento stát byl nyní obnoven ve zvětšené podobě – rozšířil se daleko na východ a zahrnul nejen Slovensko, ale i Podkarpatskou Rus.