Neděle 9. května 2021svátek má Ctibor 4 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Bavorsko a Sasko volají po změně systému očkování. Bez upřednostňování nejohroženějších skupin

Markus Söder. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Markus Söder. | foto: ČTK

Mnichov/Drážďany (Německo)  Premiéři Saska a Bavorska Michael Kretschmer a Markus Söder chtějí změnit německý systém očkování proti nemoci covid-19 tak, aby především v postižených regionech mohla začít plošná imunizace bez upřednostňování nejohroženějších skupin.

Zemští premiéři to prohlásili na pondělní tiskové konferenci, na které se zavázali, že budou v boji proti pandemii spolupracovat na co nejužší úrovni. Německo podobně jako jiné státy očkuje nejdříve seniory a zdravotníky, ostatním chce možnost nechat se očkovat poskytnout až bude vakcíny dostatek.

„Nejdůležitější nyní je, aby nabídku na očkování dostal každý, kdo vakcínu chce,“ řekl Söder. Na toto téma chce ve středu hovořit s kancléřkou Angelou Merkelovou, která bude se zemskými premiéry jednat o karanténních opatřeních. Změny chce Söder nejpozději do dubna.

„Nejpozději v dubnu, kdy přijde velká dodávka vakcín, musí být každá dávka vyočkována všude, kde to bude možné,“ řekl Söder. Poukázal tak na fakt, kdy látka od společnosti AstraZeneca z velké části leží v Německu ve skladech. Toto očkování je kvůli nejasné účinnosti u seniorů určeno v Německu jen pro lidi mladší 65 let, přístup k preparátu nyní získávají učitelé či policisté.

Kretschmer si přeje podmínky očkování rozvolnit tak, aby bylo možné v ohniscích epidemie očkovat každého dospělého bez upřednostňování jiných skupin obyvatelstva. „To je cesta, jak šíření koronaviru zastavit,“ myslí si saský premiér.

Söder chce také možnosti očkování rozšířit i mimo vakcinační střediska, zapojit chce praktické či školní lékaře. Jako příklad zmínil nabídku v zahraničí, kdy například v Izraeli či USA není výjimečné dostat očkování v supermarketech.

Koronavirus si ještě nevšiml, že s ním bojujeme, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vybili jsme mnoho živočišných druhů, tak se nemůžeme divit, že jiný druh zaútočí na nás. Má na to právo, říká...

Test nanorespirátorů a nanoroušek: Polovina chrání jen naoko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Spoléháme se, že díky rouškám a respirátorům budeme patřit k těm šťastným, kterým se podaří uchránit před covidovou...

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...