130 let

Trasa každoročního pochodu Jeruzalémem vede většinou od Damašské brány muslimskou čtvrtí ke Zdi nářků. | foto: Reuters

První test izraelské vlády. Pochod židovských nacionalistů proběhl v napjaté atmosféře, došlo jen k menším potyčkám

Svět
  •   18:43aktualizováno  20:00
Jeruzalém/Praha - Úzké uličky starého města v Jeruzalémě, jindy kypící životem i překřikováním obchodníků s orientálním zbožím, byly od pondělního rána nezvykle klidné: zejména arabští prodejci své provozovny raději vůbec neotevřeli.

Izraelský parlament vyslovil důvěru nové koaliční vládě, končí tak 12letá éra Netanjahua

Město posvátné pro Židy, křesťany i Araby se v pondělí s napětím připravovalo na odložený pochod židovských nacionalistů při příležitosti Dne Jeruzaléma. Ten připomíná výročí záboru celé staré části Jeruzaléma po tzv. šestidenní válce v roce 1967.

Akce označovaná též jako „pochod vlajek“ (myšleno izraelských vlajek) se koná každý rok a zpravidla se jí účastní tisíce lidí včetně tvrdého jádra krajně pravicových židovských spolků i obyvatel židovských osad postavených (z hlediska mezinárodního práva nelegálně) na palestinském Západním břehu Jordánu. Zatímco pro Židy je akce připomenutím „vítězství“, Arabové vnímají pochod jako provokaci a ponížení.

U Damašské brány se před akcí sešli Palestinci a střety s policisty se...
Policie, která akci po květnu odložila ještě jednou, tentokrát vyznačila novou...

Pochod dosud nikdy nebudil takové vášně jako letos. Původně se totiž měla akce uskutečnit již 10. května, nakonec však byla pod vlivem eskalace násilí mezi Palestinci a pořádkovými silami židovského státu na jeruzalémské Chrámové hoře zrušena – místo toho téhož dne vypukla válka mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás. Minulý týden izraelská policie odmítla povolit pochod i v odloženém termínu a akce byla nakonec přesunuta až na úterý.

Kolem muslimské čtvrtě

Nebývalou shodou okolností se v Izraeli současně připravovalo předání moci novému kabinetu, který byl potvrzen hlasováním v Knesetu (izraelském parlamentu) v neděli večer. S napětím se očekávalo i to, jakým způsobem se nová vláda k pochodu postaví – a nový ministr vnitřní bezpečnosti Omer Bar-Lev dal ihned po nástupu do funkce akci zelenou.

Izraelci zastřelili na přechodu mladou Palestinku, s nožem v ruce se rozběhla ke strážcům

Jeruzalémský pochod se tak stal pro nastupující izraelskou vládu pod vedením nového premiéra Naftaliho Bennetta delikátním testem. Zejména pravicové strany tvořící nový kabinet včetně Bennettovy Jaminy byly totiž pod tlakem tvrdého jádra izraelské krajní pravice, ortodoxních Židů i osadnických spolků, aby konání pochodu umožnily. Již jeho nepovolení minulý týden označovali představitelé židovských nacionalistů jako „kapitulaci před Hamásem“, „národní hanbu“ či „ustupování teroristům“.

Naopak tiskový mluvčí Hamásu v předvečer pochodu vyzval všechny Araby, aby se postavili „židovským provokacím“, a přidali se i další. „Pokud se osadníci pokusí narušit posvátnou půdu kolem al-Aksá (mešita na Chrámové hoře – pozn. red.), odpovíme s největší tvrdostí,“ pohrozila jiná radikální skupina, Palestinský islámský džihád.

Čerstvá vláda, kterou podporuje i arabská strana Ra’am, se snažila vybalancovat vlivy z různých stran a pokud možno zabránit střetům. Součástí toho byla vedle více než dvoutisícového posílení policejních složek i změna trasy pochodu: úřady nepovolily, aby se radikální Židé vydali od Damašské brány, která tvoří jeden ze vstupů do jeruzalémského starého města, přímo do muslimské čtvrti. Místo toho museli obejít hradby a ke Zdi nářků, posvátné pro Židy, se dostat oklikou. I ta však vede hustě osídlenou oblastí starého jeruzalémského města.

Jen menší potyčky

Před začátkem vlastního pochodu došlo k potyčkám mezi Palestinci, kteří se na protest proti pochodu shromáždili u Damašské brány, a muži zákona. Při těchto střetech použila mj. gumové projektily a bylo zraněno několik lidí, jako celek však nakonec celá akce proběhla v poměrném klidu.

Egypt se vrací do přízně USA. Využil k tomu krátkou válku Izraele s ozbrojenci v pásmu Gazy

Úřady odhadly počet účastníků nacionalistického pochodu na asi 5000 osob. V davu, kde podle reportéra katarské televize al-Džazíra „převažovali mladí, odhodlaně vypadající muži“, byli vidět i poslanci ortodoxních židovských stran včetně Bezalela Smotriče, šéfa Náboženské sionistické strany. Někteří účastníci pochodu nesli transparenty s hesly proti nové izraelské vládě a s portréty ministerského předsedy a nápisem „Bennett je lhář“.

Na protest proti pochodu židovských nacionalistů vyslali radikální Palestinci z pásma Gazy nad území Izraele desítky zápalných balonů. Ty podle úřadů židovského státu způsobily na jihu země asi dvacítku požárů, nikdo však během nich nebyl zraněn.

Autor: Vít Štěpánek
  • Vybrali jsme pro Vás