130 let
Hinduistický chrám Preah Vihear

Hinduistický chrám Preah Vihear | foto: Reuters

Sporné území chrámu patří Kambodži, rozhodl soud. Thajsko musí pryč

Svět
  •   15:15
HAAG - Mezinárodní soudní dvůr v Haagu v pondělí přiřkl sporné území okolo hinduistického chrámu Preah Vihear Kambodži a Thajsku nařídil, aby z něj stáhlo všechny své vojenské a policejní jednotky. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž může toto rozhodnutí hlavní soudní instance OSN znovu vyostřit napětí mezi oběma sousedními státy.

Samotný chrám z 11. století soud přiřkl Kambodži už v roce 1962. Hranice chrámového areálu o rozloze 4,6 kilometru čtverečních ale nikdy nebyla přesně vytyčena a území nárokovalo Thajsko, které kontroluje hlavní přístupovou cestu k chrámu. Když Kambodža před pěti roky podala přihlášku o zapsání památky na seznam UNESCO, spor znovu nabyl na intenzitě a v roce 2011 přerostl v ozbrojené střety. Tehdy se Kambodža také obrátila na soud.

"Soud jednomyslně rozhodl, že Kambodža má suverénní práva nad celým územím útesu, kde stojí Preah Vihear," oznámil podle Reuters předseda soudního dvora OSN Peter Tomka. "V důsledku toho, má Thajsko povinnost stáhnout z tohoto území thajské vojenské nebo policejní síly nebo jiné strážce, které tam umístilo," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Kambodža a Thajsko musí spolupracovat. V zájmu kulturního dědictví

Thajsko podle Tomky musí zajistit volný přístup k chrámu a obě země vyzval k mírovému vyřešení sporu. "Kambodža a Thajsko musí spolupracovat, aby chránily kulturní dědictví," apeloval na obě strany předseda soudu. Preah Vihear je od roku 2008 zapsán mezi památky světového dědictví UNESCO.

Kambodža verdikt přivítala. Jeden z jejích vojenských velitelů řekl BBC, že neočekává, že by stahování thajských jednotek provázely nějaké problémy.

Chrám zasvěcený nejvyššímu hinduistickému bohu Šivovi se nachází na 525 metrů vysokém útesu v pohoří Dangrek na severu Kambodže při hranici s Thajskem, odkud k němu vede jediná přístupová cesta. Boje o spornou oblast v roce 2011 si vyžádaly desítky mrtvých a desetitisíce obyvatel pohraničního regionu kvůli nim opustily své domovy.

Pro turisty byl chrám poprvé otevřen v roce 1992 a od té doby je každoročně cílem poutníků i turistů z celého světa. Za devět měsíců letošního roku ho navštívilo 8100 zahraničních turistů, objekt byl zároveň cílem téměř 46 000 kambodžských poutníků. Podle Fondu světového dědictví (GHF) patří Preah Vihear v současnosti mezi deset nejohroženějších památek v Asii.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás