130 let

Policista střeží prostor před budovou velvyslanectví Ruské federace v Praze na snímku pořízeném 18. dubna 2021 po poledni. V souvislosti s informacemi o zapojení příslušníků ruské tajné služby do incidentu v muničním skladu ve Vrběticích v roce 2014 bude z Česka vyhoštěno 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. V noci po oznámení těchto informací potřísnila skupina lidí zeď před ambasádou kečupem. | foto: ČTK

Světové mocnosti podpořily vyhoštění ruských diplomatů. Za Českem stojí Británie, USA i Německo

Svět
  •   16:47aktualizováno  21:53
Londýn/Washington - Britská vláda v neděli vyjádřila podporu České republice, která se rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví kvůli podezření, že příslušníci ruské tajné služby se zapojili do výbuchu skladu munice ve Vrběticích z roku 2014.

Moskva hrozí Česku odvetou za vyhoštění ruských diplomatů, vidí za ním vliv USA

Stanice BBC s odkazem na zdroje blízké vyšetřování uvedla, že jako klíčový se v této kauze jeví e-mail zaslaný české společnosti Imex Group. Identifikuje totiž dva ruské agenty, kteří se údajně na explozi podíleli a kteří byli později zapojeni do pokusu o vraždu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury z roku 2018.

„Spojené království plně podporuje své české spojence, kteří ukázali, kam až jsou ruské zpravodajské služby ochotny zajít ve svých snahách provádět nebezpečné a škodlivé operace v Evropě,“ uvedl britský ministr zahraničí Dominic Raab. Vyjádřil také soucit rodinám obětí výbuchu ve Vrběticích.

Zásah policie během nedělní demonstrace u ruské ambasády v Praze.
Policie pátrá po dvou mužích s ruskými pasy, kteří se v říjnu 2014 pohybovali v...

„Ministerstvo zahraničí odsuzuje bezohledné a nebezpečné akce ruských zpravodajských služeb v České republice,“ uvedla britská vláda na svých webových stránkách. Upozornila, že podle českých úřadů stojí za výbuchem ve Vrběticích dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU, které Británie viní z pokusu o vraždu bývalého ruského tajného agenta Skripala.

Kdo jsou ‚agenti z Vrbětic‘? Byli součástí ruské elitní jednotky, která měla po Evropě plno práce

„Jsme nadále odhodláni pohnat osoby zodpovědné za útok v Salisbury před spravedlnost a chválíme snahu českých úřadů učinit totéž,“ uvedl Raab.

Předseda zahraničního výboru dolní komory britského parlamentu Tom Tugendhat uvedl, že jde o „přímý útok na zemi NATO“. Podle něj se Severoatlantická aliance musí postavit za Českou republiku. „Tento druh násilí nás všechny ohrožuje. Lépe obráníme sami sebe, když se budeme bránit navzájem,“ prohlásil konzervativní politik.

BBC připomíná, že útoky v Británii a České republice - společně s pokusem o vraždu v Bulharsku - jsou připisovány jednotce 29155 ruské vojenské rozvědky GRU. Podle západních rozvědek tato skupina slouží k přípravě a uskutečňování sabotáží a vražd v zahraničí. Po útoku v Salisbury evropské bezpečnostní síly začaly prověřovat neštěstí a mimořádné události, které zůstaly bez jasného vysvětlení.

Klíčovým poznatkem byl podle BBC pro vyšetřovatele e-mail zaslaný české společnosti Imex Group, která si sklady ve Vrběticích pronajímala. Údajným odesílatelem byla armáda Tádžikistánu, která žádala firmu, aby umožnila návštěvu skladů dvěma inspektorům. Součástí e-mailu byla i kopie cestovních dokladů vystavených na jména Ruslan Tabarov z Tadžikistánu a Nicolai Popa z Moldavska.

Česká policie vyhlásila v souvislosti s výbuchem ve Vrběticích v sobotu pátrání po dvou ruských občanech, kteří se prokazovali cestovními doklady na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Podle fotografií i jmen z pasů jde o stejné muže, kteří jsou podezřelí ze Skripalovy otravy.

Podpora z NATO a USA

Severoatlantická aliance (NATO) podporuje Českou republiku, která vyšetřuje „zlovolné aktivity“ Ruska na svém území. Podle agentury Reuters to v neděli řekl nejmenovaný představitel NATO. Uvedl přitom, že kauza je dalším z příkladů nebezpečného chování Moskvy. Českou republiku v této souvislosti podpořilo i Polsko.

„Jde o další případ nebezpečného chování Ruska. Vyjadřujeme soustrast příbuzným obětí exploze ve Vrběticích. Ti, kdo jsou za to zodpovědní, musejí být pohnáni k odpovědnosti,“ uvedl představitel NATO.

Podporu České republice, která se v sobotu rozhodla vyhostit 18 pracovníků ruského velvyslanectví kvůli důvodnému podezření na zapojení příslušníků ruské tajné služby do výbuchu skladu munice ve Vrběticích v roce 2014, vyjádřila na twitteru americká ambasáda v Praze a lotyšský ministr zahraničních věcí Edgars Rinkévičs.

O rozhodnutí vyhostit ruské diplomaty píší všechna velká světová média, řeší hlavně souvislost se Skripalem

„USA stojí při svém stálém spojenci, Českou republikou. Oceňujeme její významné rozhodnutí přivést Rusko k odpovědnosti za jeho nebezpečné jednání na českém území,“ uvedla zástupkyně velvyslance Jennifer Bachusová.

„V odpovědi na aktivity Ruska, které kompromitují teritoriální integritu, energetickou bezpečnost nebo kritickou infrastrukturu našich spojenců a partnerů, musíme jednat tvrdě,“ uvedl na twitteru mluvčí americké diplomacie Ned Price. Spojené státy ve čtvrtek uvalily na Rusko sankce a vyhostily deset ruských diplomatů. „Je těžké nevidět za vypovězením pracovníků ruského velvyslanectví v Praze americké stopy,“ uvedlo v neděli ruské ministerstvo zahraničí v oznámení, že Moskva proti ČR přijme odvetná opatření.

Slova podpory adresoval českému vedení také lotyšský ministr zahraničních věcí Edgars Rinkévičs: „Lotyšsko vyjadřuje solidaritu s našimi českými spojenci ohledně rozhodnutí vyhostit 18 ruských špehů vydávajících se za diplomaty.“ Rinkévičs vyzdvihl, že při prvním výbuchu zahynuli dva lidé: „Podvratná činnost ruských agentů, která způsobila výbuch muničního skladu a smrt nevinných lidí je trestuhodná, viníci musejí být potrestáni.“

Česku vyjádařil podporu i německý velvyslanec Christoph Israng. „Výsledky šetření českých orgánů ohledně událostí ve Vrběticích vyvolávají velké znepokojení. Německo stojí po boku svých českých partnerů a přátel,“ napsal na Twitter.

Dále se přidala i Polská republika. „Polsko plně podporuje rozhodnutí Česka o vypovězení ruských diplomatů zapletených do výbuchu v muničním skladu z roku 2014,“ napsalo polské ministerstvo zahraničí na twitteru. „Solidarita a rychlá akce spojenců nás posilují,“ dodalo.

Autor: ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás