130 let

„Na cigaretu jsem měl chuť před obědem,“ říká Jan. | foto: František Vlček, Lidové noviny

Když nedokážu přestat hned

Česko
  •   10:41
PRAHA - Přestat kouřit najednou je nejlepší řešení. A pro kuřáka je také paradoxně nejsnazší - tedy pokud to dokáže. Některým se to nemusí podařit, jiní to vůbec nezkoušeli a neumí si představit, jak by mohli prožít den bez cigaret, i když by se jich rádi zbavili.

Pro takové kuřáky je variantou postupná redukce, tedy omezení počtu kouřených cigaret a náhradní léčba nikotinem. Některé cigarety prostě kuřáci nahradí nikotinovou žvýkačkou, inhalátorem, mikrotabletou nebo pastilkou, někteří úspěšně omezují kouření s nikotinovou náplastí. Jde to i s účinnou látkou vareniklinem: máme několik pacientů, kteří byli velmi silní kuřáci (kouřili 50  60 cigaret denně), a když začali užívat vareniklin, ještě dva nebo tři měsíce stále kouřili - i když jen 2 až 5 cigaret za den. Postupně ale přišli na to, že s tímto lékem vlastně kouřit nepotřebují a cigareta už jim tak nechutná. A přestali úplně. 

Měli bychom ještě připomenout, že samo omezení cigaret neznamená významné snížení zdravotního rizika, škodí totiž jak jediná cigareta, tak i pasivní kouření. Cílem tedy zůstává abstinence, ale u těch, kteří dokázali své kouření s pomocí léků omezit, je vyšší pravděpodobnost, že v budoucnosti přestanou úplně. Jen se k tomu dostanou delší cestou. Pro někoho to ale může být jediná snesitelná varianta.

MUDr. Eva Králíková



Radim (27 let)

Radim.Kouřil až 20 cigaret denně, odvyká pomocí léku na předpis s účinnou látkou vareniklin

Radim: Večer jsem to na oslavě přehnal s alkoholem, dal jsem si panáky. Začal jsem přemýšlet o cigaretě, ale   měl jsem u toho takové smíšené pocity. Naštěstí jsem si nedal. Na cestě na zkoušku na vysoké škole,   kterou studuji, jsem předtím ale vůbec nebyl nervózní. Mám pocit, že když nekouřím, lépe se soustředím a učení mi jde lépe do hlavy.

MUDr. Králíková: To byla klika, že jste si nezapálil, alespoň jste si osahal svou krizovou situaci a příště budete vědět, čemu se vyhnout. Držím palce.


Monika (25 let)

Kouřila 10 až 15 cigaret denně, odvyká pomocí nikotinových žvýkaček a plastové špičkyMonika.

Monika: Dnes v noci jsem opět nespala dobře, zdálo se mi, že jsem si omylem zapálila, jednou si potáhla a pak ji vyhodila. Cítila jsem se hrozně provinile a hned se probudila a byla šťastná, že to byl jen sen. Ráno se mi v puse udělaly 3 afty. Jinak se cítim stále dobře, únavu nepociťuji, chuť na cigaretu je stále menší. Začali mi vadit kuřáci, co kouří na ulici, a to jsem dělala to samé! Piji jen ovocné čaje, které mi velmi chutnají, ale nejím víc než obvykle, spíš míň.

MUDr. Králíková: Afty se někdy po zanechání kouření udělají, ačkoliv nevíme proč. S žádnými léky to ale nesouvisí. Je dobré, že jste cítila úlevu po snu, ve kterém jste kouřila. Vůbec je dobré, že si nekuřáctví užíváte, včetně těšení se na ovocné čaje.


Jan (33 let)

Jan.Kouřil 10 až 15 cigaret denně, odvyká sám

Jan: Dneska to bylo taky spíš špatný. Ne že bych pociťoval nějaké ataky chuti na cigaretu, ale cítím se celkově unavený, podrážděný, hůř se na práci soustředím. Na cigaretu jsem měl chuť před obědem, jsem zvyklý čekat na jídlo s cigaretou v ruce.

MUDr. Králíková: Mohu jen dál držet palce a konstatovat, že s léky by to bylo snesitelnější.



Vojtěch (29 let)

Kouřil 40 až 50 cigaret denně, odvyká zatím sám, rád by dostal lék na recept s účinnouVojtěch. látkou vareniklin

Vojtěch: Ve čtvrtek 4. ledna jsem byl úplně v pohodě. Jel jsem do Ostravy a zpátky a poprvé jsem zakusil, jaké to je jet takovou cestu bez cigarety. Koupil jsem si v lékárně nikotinové žvýkačky a pět jsem jich za cestu zpět vyžvýkal.

MUDr. Králíková: To jste udělal dobře, hlavně že jste nesáhl po cigaretě. Těšíme se dnes na viděnou v Centru!


Šárka (32 let)

Šárka.Kouřila až 40 cigaret denně, odvyká pomocí nikotinových žvýkaček a inhalátoru

Šárka: Od rána jsem byla v divadle a bylo to v pohodě. Pak ale všichni kolem začali kouřit a já jsem dostala chuť na cigaretu. Tak jsem si vzala žvýkačku, po které se mi udělalo špatně, jakoby na zvracení. Tak jsem ji vyplivla. Alespoň po tom nemám na kouření chuť. Ani už nejsem tak unavená a na kávu můžu jít bez myšlenky na to, že si zapálím.

MUDr. Králíková: Žvýkačku jste asi žvýkala moc rychle. Důležitá je technika žvýkání, nikotinová žvýkačka se totiž nežvýká jako ta obyčejná. Nikotin se vstřebává jen v zásaditém prostředí, což v ústech při jejím žvýkání je (pH asi 8,5). Jestliže pokračujete ve žvýkání, i když polykáte sliny a pálí vás v krku, nikotin spolknete. V žaludku je ale kyselo a nic se tam z něj nevstřebá, jen se podráždí, a proto se vám udělalo špatně. Žvýkejte tedy opatrně, pomalu, s přestávkami.

  • Vybrali jsme pro Vás