Pátek 6. srpna 2021, svátek má Oldřiška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Husité: mýty a fakta

Nejprve Plzeň, pak Lipany: mocenská pozice radikálů se hroutí. Za přispění „malé doby ledové“


Dvě události, jež zasáhly do mocenského postavení husitů: neúspěšné obléhání Plzně a osudová bitva u středočeské obce Lipany. | foto: Archiv - Petr Čornej

Premium Seriál
PRAHA - Další kolo jednání mezi husity a delegací basilejského koncilu pokračovalo v Praze na sklonku jara 1433 v těžce zkoušené zemi. Snad každý se obával, zda se nebude opakovat loňský mimořádně neúrodný rok, jehož důsledkem byl prudký vzestup cen obilí a potravin. Táborské polní vojsko proto raději odjelo na kořistnické tažení, které zasáhlo podtatranskou oblast a nynější střední Slovensko, polní sirotci pak operovali za polské peníze v Pobaltí.
Husité: mýty a fakta

Husitský sněm konaný na počátku léta v Karlově koleji žádný posun v rokování s koncilem nepřinesl. Husité trvali na stanovisku, že čtyři artikuly pražské musejí platit pro všechny obyvatele Čech a Moravy, což vyslanci koncilu nemínili s ohledem na katolickou menšinu i zájmy obecné církve připustit. V této situaci padlo osudové rozhodnutí, že vojska všech husitských svazů oblehnou Plzeň, největší katolickou pevnost v zemi. 

Kdyby padla Plzeň, zhroutily by se katolické pozice v celých Čechách a koncilu by nezbylo nic jiného než přistoupit na husitské požadavky. Dne 14. července 1433 přitáhly první husitské sbory k Plzni. Začínalo drama, které určilo výsledek revoluce.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s iDNES Premium

Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!