130 let

Dění kolem vakcín v Indii je zajímavé i pro mnoho dalších zemí. Indie je totiž světově největším výrobcem očkovacích látek a očekává se, že v zemi vyráběné vakcíny by brzy mohly být dostupné i pro chudé rozvojové země. | foto: ČTK/AP

Indie spouští masivní očkování. Kritikům se nelíbí, že domácí látka Covaxin ještě ani neprošla všemi fázemi testů

Svět
  •   13:00
NOVÉ DILLÍ/PRAHA - Více než dva miliony osob denně: takovým tempem chce Indie již během prvních měsíců tohoto roku očkovat populaci proti novému typu koronaviru. Tamější regulační úřad, Indický úřad pro kontrolu léčiv (CDSCO), dal o víkendu souhlas k použití dvou očkovacích látek: preparátu britské firmy AstraZeneca (vyráběný ovšem v Indii pod obchodním názvem Covishield, v překladu „Štít proti covidu“) a domácí vakcíny Covaxin, výrobku indické firmy Bharat Biotech.

Indie schválila první vakcíny proti covidu. Povolení dostala očkovací látka britské AstraZenecy

Očkování by mělo začít „každým dnem“. Plán vypadá na první pohled až příliš ambiciózně – Indie zůstává v mnoha ohledech rozvojovou zemí se zaostalou infrastrukturou –, přesto se však může podařit. Indům hraje do karet již léta fungující Všeobecný imunizační program (UIP), na jehož základě Indie každoročně očkuje proti jiným nemocem asi 60 milionů lidí, hlavně děti. Součástí UIP je propracovaný evidenční a logistický systém a také asi 240 000 očkovacích specialistů, jejichž zkušenosti se teď budou hodit.

„UIP pracuje jako velmi dobře namazaný stroj, byť do něj teď budeme muset zapojit ještě více lidí,“ řekl televizi CNN profesor Šrínat Reddy, šéf Indické nadace pro veřejné zdraví. Podle něj má země pro masové očkování ještě jednu přednost. 

Dobrovolníci čekají v řadě na očkování proti covidu-19 v indické metropoli...
Indie hodlá začít s masivním očkováním.

„Co do logistiky máme bohaté zkušenosti s identifikací stamilionů lidí a s transportem odpovídajícího materiálu z parlamentních voleb, kde to také funguje velmi dobře,“ řekl Reddy a užil výraz „mobilizace“. Z hlediska přípravy na očkování nenechala indická vláda nic náhodě. Minulou sobotu se zkušebního „očkování nanečisto“ zúčastnilo 90 000 zdravotníků a úředníků v téměř 300 městech po celé Indii.

Evropská komise schválila použití vakcíny firmy Moderna v EU. První dávky mohou přijít do Česka 22. ledna

Detailní očkovací plán je připravený již několik měsíců s tím, že pořadí skupin očkovaných osob se od jiných států příliš neliší: nejprve přijdou na řadu zdravotníci a někteří pracovníci kritické infrastruktury, pak nejstarší věkové ročníky. Počet zachycených případů nákazy i úmrtí je ve druhé nejlidnatější zemi světa (v Indii žije téměř 1,4 miliardy lidí) sice na první pohled vysoký, ovšem v relativních číslech si Indie nevede zle. 

V zemi zatím na nemoc covid-19 zemřelo jen asi sto lidí na milion obyvatel, což je mnohem méně než v drtivé většině západních zemí (jedenáctkrát méně než v Česku). Podobné je to i s výskytem nákazy. Naproti tomu je pravděpodobné, že zejména v zaostalejších oblastech Indie či v rozšířených městských slumech se mnoho případů nákazy ani úmrtí do statistik nedostane.

Hazard se zdravím?

Mnozí indičtí experti upozorňují, že spěšné schválení dvou druhů vakcín s sebou nese nemalá rizika, která se mohou projevit až za dlouhý čas. Jeden otazník se vznáší nad účinností očkování: podle Venugópála Sómáního, šéfa CDSCO, je účinnost očkovací látky Covishield (indické varianty výrobku od AstraZenecy) jen 70,4 procenta. To je výrazně méně než u některých jiných konkurenčních vakcín.

Mnohem větší kontroverze ale v Indii probíhá kolem „domácí“ vakcíny Covaxin. Tu totiž CDSCO schválil jen v podmíněném režimu, neboť firma zatím dokončila jen dvě ze tří nezbytných testovacích fází. Podle Randípa Gulerii, šéfa Indického medicínského ústavu, bylo schválení covaxinu pro ostré užití předčasné. „Přinejmenším v úvodní fázi bychom měli standardně očkovat pouze preparátem od firmy AstraZeneca a covaxin si nechat jen jako zálohu,“ řekl Guleria.

Brazílie nemá dost injekčních stříkaček a jehel pro očkování, zásoby zabaví místním výrobcům

Indické úřady sice přispěchaly s vysvětlením, že certifikace pro covaxin je „podmíněná“, ne všechny to ale upokojilo. Podle opozičního politika a šéfa parlamentního výboru pro informační technologie Šašiho Tharúra jde indická vláda cestou vakcínového nacionalismu, který je nebezpečný pro zdraví. „Schválení covaxinu znamená pohrdání zavedenými vědeckými přístupy,“ řekl Tharúr.

Dění kolem vakcín v Indii je zajímavé i pro mnoho dalších zemí. Indie je totiž světově největším výrobcem očkovacích látek a očekává se, že v zemi vyráběné vakcíny by brzy mohly být dostupné i pro chudé rozvojové země. Indická vláda ale již dala najevo, že vyrobený materiál se bude po několik měsíců používat pouze pro očkování domácího obyvatelstva.

Autor: Vít Štěpánek
  • Mohlo by vás zajímat