• Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let
Íránské revoluční gardy na palubě tankeru Stena Impero plavícího se pod...

Íránské revoluční gardy na palubě tankeru Stena Impero plavícího se pod britskou vlajkou. | foto: AP Photo

Izrael v Perském zálivu může vyvolat válku, varoval šéf námořnictva Íránských revolučních gard

Svět
  •   16:18
PRAHA - Napětí v Perském zálivu opět roste poté, co šéf námořnictva Íránských revolučních gard Alireza Tangsiri prohlásil, že USA a Velká Británie by měly převzít odpovědnost za přítomnost Izraele ve vodách Perského zálivu.

Tangsiri koncem minulého týdne ve svém prohlášení pro libanonskou televizi Al Mayadeen řekl: „Jakákoli přítomnost sionistického režimu v Perském zálivu je nezákonná, a proto může vyvolat válku a konflikt v regionu.“ Svým prohlášením Tangsiri reagoval na zprávu izraelského webu Israel Hayom, podle jehož informací izraelský ministr zahraničí Yisrael Katz při zasedání Výboru pro zahraniční věci a obranu za zavřenými dveřmi oznámil, že Izrael byl zapojen do námořní mise pod vedením USA na ochranu lodí v Hormuzském průlivu. „Izrael je v regionu americkým spojencem číslo jedna,“ uvedl už dříve v rozhovoru pro Lidovky.cz expert na Blízký východ Josef Kraus.

Sankce bolestivě zasáhly Írán. Lidé si nemohou dovolit téměř nic z dovozu, tvrdí expert

I proto zapojení Izraele do mise není až tak překvapivé, Iráncům se však nelíbí. Stejně jako samotná námořní mise za účelem ochrany lodí v oblasti Hormuzské průlivu. „Írán má zásadní význam v bezpečnosti Hormuzského průlivu (HS). Každá vojenská koalice vedená USA v HS je opakováním okupace Iráku nebo Afghánistánu a eskalací nejistoty v regionu. Pokud Izrael vstoupí do HS, bude pohlcen hněvem regionu a z Tel Avivu bude stoupat dým,“ komentoval situaci na Twitteru speciální asistent předsedy iránského parlamentu pro oblast mezinárodních vztahů Hossein Amir-Abdollahian. 

Ve středu se k situaci vyjádřil i íránský prezident, který podle Times of Israel prohlásil, že státy Perského zálivu mohou zaručit bezpečnost v oblasti bez pomoci USA. Zároveň označil Izrael jako viníka nestability na Blízkém východě. 

Írán zadržel dva ropné tankery, jeden už pustil. Velká Británie svolala výbor pro krizové situace

Námořní bezpečností mise byla zorganizována poté, co Íránské revoluční gardy zadržely v červenci britskou komerční loď. Zatímco Velká Británie se k misi pod vedením USA přidala, americké úsilí o zapojení dalších evropských spojenců zatím selhává. Například Německo účast oficiálně odmítlo.

Hormuzský průliv spojuje Perský záliv s Ománským, přes ten vede cesta ke světovému oceánu, a průliv je tak důležitým strategickým bodem. V oblasti se kromě Američanů hodně angažují také právě Íránské revoluční gardy, jejichž hlavním úkolem je obrana národní bezpečnosti Íránu. Gardy jsou oddělené od složek íránské armády, námořnictva i letectva.

Autor: Luboš Jirsa