• schránka
  • Přihlásit Můj účet
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Petr Topič, MAFRA

Počet nově nakažených covidem v pátek klesl k tisícovce. Zpomalilo i očkování

Česko
  •   8:27aktualizováno  11:04
Praha - V pátek testy potvrdily v Česku 1050 případů onemocnění covid-19, nejmíň ve všední den od poloviny září. Oproti předchozímu pátku bylo nových případů zhruba o třetinu méně. V závěru pracovního týdne ale mírně zpomalilo i očkování. V pátek zdravotníci aplikovali 79 328 dávek vakcíny, v mezitýdenním srovnání o 4900 méně. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Vakcíny nejspíš půjde v budoucnu kombinovat. Mohlo by to zvýšit účinnost a usnadnit proočkování

Od začátku epidemie loni v březnu se novým typem koronaviru v Česku prokazatelně nakazilo 1,65 milionu lidí. Zemřelo 29 886 z nich.

Denní nárůsty počtu nakažených koronavirem postupně klesají už od začátku března, kdy vystoupaly na skoro 17 tisíc. Průměr za pět pracovních dnů tohoto týdne je 1355 případů, o týden dříve to bylo 1943 nových případů ve všední den.

I statistika úmrtí vykazuje zlepšení. Od začátku května zemřelo 431 lidí, u kterých byl nový koronavirus prokázaný. Na každý májový den tak připadá zhruba 31 případů. Dubnový průměr byl 84 úmrtí.

V přepočtu na 100 tisíc obyvatel připadá v Česku 74 nových případů nákazy za posledních sedm dní. Je to o pět méně, než ministerstvo udávalo v pátek. Poklesem pod 75 případů vláda již dříve podmínila otevření zahrádek restaurací. Ty v Česku obnoví provoz v pondělí 17. května.

Nejvýrazněji se epidemie v poslední době šíří na Opavsku a Českokrumlovsku. Na 100 tisíc obyvatel v těchto okresech připadá 165, respektive 153 nově nakažených za týden.

Za chráněné protilátkami budou lidé nově považovaní šest měsíců po prodělání covidu

Reprodukční číslo udávající, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, kleslo z 0,77 na 0,73. Je to jeho nejnižší hodnota za poslední skoro čtyři týdny. Pod zlomovou hodnotou jedna se reprodukční číslo drží 31. den v řadě. Čím níže je číslo pod hodnotou jedna, tím pomaleji se epidemie šíří.

V nemocnicích je volných 6375 standardních lůžek s kyslíkem

V českých nemocnicích bylo v pátek 1500 pacientů s covidem, z toho 293 v těžkém stavu. Jsou to nejnižší čísla od 5., respektive 4. října, tedy za víc než sedm měsíců. Zátěž nemocnic je ale ve skutečnosti větší, protože statistiky nezahrnují pacienty, kteří už jsou covid negativní, avšak nadále potřebují nemocniční péči.

Podle dat ministerstva bylo k sobotnímu ránu volných 6375 standardních lůžek s kyslíkem, což představovalo 28 procent z celkového počtu. Postelí s umělou plicní ventilací bylo neobsazeno 673, tedy 29 procent.

Od začátku vakcinace proti covidu bylo v Česku naočkováno téměř 4,08 milionu dávek očkování. Obě dávky má přes 1,1 milionu lidí. Očkovat se začalo koncem loňského prosince, od nedělní půlnoci se budou k vakcinaci moci zaregistrovat lidé ve věku 40 až 44 let.

I přes páteční mezitýdenní pokles bylo za pět pracovních dní tohoto týdne naočkováno 412 386 dávek, zatímco ve stejném období předchozího týdne to bylo necelých 394 tisíc.

Hosté na zahrádkách mají mít u sebe doklad o testu či vakcíně. Obsluha to ale kontrolovat nemusí

Podle průběžných údajů ministerstva zdravotnictví provedly laboratoře v pátek 134 400 testů na covid, a to jak PCR, tak i méně přesnou antigenní metodou. V mezitýdenním srovnání to představuje pokles o více než 30 tisíc testů, avšak výsledky se do statistik dostávají se zpožděním, takže konečný výsledek může být i výrazně odlišný.

Podíl pozitivních vzorků u preventivních testů, které tvoří většinu z celkového počtu, byl tento pátek 0,12 procenta, podobně jako o týden dříve. U takzvané epidemiologické indikace, kdy jsou testováni lidé například kvůli možnému kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních klesl o jeden procentní bod na 2,77 procenta. U diagnostické indikace, kdy jsou testováni třeba lidé vykazující příznaky, klesl ze 7,7 na 6,1 procenta.

Autor: ČTK