130 let
Anarchista - ilustrační foto.

Anarchista - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

Původní zpráva

Jaké to je lhát pro frčku na mundúru, veršuje z vazby muž viněný z terorismu

Česko
  •   14:00
PRAHA - Vůdce skupiny, kterou policie viní z terorismu a přípravy útoku na vlak, Petr S. od zadržení vypovídal jen před vyšetřovateli. Nyní web, protestující proti zásahu, zveřejnil jeho báseň psanou z vazební věznice v Ruzyni.

„Být špinavou rukavicí někoho, komu jsou naprosto lhostejní. Hledat ty nejcitlivější místa těch, kteří je vítali polibkem a objetím,“ píše v básni Petr S., vůdce údajné teroristické skupiny, kterou policie dlouho sledovala a podle informací serveru Lidovky.cz do ní nasadila agenta.

Právě o policistovi se změněnou osobností může v básni Petr S. psát. „ Snažím se pochopit tu motivaci. Ten smysl být takový. Zaplatit hypotéky a složenky? Něco si dokázat? Touha mít nad někým moc?,“ zní v básni, která nese datum 23. května.

Scénář chystaného teroru: ukrýt bombu, hlídat koleje, udeřit a způsobit kolaps

Petr S. si mimo jiné stýská nad tím, že mu dozorci kontrolují korespondenci a že odposlechy, které mají vyšetřovatelé, zachytily detaily z jeho intimního života.

Mlčenlivost podepsali i právníci

„Musí to být zvláštní pocit zadržet někomu fotky jeho lásky. Snažit se využít něčího citu pro pochvalu od velitelů. Jaké může být lhát jen pro frčku na mundúru a kousek lesklého plíšku. A bez hnutí někomu zničit celý život, jaký to je asi pocit?“ veršuje člověk obvinený z terorismu.

Jaké důkazy proti skupině policie má, v tuto chvíli není zcela jasné. Na případ bylo uvaleno embargo a mlčenlivost podepisovali i právníci obviněných. Podle informací serveru Lidovky.cz by měly velkou roli hrát odposlechy a svědectví samotných agentů. Ti měli skupinu infiltrovat a dokonce se účastnit plánování.

Podle policejních dokumentů chtěla skupina původně zaútočit na vlak pomocí nádobou obsahující hořlavinu v zimě. Petr S. ale plán údajně odložil, neboť se bál, že útočníci zanechají stopy ve sněhu.

Železniční most v Praze Braníku známý jako most inteligence. Zde se měl podle policie odehrát teroristický útok na vlak.

Útok, kdyby ho nepřekazila policejní akce, se měl odehrát 1. června. „Minimálně od září 2014 začali s přípravou přímého útoku proti dosud přesně neurčenému nákladnímu vlaku převážejícímu vojenský materiál nebo osobní motorová vozidla značky Hyundai,“ píše se v policejním protokolu, který má server Lidovky.cz k dispozici.

Zásah proti extrémistům

Celorepublikový zásah proti levicovým extremistům začal na konci dubna brzy zrána. Během jedné z prohlídek v Brně našli vyšetřovatelé i nástražný výbušný systém (více ZDE). Policie připisuje v odůvodnění zásahu proti extremistům Petrovi S. členství v Síti revolučních buněk, které stojí za žhářskými útoky na policejní auta, mýtné brány a několik firem. 

Sám obviněný spojení s extremisty ale odmítá. „Několikrát mně i policii členství popřel. Můj klient se od jejich aktivit distancuje, není jejich členem a není s nimi ani nijak názorově propojený,“ tvrdí advokát Petra S. Petr Šťastný.

Policie zasahovala 28. dubna na několika místech České republiky v rámci akce proti extremismu. Na snímku vyšetřovatelé vcházejí do panelového domu v ...

Ve vazbě skončili po policejní akci tři muži. Petr S. a jeho spolupracovník Martin I. s přítelkyní Alexandrou Š. jsou policií viněni z terorismu. Další dvě dívky vyšetřovatelé obvinili z nepřekažení trestného činu. Ve vazbě skončil také jistý Aleš z Brna, který měl mít v bytě nástražné zařízení schované v kovové trubce. Tomu hrozí trest za nedovolené ozbrojování.

I když lidé blízcí Petrovi S. označují členy skupiny za pacifisty nesnášející válku, podle Štěpána Výborného, experta na extremismus z Masarykovy univerzity, se tento pohled na svět s jejich přesvědčením nevylučuje. „V minulosti extremisté útočili právě proto, že chtěli zabránit válce. Pro tu Síť revolučních buněk mohl být tím nepřítelem míru vlak NATO, který převážel ten vojenský materiál,“ míní Výborný.

PSALI JSME TAKÉ:

Autor: jzl
  • Mohlo by vás zajímat