130 let

Zdravotníci při vyšetření přítomnosti nového koronaviru. | foto: ČTK/via AP

Tým vedený Čechem vyvinul v Americe možný lék na koronavirus. Původně měl být proti ebole

Svět
  •   14:40
Kalifornie/Praha - Kalifornská společnost Gilead Sciences poskytne přípravek remdesivir pro experimentální léčbu pacientů nakažených novým typem koronaviru 2019 nCoV. Lék v minulosti vyvinula v USA skupina vědců vedená Čechem Tomášem Cihlářem, původně kvůli ebole.

„Před několika lety tým vedený vicepresidentem firmy Tomášem Cihlářem tuto látku vyvinul jako potenciální lék proti ebole. Epidemie eboly skončila dřív, než mohla být látka řádně otestována, ale mezitím se ukázalo, že je účinná i vůči řadě dalších RNA virů včetně koronaviru SARS a jeho příbuzného MERS,“ napsal na svém facebookovém účtu Jan Konvalinka z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. 

Pracovníci zdravotního oddělení na prevenci chorob dezinfikují ulice města v...
Ochranné prostředky chrání před nákazou koronavirem

Remdesivir u pacientů nakažených ebolou testoval americký Národní institut alergií a infekčních chorob (NIAID). Jeho účinnost se ale tehdy ukázala jako slabší oproti jiným léků. Ředitel institutu Anthony Fauci nicméně pro agenturu Reuters nedávno uvedl, že přípravek bude zřejmě lépe fungovat proti novému viru z Číny. „Zdá se, že remdesivir byl zatím úspěšně vyzkoušen u jednoho amerického pacienta,“ nepřímo potvrdil Fauciho slova Konvalinka.

ON-LINE: Čína kritizuje USA: Jdou špatným příkladem, šíří paniku kvůli koronaviru

„Před léčbou měl pacient vysoké horečky, po ošetření se to zlepšilo, už nepotřeboval respirátor. Obecně se cítil mnohem lépe,“ řekl pro The Wall Street Journal lékař George Diaz, který nakaženého muže ošetřoval. Nyní se lék chystají otestovat přímo ve Wu-chanu.

Výhoda v předešlém testování

Lék funguje tím stylem, že blokuje rozmnožování viru a brání tak šíření jeho genetické informace. Přestože dosud není celosvětově licencován ani schválen, jsou i takovéto léky někdy používány v naléhavých případech, kdy se zdravotníci domnívají, že by mohly pomoct pacientům, u kterých nic jiného nezabírá. To byl právě případ amerického pacienta.

Světová zdravotnická organizace kvůli koronaviru vyhlásila globální stav nouze. Nakažených je skoro 10 tisíc lidí

 „Některá konsorcia jsou schopna vyvinout vakcínu za čtyři měsíce, ale další testování na lidské populaci, aby se vakcína ukázala jako bezpečná a účinná, by trvalo mnohem déle,“ uvedl již dříve v rozhovoru pro Lidovky.cz epidemiolog Rastislav Maďar z Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Vzhledem k tomu, že remdesivir už ale v minulosti na lidech testován byl, mohlo by to podstatně zkrátit jeho dobu uvedení na trh. Testy navíc tehdy neukázaly žádné zásadní vedlejší účinky.

Tomáš Cihlář je jedním z žáků Antonína Holého. Muže, který stál za vývojem jednoho z nejúčinnějších léků v boji proti AIDS. Americká firma Gilead Sciences vyrábí mimo jiného lék Viread, užívaný právě v léčbě AIDS a používá i další patenty na některé Holého léky.

Koronavirem, který se od prosince šíří z čínského města Wu-chan, se v Číně a zahraničí nakazilo už více než 17 300 lidí. Nákaza si vyžádala 362 obětí, z toho 361 v Číně a jednu na Filipínách.

Autor: Luboš Jirsa
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás