Středa 21. října 2020svátek má Brigita 15 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak motorkáři informují o převýchově kmotra Nováka? V jednom odstavci o šesti větách

Alexandr Novák a jeho „zachránci“ - motorkáři ze sdružení Gryphons. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Novák a jeho „zachránci“ - motorkáři ze sdružení Gryphons. | foto: Facebook Gryphons Most

PRAHA „Pravidelně se účastní klubových dnů,“ stojí ve zprávě o převýchově Alexandra Nováka. Tu vypracovalo motorkářské sdružení Gryphons, které za propuštěného exsenátora a severočeského kmotra poskytlo záruku. Sdělení o jeho nápravě je ale velmi stručné: vešlo se do jednoho odstavce o šesti větách, do kterých je vtěsnáno přesně 79 slov.

Tak jako stačilo málo k jeho propuštění z vězení, ani dosavadní zprávy o jeho pobytu na svobodě nejsou obsáhlé. Respektive zatím jen jedna zpráva, kterou sdružení Gryphons dokládá, jak se na svobodě stará o exsenátora a severočeského kmotra Alexandra Nováka.

Neustálý kontakt s motorkáři

„Pan Alexandr Novák se pravidelně účastní našich klubových dnů, kde se setkává se všemi členy našeho sdružení. Tyto klubové dny se konají 1x v týdnu,“ stojí v úvodu samotné zprávy o nápravě. Tu sdružení doručilo na Okresní soud v Chomutově, který o Novákově propuštění rozhodoval, v polovině července.

Předseda sdružení motorkářů Jan Zálešák dále píše, že Novák se „aktivně účasnil všech veřejných akcí, které jsme organizovali jak pro své členy, tak pro širokou veřejnost“.

A údajně tak není pochyb o tom, že motorkáři na Nováka působí výchovně. „S panem Alexandrem Novákem jsme tak v neustálém kontaktu a dohlížíme na jeho začlenění do společnosti. Někteří členové jsou s panem Novákem v denním kontaktu. Minimálně 1x týdně všichni členové našeho sdružení,“ stojí ještě v dokumentu, který má server Lidovky.cz k dispozici.

Pracuje svědomitě a bezodkladně

Tím celá zpráva o převýchově končí. Přílohou ještě sdružení dodalo potvrzení od zaměstnavatele, kde Novák pracuje, tedy rodinné firmy podnikající v realitách. „Zaměstnanec dodržuje pracovní dobu. Své povinnosti si plní svědomitě a bezodkladně,“ stojí v potvrzení s tím, že Novák vykonává funkci obchodního zástupce ‚vyššího stupně‘, a to bez zkušební lhůty.

Každopádně Novákův život na svobodě je poměrně dobrodružný a často pobývá i v zahraničí (více čtěte ZDE). Kromě víkendových pobytů třeba v Domažlicích trávil například srpen v chorvatském Dubrovníku, kam v rámci převýchovy odjel se svými motorkáři grilovat ryby či popíjet pivo, informovala MF Dnes. A nějaký čas strávil také na Floridě.

Soud se poradil za šest minut

Harmonogram jednání

 • 08:42 - dne 7. května začalo ve Věznici Všehrdy jednání o podmínečném propuštění Alexandra Nováka.
 • 09:07 - soud přerušil jednání za účelem porady senátu.
 • 09:13 - senát se vrátil z porady a ohlásil výsledek jednání: odsouzený Alexandr Novák se podmíněně propouští na svobodu.
 • 09:15 - konec veřejného zasedání.
 • 14:00 - Alexander Novák opustil brány věznice.

Motorkáři z Gryphons dostali Nováka z vězení letos v květnu. Bylo to přesně měsíc poté, co jiný soud zamítl jeho žádost o podmínečné propuštění.

S novou zárukou se poté vytasilo právě sdružení Gryphons. Jak už dříve informoval server Lidovky.cz, o záruce motorkářů se soud pod vedením předsedy Ivana Nováka (shoda jmen; poznámka redakce) poradil za pouhých šest minut, celé řízení trvalo celkem 33 minut.

Bleskové rozhodnutí ale soudce hájil už tehdy: „V porovnání s jinými případy trvalo jednání nezvykle dlouho. většinou nařizujeme veřejné zasedání na dobu 15 minut pro rozhodnutí o jednom případu a většinou je rozhodnuto do deseti minut,“ uvedl na dotaz serveru Lidovky.cz (viz box Harmonogram jednání).

Chronologie kauzy Novák

 • Případ úplatku se datuje do roku 1999, kdy byl Novák chomutovským starostou. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské za více než 317 milionů korun německé firmě, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových.
 • Novák byl obviněn v roce 2003.
 • Na konci roku 2010 označil soud transakci za korupci a Nováka nepravomocně potrestal dvouletou podmínkou a pětimilionovou pokutou.
 • Konečný verdikt čtyřletého vězení padl v červnu 2012.
 • Do vězení nastoupil Novák 2. dubna 2013.
 • Motorkářské sdružení Gryphons bylo registrováno dne 17. dubna 2013.
 • VÍCE k tématu si můžete přečíst ZDE.
Kmotr Alexandr Novák

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...