Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Seriály

Krasobruslařská hvězda a Štaidlova přítelkyně. Hana Mašková nepřežila střet s kamionem


Na dobovém snímku z ledna 1968 je uvedeno, že se pražská sportovní hala právě stala dostaveníčkem československých krasobruslařů, kteří se zde připravovali pod vedením svých trenérů na blížící se mistrovství Evropy ve Švédsku a ZOH v Grenoblu. Hana Mašková byla jistě v tréninku svědomitá – v Grenoblu nakonec získala bronzovou olympijskou medaili. | foto: ČTK

Premium Seriál
Psal se 31. březen roku 1972. Běžný program rozhlasového vysílání náhle přerušila mimořádná zpráva. Hana Mašková, bývalá mistryně Evropy v krasobruslení, zahynula při autonehodě ve Francii. Bylo jí pouhých dvaadvacet let.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Seriál Pohnuté osudy

V období kolem okupace v roce 1968 měl český národ několik sportovních idolů, k nimž se upínal v době závanu svobody, zrady i v následujícím marasmu. Gymnastku Věru Čáslavskou, hokejové reprezentanty, kteří se nebáli rvaček s nenáviděnými Rusáky. A také Hanu Maškovou, královnu piruet. Smrt krásné a úspěšné dívky byla uprostřed chmurného času další ránou. „Na Hanku vzpomínám s láskou. Byla jsem spíš její starší kamarádkou a důvěrnicí,“ vzpomínala Míla Nováková, která připravovala Maškovou několik let včetně období největší slávy.

Světlo po rodinné tragédii

Byla při tom, když se krasobruslařka v roce 1968 ozdobila evropským stříbrem a z Grenoblu přivezla olympijský bronz. A když v letech 1967 a 1969 získala evropská stříbra.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Pronájem 2+kk, 45 m2, Staré Město
Pronájem 2+kk, 45 m2, Staré Město

Mahenova, Staré Město, okres Uherské Hradiště
12 000 Kč/měsíc