Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
130 let

Lidovky.cz

Seriály

„Dosť bolo Havla!“ Zvědavý prezident málem dostal na budku na demonstraci v Bratislavě


Václav Havel 14. 3. 1991 v Bratislavě pronásledován davem poté, co prošel kolem manifestace k výročí Slovenského státu | foto: ČTK

Premium Seriál
Když byl 13. října 1990 na sněmu OF v Praze Václav Klaus zvolen předsedou OF, ihned přistoupil k přestavbě hnutí na pravicovou politickou stranu. Sněm OF konaný 12. a 13. ledna 1991 v pražské Hostivaři schválil usnesení o přeměně hnutí v politickou stranu s individuálním členstvím vylučujícím současně členství v jiné straně; 23. února 1991 se pak v Praze uskutečnil poslední republikový sněm OF, který hroutící se subjekt rozdělil na dvě části.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Rozpad Československa

Seriál Rozpad Československa k 30. výročí rozdělení republiky mapuje události před 30 lety a připomíná málo známá fakta.

Autor seriálu, historik Jan Rychlík – mimochodem přímý účastník tehdejších vrcholných státoprávních jednání - nás provede bouřlivým obdobím začátku 90. let, jež vedlo k rozpadu společného státu Čechů a Slováků.

Rozpad Československa (666x363)

Pokračovatelem původního OF se stalo Občanské hnutí (OH) vedené ministrem zahraničí a místopředsedou federální vlády Jiřím Dienstbierem. Pravicová složka někdejšího OF se transformovala během dvou měsíců v Občanskou demokratickou stranu (ODS). Ustavující sněm ODS se formálně uskutečnil 20. a 21. dubna 1991 v Olomouci, jejím předsedou byl zvolen opět Václav Klaus.

Nastaly komplikace: většina ministrů federální i české vlády nominovaná za OF se hlásila k Občanskému hnutí, ale většina poslanců obou zákonodárných sborů inklinovala naopak k ODS. K OH se hlásila jak předsedkyně ČNR Dagmar Burešová, tak premiér Petr Pithart, který se stal jeho místopředsedou. Pithartova vláda se tak fakticky postupně stávala vládou menšinovou. Pithart i Burešová se snažili pokračovat při česko-slovenských jednáních v dosavadní koncepci, naráželi však na odpor pravicových ministrů i většiny poslanců ČNR.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!