130 let
Václav Havel 14. 3. 1991 v Bratislavě pronásledován davem poté, co prošel kolem...

Václav Havel 14. 3. 1991 v Bratislavě pronásledován davem poté, co prošel kolem manifestace k výročí Slovenského státu | foto: ČTK

Premium

Seriál

„Dosť bolo Havla!“ Zvědavý prezident málem dostal na budku na demonstraci v Bratislavě

Seriály
  •   11:00

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Když byl 13. října 1990 na sněmu OF v Praze Václav Klaus zvolen předsedou OF, ihned přistoupil k přestavbě hnutí na pravicovou politickou stranu. Sněm OF konaný 12. a 13. ledna 1991 v pražské Hostivaři schválil usnesení o přeměně hnutí v politickou stranu s individuálním členstvím vylučujícím současně členství v jiné straně; 23. února 1991 se pak v Praze uskutečnil poslední republikový sněm OF, který hroutící se subjekt rozdělil na dvě části.

Rozpad Československa

Seriál Rozpad Československa k 30. výročí rozdělení republiky mapuje události před 30 lety a připomíná málo známá fakta.

Autor seriálu, historik Jan Rychlík – mimochodem přímý účastník tehdejších vrcholných státoprávních jednání - nás provede bouřlivým obdobím začátku 90. let, jež vedlo k rozpadu společného státu Čechů a Slováků.

Rozpad Československa (666x363)

Pokračovatelem původního OF se stalo Občanské hnutí (OH) vedené ministrem zahraničí a místopředsedou federální vlády Jiřím Dienstbierem. Pravicová složka někdejšího OF se transformovala během dvou měsíců v Občanskou demokratickou stranu (ODS). Ustavující sněm ODS se formálně uskutečnil 20. a 21. dubna 1991 v Olomouci, jejím předsedou byl zvolen opět Václav Klaus.

Nastaly komplikace: většina ministrů federální i české vlády nominovaná za OF se hlásila k Občanskému hnutí, ale většina poslanců obou zákonodárných sborů inklinovala naopak k ODS. K OH se hlásila jak předsedkyně ČNR Dagmar Burešová, tak premiér Petr Pithart, který se stal jeho místopředsedou. Pithartova vláda se tak fakticky postupně stávala vládou menšinovou. Pithart i Burešová se snažili pokračovat při česko-slovenských jednáních v dosavadní koncepci, naráželi však na odpor pravicových ministrů i většiny poslanců ČNR.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: Jan Rychlík