130 let
Moravské národní obrození. Příznivci strany Moravané, která sice vznikla až po...

Moravské národní obrození. Příznivci strany Moravané, která sice vznikla až po rozpadu ČSFR, ale navázala na samosprávné požadavky moravistů, si vždy v březnu připomínají výročí sčítání lidu z roku 1991, kdy se k moravské národnosti přihlásilo 1,4 milionu lidí. | foto: ČTK

Premium

Seriál

Trojfederace neměla naději uspět. S moravskou kartou však občas hrála česká i slovenská strana

Seriály
  •   11:00

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Státoprávní jednání komplikovala i otázka postavení Moravy a Slezska. Již v prosinci 1989 byla obnovena Společnost pro Moravu a Slezsko (SMS) Boleslava Bárty, která existovala již v roce 1968. V únoru 1990 se v Brně a v Olomouci konala shromáždění požadující rehabilitaci zvláštního postavení Moravy.

Rozpad Československa

Seriál Rozpad Československa k 30. výročí rozdělení republiky mapuje události před 30 lety a připomíná málo známá fakta.

Autor seriálu, historik Jan Rychlík – mimochodem přímý účastník tehdejších vrcholných státoprávních jednání - nás provede bouřlivým obdobím začátku 90. let, jež vedlo k rozpadu společného státu Čechů a Slováků.

Rozpad Československa (666x363)

Sněm SMS se 1. dubna 1990 v Kroměříži rozhodl přetvořit v novou organizaci s názvem „Hnutí za samosprávnou demokracii – Společnost pro Moravu a Slezsko“ (HSD-SMS) a vystoupit samostatně ve volbách. Zároveň přijal deklaraci požadující vytvoření samosprávných celků, tj. zemí Čech, Moravy se Slezskem a Slovenska (s jejich národními či etnickými pospolitostmi), sjednocených ve společný československý stát na spolkovém principu.

V červnových volbách 1990 se moravisté dostali do ČNR i do FS. HSD-SMS dokonce vstoupilo do české vlády Petra Pitharta, kde získalo ministerstvo kontroly, což byl vrchol úspěchu. Strana však záhy nebyla spokojená s politikou OF ve věci Moravy, a tak již 20. října 1990 na druhém sněmu v Kroměříži jednala o odchodu z vlády a navíc žádala urychlené přijetí zákona o zemském zřízení.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: Jan Rychlík