130 let

Demonstranti přelézají plot kolem vládní budovy | foto: ČTK

Aktualizováno

Thajci opět obléhají vládní budovy, přerušili dodávky elektřiny

Svět
  •   12:15aktualizováno  13. prosince 10:59
BANGKOK - Protivládní demonstranti ve čtvrtek v thajském hlavním městě obnovili svou taktiku obléhání vládních úřadů. Přerušili dodávku elektřiny do sídla premiérky Jinglak Šinavatrové a vyzvali policii, aby tyto komplexy opustila, informovala agentura AP.

Protestující, kteří se před předčasnými volbami plánovanými na 2. února 2014 snaží nahradit kabinet nevolenou radou, pohrozili, že pokud policie neodejde, vynutí si vstup do úřadů silou.

Při předchozích podobných konfrontacích se policie stáhla a dovolila protestujícím do objektů ministerstev vstoupit. Tato změna postoje následovala po násilných střetech, které si vyžádaly několik mrtvých.

ČTĚTE TAKÉ:

Protesty v Thajsku trvají už několik týdnů. V pondělí premiérka oznámila rozpuštění dolní komory parlamentu a slíbila uspořádat co nejdříve předčasné volby. Lídři protestního hnutí ale hodlají v masových demonstracích pokračovat s cílem dosadit do čela země nevolený orgán. Požadují také demisi Šinavatrové, což ale premiérka odmítá.

Protestující chtějí svrhnout Šinavatrovou, aby se zbavili vlivu jejího bratra, bývalého thajského premiéra Tchaksina Šinavatry, který byl odstraněn při armádním převratu v roce 2006 a od té doby žije v exilu, aby nemusel do vězení za zneužívání moci.

Na čí straně je armáda?

Vůdce opozice Sutchep Tchaugsuban, který stojí v čele nynějšího vzbouření, se opět pokusil dostat armádu otevřeně na svou stranu, když její velení vyzval, aby se konečně rozhodlo, kam se přikloní. Nicméně vojáci i státní policie jeho návrh na setkání odmítli. Mluvčí pozemních sil prohlásil, že armáda musí v konfliktu zachovat neutralitu.

K večeru ale armáda vydala prohlášení, v němž podle agentury Reuters Tchaugsubana pozvala, aby se v sobotu připojil k velitelům pozemních vojsk, námořnictva a letectva na semináři věnovanému "hledání východiska pro Thajsko". V komuniké se bez upřesnění konstatuje, že prostředníkem bude vrchní velitel a že se k jednání připojí "další účastníci".

Motivy tohoto kroku zpolitizované thajské armády, která již vícekrát provedla puč, nejsou podle Reuters zatím zcela jasné. Postup vojenských špiček je velice bedlivě sledován vzhledem k jejich tiché podpoře naznačované v uplynulých osmi letech nepřátelům Šinavatry.

Premiérka ve čtvrtek v televizi oznámila, že vláda připravuje vlastní diskusní fórum na neděli. Jeho účastníci, jimiž mají být zástupci všech částí společnosti, se prý pokusí připravit návrhy na reformu země po únorových předčasných volbách.

Expremiér obviněn z vraždy

Ve stínu protivládních protestů byl thajský expremiér Apchisit Vedžadžíva (ve funkci 2008-2011) byl obviněn z vraždy za svůj podíl na potlačení demonstrací v roce 2010. Vedžadžíva, nynější šéf thajské opoziční Demokratické strany, je podle žalobců odpovědný za represe proti demonstrantům před třemi lety, při nichž bylo 90 lidí zabito a 1900 zraněno.

Z podílu na potlačení nepokojů v roce 2010 je rovněž vyšetřován vůdce opozice Sutchep Tchaugsuban. Na rozdíl od bývalého premiéra se ve čtvrtek ale k soudu nedostavil. Oba měli vydat příkaz k palbě do davu demonstrantů.

Apchisit Vedžadžíva (uprostřed)

Thajský opoziční předák Suthep Thaugsuban

Velitelství thajské armády a státní policie ve čtvrteodmítlo návrh na setkání s Tchaugsubanem. Politik se na setkání chtěl pokusit získat podporu thajských ozbrojených sil v nynějším dramatickém sporu s vládou. Mluvčí pozemních sil prohlásil, že armáda musí v konfliktu zachovat neutralitu.

Malá skupina protivládních demonstrantů ve čtvrtek podle agentury Reuters v Bangkoku pronikla do areálu premiérské kanceláře. Útočníci objekt po několika minutách opustili, aniž došlo ke srážkám s policisty. Útočníci údajně chtěli svou akcí dosáhnout toho, aby pořádková policie areál opustila.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás