130 let
Čarnogurský poprvé v Praze (po Havlově pravici). Snímek je z 28. listopadu...

Čarnogurský poprvé v Praze (po Havlově pravici). Snímek je z 28. listopadu 1989, kdy delegace OF jednala s Adamcovou vládou. | foto: ČTK

Premium

Seriál

Češi upřeli po revoluci hlavní pozornost na federální vládu. Slováci víc řešili orgány národní

Seriály
  •   11:00

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Na prvních porevolučních jednáních s federální vládou Ladislava Adamce se VPN přímo nepodílela. Šlo především o organizační a technické důvody. OF mělo lepší výchozí pozici, protože sídlilo v Praze. VPN mohla v Bratislavě jednat jen se slovenskými orgány.

Rozpad Československa

Seriál Rozpad Československa k 30. výročí rozdělení republiky mapuje události před 30 lety a připomíná málo známá fakta.

Autor seriálu, historik Jan Rychlík – mimochodem přímý účastník tehdejších vrcholných státoprávních jednání - nás provede bouřlivým obdobím začátku 90. let, jež vedlo k rozpadu společného státu Čechů a Slováků.

Rozpad Československa (666x363)

Teprve koncem listopadu dostala spolupráce OF a VPN konkrétnější podobu. Do Prahy přijel slovenský katolický aktivista, právník Ján Čarnogurský, čerstvě propuštěný z vyšetřovací vazby.

Spolu s Václavem Havlem a delegací OF předložili 28. listopadu Adamcovi požadavky: na demisi kabinetu, zrušení vedoucí úlohy KSČ v ústavě, zrušení cenzury, odchodu zprofanovaných politiků včetně Husáka, zrušení Lidových milicí a sestavení nové, koaliční vlády. Pokud by požadavky splněny nebyly, pohrozila delegace novou generální stávkou (první proběhla den před tím, 27. listopadu).

Následující den se uskutečnilo jednání mezi VPN a OF. Za VPN se ho zúčastnili Milan Kňažko, Ján Budaj, Vladimír Ondruš, Miroslav Kusý, Peter Zajac a Martin Bútora. OF a VPN se dohodly na úzké spolupráci, přičemž vydaly prohlášení, že se vzájemně respektují jako reprezentanti českého a slovenského občanského hnutí v příslušné republice. Za společný cíl byla prohlášena demokratická česko-slovenská federace, kde by žili v přátelství Češi a Slováci i ostatní národy a národnosti.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
Autor: Jan Rychlík