130 let
Aktualizováno

Najednou všechno ztichlo, pak se ozval zvuk, jako když se blíží vlak, popsal svědek řádění tornáda

Česko
  •   10:20aktualizováno  13:28
Hrušky - Zřejmě nejhorší noc v životě za sebou mají někteří obyvatelé Hrušek na Břeclavsku, kde žije přibližně 1600 lidí. Čtvrteční bouřka a silný vítr, který se Hruškami prohnal, zničil zhruba třetinu obce a tamní domy bude pravděpodobně nutné zbourat. Zbyly z nich jen obvodové zdi bez oken a střech.

Zničené střechy má většina domů, pouze 15 procent zůstalo bez újmy, řekl  místostarosta Hrušek Marek Babisz. Místní od rána pracují na úklidu, do nejvíce postižené části se ale nedostanou, musí počkat na kontrolu statika.

Následky tornáda v obci Mikulčice
Následky tornáda v obci Mikulčice

„Škody zatím vůbec nedokážu odhadnout, některé nemovitosti jsou na zboření. Když vidím, jak to tady vypadá, nevím, kdy se život vrátí do normálu. Nemáme střechu na základní a mateřské škole, chybí věž kostela. Jsme zatím bez elektřiny a plynu. 

OBRAZEM: Zničené domy, ulice poseté troskami. Úsvit odhalil následky ničivého tornáda na Moravě

Nejpostiženější části prochází statik a lidé od energetiky a určují, který dům se zdemoluje, a který je v pořádku, tam postupně pouštíme občany,“ poznamenává Babisz. Jak zjistila zpravodajka ČTK na místě, neustále vypadává i mobilní signál.

Vedení obce je od brzkého rána na úřadě k dispozici místním. Místostarosta zvedá jeden telefon za druhým, snaží se zapisovat všechny požadavky. Do toho přicházejí místní, mnohdy se slzami v očích. „Nevíte, jestli si tady můžu nabít telefon? Má přijet syn, potřebuji se s ním spojit,“ říká starší žena, jejíž dům je v části za kostelem, kterou tornádo postihlo nejvíc. „Mám smetený dům, žila jsem v něm 36 let. Mám tam i léky a nemůžu tam,“ dodává.

Přes 100 jednotek hasičů pátrá po lidech v sutinách. Armáda poslala ženisty, policie nasadila i drony

Do obce neustále proudí hasičské a úklidové vozy. Ty plní především spadané a rozbité tašky ze zničených střech. Kdo nepracuje, baví se se sousedy. „Mysleli jsme si, že jsme na tom špatně, ale když vidíme to vaše, dopadli jsme ještě dobře,“ zní z jedné ze skupin. Z jiné se ozývá: „Aspoň, že jsme přežili ve zdraví.“

Podle Babisze se v obci dva lidé vážně zranili, pět středně a 20 lidí utrpělo lehčí zranění, například se pořezali od skla. Pro ty, kteří byli v Břeclavi v nemocnici, zajistila obec nocleh na tamním internátě. Dalším pomohli sousedé, jejichž domy tornádo neponičilo. Někteří odjeli na noc k příbuzným do jiných obcí.

Dunělo to jako tanky

Jako dunění tanků připadalo jednomu z obyvatel Lužic na Hodonínsku tornádo, které se obcí prohnalo ve čtvrtek večer. Starší muž řekl, že se schoval do sklepa. Bouřka mu vzala střechu, rozbila okna i stěny. Bouřka zasáhla Břeclavsko a Hodonínsko, kde ničila domy i auta. Zasáhla několik obcí.

Muž bydlí v obci asi 45 let, tehdy měl nový dům. Nyní je z něj pryč střecha, vyvrácené stromy jsou opřené o zdi, okna jsou zcela rozbitá. „Když to přišlo, dunělo to jako tanky. Trochu se to zastavilo o domy před námi, ale vzalo to střechu. Schoval jsem se do sklepa,“ uvedl muž.

Dodal, že manželka a další obyvatelé domu se pohybovali ve spodní části, manželka byla zraněná. Nyní muž našel azyl u dcery v nedalekých Dubňanech. „Byl tady statik a říkal, že statika je dobrá. Nemám poškozené stropy,“ řekl.

Na statika zatím čeká rodina z domu na hlavní ulici, které bouřka sebrala střechu. „Člověk se těšil na víkend, na grilování a přijde tohle. Platíme hypotéky, je to špatné,“ uvedl muž z tohoto domu.

Bouřky zasáhly především Lužice, Moravskou Novou Ves, Hrušky, Mikulčice a další obce. Z domů odletěly střechy, jsou poničené zdi, rozbitá jsou okna i auta.

Vítr ustal, bylo ticho

Pouhé tři minuty stačily k tomu, aby se jejich domy staly neobyvatelnými. V době, kdy se obvykle chystají jít spát, museli najednou hledat nocleh, protože jejich domy přišly o střechu. Obyvatelé Lužic na Hodonínsku jsou většinou otřeseni, své zážitky popsali reportérce anonymně, ale jejich příběhy se podobají.

„Dívali jsme se s přítelkyní na televizi, venku pršelo, blížila se bouřka. Najednou všechno ztichlo, vítr přestal a pak se ozval zvuk, jako když se blíží vlak. Sotva jsme stačili odstoupit od okna a schovat se za stěnu, vyrazilo to celé okno. Kdybychom tam stáli, nejspíš bychom nepřežili,“ popsal čtyřicátník, který zoufale obcházel dům, který prošel rekonstrukcí za 600 000 korun.

„Zrovna jsem doplatil hypotéku a dům je na stržení. Nevím, kde začít, jen tu chodím a kouřím,“ posteskl si. Průchod tornáda v pořádku přestáli i jeho dva psi, kocour se stihl schovat ve sklepě.

Nedaleko stojí na hlavním tahu vesnicí další dům bez střechy, obývá ho čtyřčlenná rodina. Jeho stěna je čerstvě označena dvěma křížky. První je hnědý a označuje domy, kde pod sutinami nikdo nezůstal. Druhý je oranžový a znamená, že dům má špatnou statiku a jeho obyvatelé nesmí dovnitř.

„Přišlo to úplně znenadání, trvalo to asi tři minuty. Snažili jsme se s dětmi schovat, naštěstí jsme všichni v pořádku. Azyl jsme našli u maminky, která tady taky žije, ale jako zázrakem ji to nezasáhlo,“ popisuje čtyřicátnice. Rodinný dům má střechu očesanou až na krov, vybitá okna, garážová vrata jsou pryč. Dvě auta stále stojí před domem, ale jsou úplně zničená.

Zničená třetina vesnice

Bouře v Lužicích zasáhly asi třetinu obce a zničily 120 domů. Z toho zhruba do 20 bude nutné zbourat, řekl starosta Tomáš Klásek. Podle něj se budou škody počítat ve stovkách milionů korun. 

„U nás to odhadem zasáhlo asi 30 procent obce, je zasaženo nějakých 120 baráků. Část je soukromých, ale je tam i obecní majetek,“ řekl Klásek. Podle něj domy z větší části prohlédl statik. „Jsou tam domy, které jsou určené k celkové demolici, těch bude počítám do 20. A jsou tam i domy, které jsou jen k částečné demolici, to je třeba můj případ,“ řekl starosta.

Podle něj většina lidí z poškozených domů našla zázemí u příbuzných a známých. „Kdo ale nevěděl, kudy kam, pro toho jsme uvolnili sportovní halu. Azyl tam našlo asi 25 lidí. Bude to ale na krátkou dobu, potom budeme řešit, co dál z hlediska měsíců, než se dají domy dohromady,“ dodal Klásek.

Autor: ČTK
  • Mohlo by vás zajímat
  • Vybrali jsme pro Vás