Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Míšenec, který chtěl být nacista, knězi roztříštil sekerou hlavu a dívku vyhodil z jedoucího vlaku

Lidé

  5:00
LONDÝN/PRAHA - V 70. letech minulého století to byla v Londýně zámožná čtvrť. V oblasti Chelsea ale začalo docházet k velkému množství krádeží a loupežných přepadení. Policie si s nimi nevěděla rady a navíc při přepadeních začaly umírat starší ženy...

Patrick Mackay se svastikou na ruce. foto: Repro Born to Kill?

Sérioví vrazi

Server Lidovky.cz vám od ledna vždy na začátku týdne přináší seriál - příběhy největších sériových vrahů světa. Všechny případy najdete na www.lidovky.cz/vrazi.

Sérioví vrazi.

Isabelle Griffithsová byla vdovou po zámožném chirurgovi. Na počátku roku 1974 ji ale někdo zabil. Někdo, koho sama pustila dovnitř svého domu, ji zardousil a pobodal. 84letou ženu našli až po dvou týdnech na podlaze vlastní kuchyně. Nůž byl vedle těla vražený v podlaze. Policie se neměla čeho chytit a krádeže a přepadení dál pokračovaly.

10. března 1975 přišla další žena o život. Také Adele Priceová pustila vraha dobrovolně dovnitř a ten ji zardousil. Když pachatel vycházel z domu, minul mladou dívku. Byla to vnučka ženy, kterou právě zabil. Jenže popis ani stopy opět nic nepřinesly.

Kněz se nevrátil z procházky

Detektivové přesto pojali podezření, že spolu tyto vraždy - a možná i další - souvisí a panovaly obavy, že v nich pachatel bude pokračovat. K týmu, který činy vyšetřoval, se přidaly posily. „Metropolitní policie si začala uvědomovat, že se vraždy rozmáhají. A že také netuší, kdo je má na svědomí a kde má pátrat,“ řekl v dokumentu Born to Kill? Ken Tappenden, bývalý policejní inspektor.

Další vražda opravdu přišla. Tentokrát se však vymykala. Vrah udeřil ve vesnici Shorne za okrajem Londýna. 63letý kněz Anthony Crean byl v oblasti znám tím, že pomáhal potřebným a že ho všude doprovázel jeho Jack Russell teriér. 22. března 1975 jeptišky zalarmovaly policii, protože se otec Crean nevrátil z vycházky, jeho pes však ano.

Otec Anthony Crean.

Kněz byl nakonec objeven ve svém vlastním domě. „Nějaká jeptiška tam křičela, protože otce našla ve vaně plné krve. Měl na sobě vlněný kabát, boty a na hlavě klobouk,“ popsal inspektor Tappenden. Creana někdo zavraždil sekerou, která byla nalezena zakrvácená v domě pod schody.  Vrah roztříštil lebku kněze tupou stranou nástroje.

V šoku zůstala z brutálního útoku celá vesnice i policisté. Tappenden celou noc nad vraždou přemýšlel. Nakonec si vzpomněl, že se před rokem a půl otec Crean pokoušel pomáhat jednomu problematickému dvacetiletému mladíkovi, ten ho však ale nakonec okradl o šek na 30 liber. Onen zloděj, který šek upravil a nechal si ho vyplatit, se jmenoval Patrick Mackay.

Z týraného dítěte tyranem

Snímky z fotobudky krátce před vraždou kněze.

Ten prožil většinu života v chudinské části hrabství Kent. Matka pocházela z Guyany, otec byl Angličan. A také násilník a alkoholik. Než v Patrickových 10 letech zemřel na infarkt, často si na synovi vyléval zlost. Z týraného dítěte se ale poté stal tyran. Začal terorizovat svou matku a dvě sestry, často v domě zasahovala kvůli násilí policie.

Náctiletý Mackay mučil zvířata, zkoušel zapalovat různé objekty, útočil na spolužáky i spolužačky, okrádal starší lidi. Učitelky ve škole, i policisté, kteří ho vyšetřovali, předvídali že jednoho dne někomu opravdu hodně ublíží. Což se potvrdilo, když se pokusil zabít matku a poté spáchat sebevraždu.

V 16 letech ho tedy psychiatr diagnostikoval jako psychopata. Od roku 1968 do roku 1972 byl zavřený v psychiatrické léčebně. Dvacetiletý mladík, zdánlivě „vyléčený“, se pak toulal po Londýně, často opilý či pod vlivem drog. I když byl sám míšenec, začal obdivovat nacistickou ideologii.

Dokonce měl doma sbírku nacistických památek, jeho pokoj připomínal nacistickou svatyni. Sám se začal nazýval „Franklin Bollvolt I.“, což měl být jakýsi nástupce Adolfa Hitlera. Sám sebe přesvědčil, že je čistý árijec...

Patrick Mackay už zřejmě nikdy nevyjde na svobodu.

Když si po vraždě kněze inspektor Tappenden na Mackaye a jeho krádež šeku vzpomněl, okamžitě v něm ulpěl pocit, že právě on je vrahem. Nechal vyhlásit po 22letém muži pátrání. Policie ho o dva dny později našla v jedné rodině v Londýně, u níž bydlel. K vraždě otce Creana se bez váhání přiznal. A také k mnoha dalším zločinům.

Dívku vyhodil z jedoucího vlaku

Otisky prstů se totiž shodovaly s otisky vraha Priceové. Mackay se přiznal k mnoha dalším vraždám, včetně toho, že v červnu 1973 vyhodil z jedoucího vlaku mladou dívku - Heidi Mnilková pád do kolejí nepřežila. Celkově zavraždil Mackay 11-13 lidí, většinu z nich kvůli penězům.

Patrick Mackay po zadržení.

Proč však zabil kněze, s kterým až do krádeže šeku měl přátelské vztahy? Policii to vysvětlil, že se prostě „cítil podivně“. Přiznal se také, že po Creanově vraždě naplnil vanu vodou a pak hodinu krvavou scénu sledoval. Média o něm začala psát jako o „ďáblovu žákovi“ a „nejnebezpečnějším muži Anglie“.

K soudu šel Patrick Mackay obviněný z pěti vražd, kvůli nedostatku důkazů byl ale odsouzen jen za tři vraždy. V listopadu 1975 za ně dostal doživotí. Pětašedesátiletý Mackay je ve vězení už 42 let a zřejmě nebude nikdy propuštěn na svobodu.

Další případy

Kathryn Brightová, pátá obět BTK.
Caroline Clarkeová snila o cestě do Austrálie už od 10 let.

Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA
Rozdáváme tělové mléko Kind od Mádara ZDARMA

Kosmetiku Mádara určitě od nás už znáte – potkat jste je mohli veletrhu FOR KIDS v Praze nebo také v nedávném v uživatelském testování, kde jsme...