Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

20 let od povodní

Povodeň století: Hasič z Hluboké přežil Moravu i jižní Čechy

Před 20 lety. Strážník Městské policie v Ústí nad Labem hlídkuje u zaplavené silnice. foto: MAFRA

Seriál
Před dvaceti lety zaplavila Českou republiku stoletá voda. Zapátrali jsme v archivech LN a serveru Lidovky.cz po vzpomínkách.
  11:21

Roku 1997 mu voda odnesla dům. O pět let později Dobroslav Matěják, dvaapadesátiletý hasič z Hluboké nad Vltavou, znovu pomáhal odstraňovat následky povodně. V době rozsáhlých záplav, které v 90. letech zasáhly Moravu a východní Čechy, žil v Krnově. Velká voda mu tehdy doslova odnesla střechu nad hlavou. Matěják se z Moravy odstěhoval do jižních Čech, které záplavami obvykle netrpí.

V noci ze středy na čtvrtek pak okolí Českých Budějovic postihla největší povodeň za posledních sto let. Moravský hasič tentokrát pomáhal zachraňovat cizí majetek a životy.

„Ta voda prostě půjde za ním, ať se odstěhuje kamkoliv,“ říká se smíchem jeden z hlubockých hasičů na adresu svého kolegy, kterému přezdívají Bob. Už vážnějším hlasem ale podotýká, že by při záchranných pracích nechtěl být v kůži člověka, který už něco podobného jednou zažil. „Když jsme vynášeli lidi z domů, bylo na něm vidět, že se mu vzpomínky vrátily,“ tvrdí hasič.

Za tři dny naspali pár hodin

Dobroslavu Matějákovi však ani tíživé pocity nezabránily v tom, aby se zapojil do záchranných prací. Hlubočtí dobrovolní hasiči už od středečního večera na základě výzvy povodňové komise pomáhali evakuovat postupně obyvatele po celém toku řeky Malše pod římovskou přehradou, později vynášeli lidi i ze zatopených částí Českých Budějovic. Teprve v pátek se dostali domů do Hluboké, aby začali z odčerpáváním vody ze zatopených sklepů. Každý z hasičů spal za tři dny jen zhruba čtyři hodiny.

Co by Dobroslav Matěják poradil lidem, které postihl podobný osud jako jeho před pěti lety? „Ať vodu nikdy nepodceňují a na slovo poslouchají záchranáře,“ odpovídá. S rozhořčením v hlase vzpomíná na občasné hádky s některými evakuovanými lidmi, kteří nechtěli ve středu v noci opustit svůj majetek, nebo naopak nutili hasiče, aby dali přednost právě jejich sklepu.

„Když už se vám jednou něco podobného stane, naučíte se, že nejdůležitější je v tu chvíli záchrana života,“ tvrdí Matěják. Není podle něj dobré, když někdo spílá záchranářům s tím, že se o sebe dokáže postarat sám. „Takovému člověku bych na místě dal pár facek. Tohle není doba na falešné hrdinství,“ říká.

Matěják ví, o čem mluví. Jeho dům u Krnova před pěti lety srovnala voda se zemí, zbyly pouze základy. „Ani slovem nelže. Před rokem jsme se byli na tom místě s celou partou podívat,“ říká další z hlubockých hasičů.

Dobrovolníci – profesionálové

Dobrovolní hasiči se vedle profesionálů velkou měrou zasloužili o to, že si rozsáhlé záplavy zatím vyžádaly v jižních Čechách jen dva lidské životy. Dobrovolníci ze všech obcí kraje se podle názoru mnoha vytopených lidí chovali jako zkušení profesionálové, a hlavně dokázali včas reagovat na pokyny povodňového štábu.

„Musím přiznat, že evakuace celé čtvrti byla výborně zorganizovaná,“ potvrzuje například Daniel Svoboda z českobudějovické Havlíčkovy kolonie, kterou zcela zaplavila stoletá voda z řeky Malše.

SHRNUTÍ DNE

Obyvatelé Putimi na Písecku se rozdělili na dvě skupiny– jedni v dolní části obci odklízeli následky povodní, druzí se v horní části obce bavili na taneční zábavě v rámci tradiční Vavřinecké pouti. Rozvodněná řekla Blanice v Putimi zatopila zhruba 30 domů.

Hladina Labe v Ústí nad Labem dosáhla v sobotu večer výšky 6,4 metru. Předpověď na nedělní ráno byla 6,2 metru. Kromě silnice v Ústí nad Labem u Benešova mostu zaplavilo Labe i komunikaci z Děčína do místní části Dolní Žleb.

Vzedmuté hladiny řek byly v sobotu 10. srpna 2002 na ústupu. Meteorologové přitom varovali, aby se lidé neradovali předčasně. Na neděli totiž hlásili přívalové deště, které by mohly řeky opět rozvodnit.

Česko vyslalo do Rakouska dvacet hasičů z Vysočiny a Zlínského kraje, aby od neděle pomáhali svým zahraničním kolegům odstraňovat následky ničivých povodní. Silné deště tam způsobily největší záplavy za posledních sto let. Příjezd do rakouského města Horn měli naplánován na nedělní ráno.

V Praze zaplavila Vltava náplavky, zahradní restaurace, sklepy, silnice a části ostrovů. V sobotu začala voda pomalu, i když ne viditelně, klesat. Správci povodí a komunikací i majitelé domů, které záplavy postihly, s větším úklidem čekají až na dobu, kdy voda více opadne. Potíže trvaly kolem Čertovky, v Sovových Mlýnech či ve vládním Lichtenštejnském paláci na Kampě.

Zatímco posily z ostatních okresů a krajů v pátek večer a v sobotu ráno odjely domů, českobudějovičtí hasiči stále čerpali v ulicích města vodu ze sklepů. Zahájili také distribuci vysoušečů, které rozdělují do postižených obcí.

Autor: