Neděle 12. května 2024, svátek má Pankrác
130 let

Lidovky.cz

20 let od povodní

Povodeň století: Smutný návrat domů. Přečtěte si, jak o katastrofě před 20 lety psaly Lidovky

Povodeň 2002. foto: MAFRA

Speciál
Před 20 lety zaplavila Prahu a řadu dalších míst v Česku stoletá voda. Zapátrali jsme v archivech Lidových novin, které se katastrofě podrobně věnovaly. Ve speciálu serveru Lidovky.cz, který bude vycházet vždy ve stejný den s odstupem přesně dvaceti let, najdete autentické dobové články, reportáže i osobní vzpomínky.
  13:00

Čtěte speciál 20 let od povodní

Dobové články z Lidových novin, reportáže, osobní vzpomínky... Více ZDE

Povodně (666x363)

Stresující čekání v takovém stavu žijí desetitisíce povodňových bezdomovců i po ústupu záplav. Už abychom byli doma. Touha, se kterou žilo přes 220 000 lidí, které voda vyhnala z domovů, se začala s ústupem záplavové vlny naplňovat. Stres z povodní a provizorního ubytování ale mnohdy vystřídala místo radosti z návratu frustrace z toho, v jakém stavu své domácnosti našli.

Bahno s choroboplodnými zárodky, zničená kanalizace, celé regiony bez tekoucí pitné vody, domy s úředním označením Nevstupovat.

Místo úklidu, do kterého se lidé chtěli pustit se zbytkem fyzických i psychických sil, tak v sobotu mohly desetitisíce povodňových bezdomovců z pražského Karlína či Holešovic do svých zdevastovaných domů jen krátce nahlédnout. Za policejní asistence a s povolenkou v rukou.

Povodně v Písku. 8. srpna 2002.

Napravit, co se dá, pomáhají hasiči a vojáci s technikou i odhodlaní dobrovolníci vybavení tím nejjednodušším nářadím. Jejich úsilí vrátilo k životu řadu zpustošených míst. Obnovují se silnice, dodávky elektřiny, plynu a vody i telefonické spojení.

Města na jihu Čech, která ještě ve středu připomínala krajinu po válce, se v rekordním čase začala vracet do původní podoby. Z ulic zmizely haldy odpadků a zničeného nábytku. V Českém Krumlově, v jehož historickém centru spočívaly na všech prostranstvích ještě v sobotu nánosy páchnoucího bahna, se podařilo téměř nemožné - již včera byl částečně zpřístupněn i pro turisty.

Události dne: Centrum Prahy se pomalu vzpamatovává

Nejděsivější zkázu v srdci metropole napáchal živel nepochybně na Kampě. Ta je stále ještě pro veřejnost uzavřena. V zakázané zóně stejně není o co stát - pokud člověk nepřišel pomáhat. Všechno tu pokrývá bahno: domy, trávu, stromy, keře i lidi.

Sluncem vysušené bahno se mění v prach. Rozvíří ho sebemenší závan větru. Špatně se dýchá, jemné částečky prachu plní plíce, dráždí oči i nos. Odporný zápach tu snad už nikdo ani nevnímá. Z výstavní čtvrti jakoby se navíc vytratily barvy. Téměř všechno tu teď má šedivý odstín.

Staré Město na protějším břehu dopadlo o poznání lépe. Dokonce i turistů se po městě prochází stále dost. Voda tady neproudila ulicemi, ale valila se kanalizací pod nimi. Škody proto nejsou tolik vidět. O to strašnější a nebezpečnější ale mohou být.

Haštalská ulice i s náměstím jsou uzavřené. Rozsah škod na území Prahy 1 si netroufá odhadnout zástupkyně starosty Prahy 1 Pavla Kafková. O tom, kolik památek voda poničila, ani nemluvě: „To nikdo netuší.“ Přesto připouští, že na tom centrum Prahy není nejhůř.

Některé obce a městské čtvrti budou teprve bojovat o svou budoucnost. V pražském Karlíně je neobyvatelná asi desetina budov. Tato čtvrť byla postavena až na šestimetrových navážkách, pod nimiž je písek. „Podemleté domy budou zřejmě ještě sedat a zdi praskat,“ varují odborníci.

Otazník visí i nad budoucností obcí, které jsou co do míry devastace přirovnávány k „českým Troubkám“. Někteří obyvatelé Metel na Strakonicku váhají, zda má smysl budovat nové domy na místě ruin. Snad jim rozhodování usnadní vládní program výstavby rodinných domků pro nejhůře postižená místa.

Ve hvězdách je i budoucnost obce Zálezlice na Mělnicku. Ze sto dvaceti domků je jich podle odhadů přes devadesát na odpis. Místní lidé přitom nepatří k těm, kdo by měl úspory na novou výstavbu. „Nevím, jestli se nám někdy podaří Zálezlice obnovit, jestli se o to budeme snažit. To teď nikdo neslíbí,“ řekl rezignovaně LN místostarosta Jaroslav Novák.

Někomu se domů ani nechce

Úřady nabádají k trpělivosti, ale mnoho lidí jedná zkratovitě. V plzeňské Roudné v sobotu místní řidič přejel policistovi, který po něm požadoval oprávnění ke vstupu, nohu. V ústecké čtvrti Mojžíř městský strážník skončil v podobné situaci dokonce s otřesem mozku a pohmožděninami. To, že úřady vstup do vylidněných míst hlídají, je přitom v zájmu jejich stálých obyvatel - po ústupu vody se otevřely nové cesty i pro zlodějské bandy.

Touha lidí po domově napáchala škody. V ústeckém Vaňově začali usedlíci i přes varování odčerpávat vodu z domků - náhlá změna tlaku spodní vody ale může vést ke zřícení stěn, které by jinak vydržely.

Některým lidem se ale nouzové ubytování stalo milejším než jejich dosavadní domovy. „Velmi se jim tu líbí a velice intenzivně dávají najevo, že se jim zpět nechce,“ prozradil LN ředitel ústeckých kolejí Michal Vrbíček. Jeho zařízení poskytlo ubytování několika stům Romů ze světově proslulé Matiční ulice. „Pokud by se něco takového přihodilo, budou za asistence městských strážníků donuceni k odchodu,“ dodal náměstek ústeckého primátora Tomáš Jelínek.

Události dne: Stát postaví domky za milion pro postižené povodněmi

Lidé, kterým velká voda zničila jejich rodinné domy, by se mohli do několika měsíců dočkat nového bydlení. Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s ministerstvem pro místní rozvoj a asociací výrobců montovaných staveb připravuje projekt výstavby levných rodinných domků, které by financoval stát. Nemovitosti by byly převedeny do majetku obcí, které je poté mohou prodat svým občanům. Hodnota jednoho rodinného domku by neměla přesáhnout 1,3 milionu korun.

Už v sobotu seznámil ministr zemědělství Jaroslav Palas s tímto návrhem starosty nejvíce poškozených obcí v jižních Čechách. Zatím je předjednáno, že stát uhradí z ceny domu 150 000 korun, dalších 850 000 poskytne obcím ve formě půjčky se splatností 20 let a čtyřprocentním úrokem. Zbývajících 300 000 korun připadá na dodávku dřeva od státního podniku Lesy ČR pro výrobce montovaných domků. „Tyto dodávky výrazně zlevní výstavbu,“ podotkl ministr Palas.

Na jednotlivých obcích je, aby našly vhodné lokality a určily, kdo bude v domech bydlet. Vedle toho si budou moci vybrat výrobce montovaných domků, který nová bydlení v jejich katastru postaví.

Autor:

Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA
Rozdáváme kojenecké mléko Hipp ZDARMA

HiPP rozšiřuje své portfolio kojeneckého mléka o nový typ obalu. Novinka přichází ve formě HiPP COMBIOTIK® v plechové dóze, 800 g, která nabízí...