Úterý 19. března 2024, svátek má Josef
130 let

Lidovky.cz

20 let od povodní

Povodeň století: Jezero pohltilo Terezín, začali mu přezdívat „Český Balaton“

Na snímku vpravo jsou hasiči, kteří 19. srpna 2002 začali odčerpávat vodu ze zaplaveného Národního hřbitova u Malé pevnosti v Terezíně na Litoměřicku. Snímek vlevo zachycuje aktuální podobu téhož místa před deseti lety. foto: ČTK

Speciál
Před 20 lety zaplavila Prahu a řadu dalších míst v Česku stoletá voda. Zapátrali jsme v archivech Lidových novin, které se katastrofě podrobně věnovaly. Ve speciálu serveru Lidovky.cz, který bude vycházet vždy ve stejný den s odstupem přesně dvaceti let, najdete autentické dobové články, reportáže i osobní vzpomínky.
  5:00

Čtěte speciál 20 let od povodní

Dobové články z Lidových novin, reportáže, osobní vzpomínky... Více ZDE

Povodně (666x363)

Ani středověké opevnění Terezína nevydrželo nápor vody ze záplavového jezera za jeho branami.

Nejméně třicet obcí mezi Roudnicí nad Labem a Litoměřicemi se v pátek ocitlo uprostřed rozsáhlého povodňového jezera. „Český Balaton“, jak mu začali přezdívat členové regionální protipovodňové komise, byl dlouhý asi dvacet kilometrů, jeho šířka dosahovala až osmi kilometrů.

Podobně jako v případě záplav na Mělnicku stála u počátku tohoto ničivého úkazu zpětná vlna z Labe proudící do řeky Ohře. Ta pak neměla kam odvádět svou vodu.

Jezero do sebe pohltilo i pevnostní město Terezín. Opevnění z 18. století a zátarasy vybagrované hasiči na místě bývalých bran záplavu zdržely na několik hodin. Voda pak zaplavila město do výše až 150 centimetrů, záplavová vlna za branami ale dosahovala asi 12 metrů.

Přes dva tisíce lidí se podařilo včas evakuovat, ve městě zůstalo jen asi pět desítek „tvrdošíjných“ usedlíků. Lidi, kteří odmítli uvěřit, že voda zaplaví i jejich domy, pak museli vysvobodit až vojáci v obojživelných vozidlech.

Události dne: Soud bleskově odsoudil ženu za rabování a poslal ji do vězení

V pátek byl potrestán první člověk, který kradl v místech postižených záplavami. A další tři lidi policie ze stejného důvodu zadržela.

Obvodní soud pro Prahu 2 ve zkráceném řízení odsoudil šestačtyřicetiletou občanku Slovenské republiky. Policisté ji přistihli v noci 14. srpna, jak rozbíjí tyčí výlohu starožitnictví na Rašínově nábřeží v Praze. Soud ji pravomocně potrestal čtyřmi měsíci vězení a zákazem pobytu v Česku na pět let. LN to potvrdil mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Martin Omelka.

Policie také zadržela a podala návrh na vzetí do vazby pro muže a ženu, pravděpodobně toxikomany: ty policisté přistihli v jedné galerii na Praze 7 s obrazy za 200 tisíc korun. Policie také zatkla ženu, která chtěla ukrást šperky v bytě v Praze 1 v Klimentské ulici.

Značné škody voda napáchala i v terezínské Malé pevnosti, v níž bylo za druhé světové války zřízeno neblaze proslulé ghetto, a na Národním hřbitově, kde je pochováno na 2400 obětí nacismu. V opuštěném městě zůstalo přes noc na padesát policistů, hasičů a vojáků, kteří je chránili před případnými nájezdy rabujících band.

Ze zaplaveného území byl již první den cítit zápach tlejících mršin. Lidé totiž neměli příliš šancí přemístit včas do bezpečí i svá skrovná hospodářství - především slepice a králíky. Na poslední chvíli se naštěstí podařilo přenést a nahnat na 150 kusů větších zvířat z areálu výzkumné firmy Dyntec do prvního patra přilehlé budovy, kam jim pak ošetřovatelé vozili na člunech krmení.

Situace se začala zlepšovat až poté, co dvě přehrady na Ohři vyhověly žádosti ústeckého hejtmana Jiřího Šulce a přestaly v pátek večer vypouštět vodu. Pouhých šest hodin po uzavření přehrady Skalka na Chebsku a Nechranice na Chomutovsku stačilo, aby „český Balaton“ začal ustupovat.

„Vůbec jsem nevěděl, že lze nádrž zcela zavřít,“ kvitoval nad očekávání rychlý efekt jednoduchého opatření hejtman. Původně totiž žádal jen omezení průtoku vody. Ohře nicméně ani po dvou dnech zastaveného přílivu z horního toku nevyschla - živily ji přítoky pod přehradami.

„Člověk by brečel“

Jak dlouho bude muset přes sedm tisíc evakuovaných lidí čekat na návrat, není dosud jisté. V neděli se mohli vrátit jen desítky rodin do míst na okraji povodňového jezera, odkud voda již definitivně ustoupila. Později byl povolen vstup do města i obyvatelům Terezína zatím jen na první obhlídku škod.

„Je tu hrozná spoušť. Bůh ví, jak dlouho bude trvat, než to dáme do pořádku,“ konstatovala v neděli, už po opadnutí vody, terezínská starostka Růžena Čechová. „Navíc tu panuje hrozný chaos. Lidé se chtějí vracet zpět. Policie jim v tom sice brání, ale oni nechtějí pochopit, že tu ještě není bezpečně. Když se člověk podívá na Terezín, tak by brečel,“ dodala.

Jak se lidé z Terezína, Počapel či Českých Kopist a dalších 28 obcí vyrovnají s tím, co doma najdou, je těžké odhadnout. Jihočeši a postupně i Pražané se již bolestně začali přesvědčovat, že skutečnost může překonat i ty nejhorší obavy. „Možná si lidé ještě ani neuvědomili, co se stalo. Obávám se však, že to ponesou velmi těžko,“ vyslovila neblahou prognózu armádní psycholožka Anna Hrubá. Sama žije v Terezíně.

Události dne: Voda z metra pomalu mizí

Na dvě miliardy korun jsou zatím odhadovány škody, které voda způsobila v pražském metru.

Dopravní podnik začal v pátek dopoledne odčerpávat vodu ze zatopených stanic pražského metra. Mezi prvními stanicemi, z kterých začala vltavská voda mizet, byly Nádraží Holešovice, Vysočanská, Vltavská, Karlovo náměstí a Malostranská. „Odpoledne je budou následovat i Palmovka a Florenc,“ uvedla včera mluvčí DP Michaela Kuchařová.

I přesto, že se na odstraňování následků povodně podílejí kromě Dopravního podniku nejméně čtyři další firmy, mělo by se jednat o poměrně zdlouhavý proces. Zbavování metra vody bude zřejmě trvat několik týdnů a způsobené škody jsou odhadovány na dvě miliardy korun.

Například stanice Karlovo náměstí je u výstupu na Palackého náměstí zaplavená až do dvou třetin eskalátorů. Během hodiny, kdy už pumpy chrlily vodu zpět do Vltavy, zde přitom klesla hladina vody o zhruba dvacet centimetrů.

„Dole (na Karlově náměstí) jsou protipovodňová vrata, nevíme, zda jsou zavřená. Nestačili všechno uzavřít, proto je zatopených tolik stanic. Celé metro má fungovat jako protiatomový kryt, kam by se voda dostat neměla,“ komentoval páteční situaci jeden z pracovníků firmy Metrostav, jak se DP vypořádal s nebezpečím záplav.

Z Karlova náměstí odtékala voda do Vltavy jedinou hadicí. Zdejší pracovníci by však více než jednu zatím stejně nevyužili. Stanice jsou totiž propojené a voda se musí rovnoměrně odčerpávat i z ostatních zastávek.

Autor:

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!
Dětský šampon, který neštípe v očích: Přečtěte si!

40 uživatelů eMimina se pustilo do testování jemného šamponu KIND od značky Mádara, který je vhodný pro miminka už od prvních dnů. Jak si šampon...